Streda 18. 5.
Viola
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.11.2021 15:28 | Správy | Domáce správy

Od začiatku decembra zaniká nárok na pandemickú PN: Čítajte, ako to bude po novom

Nárok na pandemickú nemocenskú dávku od 1. decembra tohto roka zaniká.

Poistenci, ktorým ošetrujúci lekár uzná dočasnú práceneschopnosť (PN) pre karanténne opatrenie alebo izoláciu, budú za obdobie od decembra toho roka dostávať štandardnú nemocenskú dávku. Poistenci, ktorým nárok na pandemickú PN vznikne ešte v novembri a bude im pokračovať v decembri, budú naďalej zo Sociálnej poisťovne dostávať tzv. pandemickú nemocenskú dávku až do ukončenia PN. Informovala o tom hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Pri nariadenej karanténe alebo izolácii tak bude pri vzniku PN postup poistenca od 1. decembra tohto roka rovnaký ako doteraz pri tzv. pandemickom nemocenskom. Poistenec najskôr telefonicky, mailom alebo esemeskou kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára. Lekár zhodnotí, či sa na neho podľa príslušných nariadení Úradu verejného zdravotníctva vzťahuje karanténa, a ak o to pacient požiada, vystaví mu potvrdenie o dočasnej PN. Tlačivo potvrdenia o PN lekár zasiela priamo Sociálnej poisťovni. Poistencovi-zamestnancovi tiež zostáva povinnosť o PN informovať svojho zamestnávateľa.

Ak bola práceneschopnosť pre nariadené karanténne opatrenie alebo izoláciu potvrdená pri osobnej návšteve pacienta u lekára, poistenec si uplatňuje nárok na nemocenské štandardným spôsobom. Zamestnanec odovzdá potvrdenie o PN zamestnávateľovi, SZČO a dobrovoľne nemocensky poistený poistenec ho doručí pobočke Sociálnej poisťovne.

Za prvých 10 dní práceneschopnosti vypláca náhradu príjmu zamestnancovi jeho zamestnávateľ, pričom od prvého do tretieho dňa PN patrí zamestnancovi náhrada príjmu vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu (DVZ) a od štvrtého do desiateho dňa je to 55 % DVZ.

Aj od 1. decembra tohto roka je v prípade PN pre karanténu alebo izoláciu potvrdenej lekárom „na diaľku“ dôležité, aby poistenci nezabúdali zaslať elektronickú žiadosť o dávku. Počas prechodného obdobia budú naďalej používať aktuálny formulár dostupný na Portáli e-Formulárov. Tento formulár využijú aj tí, ktorí ešte dodatočne požiadajú o vyplatenie pandemického nemocenského.

„Sociálna poisťovňa pripravuje nový e-formulár, ktorý bude k dispozícii v najbližších dňoch a verejnosť o tom bude včas informovať. Tento spôsob žiadosti – prostredníctvom e-formulára – slúži len pre prípady práceneschopnosti z dôvodu karantény/izolácie, teda nie pre bežné prípady práceneschopnosti z dôvodu choroby či úrazu," dodala hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Česká ministerka obrany potvrdila: Krajina dostane 15 tankov z Nemecka
Nadvláda hádzanárok Michaloviec pokračuje: Jedenásty titul v sérii
Chomisteková otvorene: V škole sa mi smiali pre veľké pery! A aha, čo jej povedali v modelingovej agentúre
Mladík sa opil a potetoval si čelo: Len sa pozrite, čo si tam nakreslil! Nič neľutujem, tvrdí
Foto
Ďalšia rana od Gábora snúbenici: Ani len netuší, ako ubližuje svojej dcére!
Biden podporil vstup Švédska a Fínska do NATO, navyše im ponúkol pomoc
FotoOnline
Švajčiarsko – Slovensko ONLINE: Veľká smola! Slováci opäť inkasovali
Ukrajinci bijú na poplach: Boje o Azovstal môžu spustiť ekologickú katastrofu!
Po vzostupe tvrdý pád: Rusko sa zrejme čoskoro dostane do platobnej neschopnosti
Odkryli svoje ambície: Švajčiari si brúsia zuby na medailu
Foto
Žena si nechala ušiť šaty u krajčíra: Obrovský trapas, výsledok vôbec nezodpovedal predstavám
Česká vláda sprísni pravidlá pre utečencov z Ukrajiny: Zmeny sa týkajú hlavne troch vecí