Pondelok 6. 12.
Mikuláš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.11.2021 12:25 | Správy | Domáce správy

Úrad pre verejné obstarávanie skúmal zmluvy na telekomunikačné služby za milióny eur: Porušenie zákona

Zmluvy na telekomunikačné služby za milióny eur boli podpísané v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Konštatoval to Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý kontroloval zmluvy a dodatky na telekomunikačné služby zadávané viacerými verejnými obstarávateľmi.

Jeden z dodatkov bol v hodnote vyššej ako 9 miliónov eur, celková suma kontrolovaných zmluvných vzťahov presahuje 10 miliónov eur. Úrad pri ich kontrole konštatoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní, pričom tieto porušenia mali vplyv na výsledok verejného obstarávania.

"Môžem potvrdiť, že úrad kontroloval zmluvy a dodatky ministerstva školstva, ministerstva pôdohospodárstva, ministerstva práce, ministerstva vnútra a Rozhlasu a televízie Slovenska, viaceré z nich aj na podnet Slovensko.Digital. Úrad preukázal, že uvedení verejní obstarávatelia zabezpečili telekomunikačné služby v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní," zdôraznil predseda úradu Miroslav Hlivák.

Títo verejní obstarávatelia podľa ÚVO zadali zmluvy či dodatky na telekomunikačné služby na základe výnimky zo zákona o verejnom obstarávaní. "Vo všetkých prípadoch možno hovoriť o identickom postupe. V praxi to vyzeralo tak, že nevypísali súťaž, ale uzavreli zmluvy, respektíve dodatky s vybranými firmami, pričom sa odvolávali na to, že im to umožňuje výnimka zo zákona. Úrad však preukázal, že použitie výnimky uplatnili v rozpore so zákonom," spresnil Hlivák.

Pri rozhodovaní o daných prípadoch sa rada úradu obrátila aj na Európsku komisiu (EK) so žiadosťou o stanovisko k výkladu príslušného článku európskej smernice. Odpoveď EK podľa Hliváka potvrdila výklad úradu, pokiaľ ide o možnosť aplikácie danej telekomunikačnej výnimky. Rada úradu sa tiež obrátila so žiadosťou o vypracovanie znaleckého posudku na znalca z oblasti európskeho práva, ktorý rovnako potvrdil závery úradu. "Úrad jednoznačne preukázal, že neoprávneným použitím výnimky v týchto prípadoch bola neoprávnene vylúčená hospodárska súťaž," podotkol Hlivák.

Keďže úrad preukázal porušenia zákona o verejnom obstarávaní, pokračuje v ďalšom konaní, ktorého cieľom je potrestanie za obchádzanie zákona a zároveň upozornenie pre ostatných verejných obstarávateľov, aby sa takéhoto konania vyvarovali. "Môžem potvrdiť, že úrad preskúma, či sú naplnené podmienky pre začatie správnych konaní o uložení pokuty v jednotlivých prípadoch a svoje zistenia tiež postúpi ďalším kontrolným orgánom," dodal šéf ÚVO.

RTVS sa nestotožňuje s rozhodnutím ÚVO pri zákazke na telekomunikačné služby

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa nestotožňuje s rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v prípade zákazky na telekomunikačné služby. Podá voči nemu v zákonom stanovenej lehote žalobu na príslušný súd. Pre TASR to uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

Skonštatovala, že RTVS pri zadávaní predmetnej zákazky postupovala na základe výnimky, ktorú stanovuje priamo zákon o verejnom obstarávaní a ktorá sa vzťahuje na zadávanie zákaziek, ktorých hlavným účelom je umožniť verejnému obstarávateľovi využívanie verejnej elektronickej komunikačnej siete. "V záujme hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti bol pred zadaním predmetnej zákazky vykonaný prieskum trhu a na základe jeho výsledkov bola vybraná najvýhodnejšia ponuka," priblížila.

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Hygienici, ktorí rozhodli o prerušení prezenčného vyučovania: Prečo zatvárame školy!
Aktualizované
Tretí kancelár za tri mesiace: Karl Nehammer zložil slávnostný sľub
Predátorovi z dokumentu V sieti potvrdil súd trest: Je jediným v kauze, kto si odmieta pripustiť závažnosť svojho konania
Foto
Olympijská šampiónka si prežila doma peklo: TAKTO ju zmlátil jej partner
Novým ministrom zdravotníctva má byť renomovaný epidemiológ: Lauterbacha podporil aj bavorský premiér
Hviezda seriálu Nemocnica Petra Vajdová priznáva: Za terapie u psychológa sa nehanbím
Foto
Šprintér Ján Volko naberá kondíciu v Turecku: Nebehám kvôli Forrestovi
Fanúšikovia skupiny Omega v slzách: Zomrela maďarská rocková legenda († 78)
V nemocniciach v Trenčianskom kraji liečia pacientov s covidom špeciálnou metódou: Ako funguje?
Slová tvorkyne vakcíny AstraZeneca neveštia nič dobré: Budúca pandémia môže byť horšia ako covid
Po dvadsiatich rokoch nadišiel čas: Európska centrálna banka plánuje zmeniť výzor bankoviek
Máme akútny nedostatok lekárov! Na Slovensku chýbajú títo špecialisti