Nedeľa 28. 11.
Henrieta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.11.2021 00:00 | PR články
PR článok

Potenciál projektu Tatra do škôl v slovenských podmienkach

Neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania v oblasti technických odborov je  nadobúdanie technických zručností a ich následná aplikácia v praxi.

Profesionáli v oblasti technických odborov sú medzi firmami z týchto odvetví stále žiadanejší a preto zamestnávatelia prichádzajú s nápadmi, ako vzdelávanie oživiť a dať študentom technickým odborov možnosť realizovať sa a overiť svoje schopnosti. Jedným z takýchto projektov je Tatra do škôl realizovaný automobilkou Tatra Trucks na českých stredných školách. Obdobný projekt má potenciál aj na Slovensku.

Projekt s názvom Tatra do škôl vznikol v roku 2018 z iniciatívy legendárnej kopřivnickej automobilky Tatra Trucks. Podstatou tohto projektu je nadviazať spoluprácu medzi automobilkou Tatra Trucks a strednými školami s technickým zameraním v krajoch naprieč Českou republikou. Zmyslom projektu spočíva v tom, že vybraní študenti z technicky zameraných stredných škôl majú možnosť poskladať automobil značky Tatra. Ten sa po expertnej kontrole odborníkmi z automobilky Tatra Trucks dostane do prevádzky napríklad v krajských údržbách ciest, alebo iných krajských cestných inštitúciách. Automobilka Tatra Trucks tak ponúka študentom zaujímavú možnosť získať prax v stavbe nákladných automobilov, ktoré v praxi nájdu svoje uplatnenie a študenti tak majú možnosť vidieť „plod“ svojej práce v akcii.

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Plzni, ktorí sa do projektu Tatra do škol zapojili.

Za celú svoju existenciu sa projektu Tatra do škôl zúčastnil už celý rad stredných odborných škôl z viacerých krajov Českej republiky. V poslednom období išlo napríklad o Strednú priemyselnú školu v Třebíči z kraja Vysočina, Strednú školu automobilovú v Ústí nad Orlicí z Pardubického kraja, Strednú školu remeselnú a dopravnú z Nového Bydžova z Královohradeckého kraja, Strednú priemyselnú školu dopravnú v Plzni alebo o Stredné odborné učilište vo Valašských Kloboukách zo Zlínskeho kraja. O tom, že projekt automobilky Tatra Trucks je skutočne zaujímavý a  pre vzdelávanie budúcich generácií automechanikov a konštruktérov prínosný, svedčí aj ocenenie School Friendly, ktoré automobilka za tento projekt získala v roku 2019. Ocenenie automobilke Tatra Trucks udelilo Združenie pre rozvoj Moravskosliezskeho kraja.

Po vzore projektu Tatra do škôl sa plánuje realizovať identický projekt na podporu vzdelávania žiakov a študentov technických odborov aj na Slovensku. Nakoľko sú vozidlá značky Tatra unikátne a špecifické vo svojej konštrukcií, skúsenosti s montážou takýchto nákladných automobilov by študentom výrazne rozšírili rozsah ich zručností a zdvihli by ich cenu na trhu práce. Samotný projekt by realizovala spoločnosť Tatra Defence Slovakia, ktorá je dcérskou spoločnosťou práve známej kopřivnickej Tatry. Za svoje pôsobisko si vybrala mesto Trenčín, ktoré spoločne so zvyškom Trenčianskeho kraja patrí medzi priemyselne významné regióny.

Ocenenie School Friendly, ktoré automobilka Tatra Trucks v roku 2019 získala za svoj projekt Tatra do škol.

„Vyrábať budeme špecializované vozidlá pre silové zložky, presne podľa požiadaviek klienta, nepôjde teda o veľkosériovú, tzv. pásovú výrobu akú poznáme z bežných automobiliek,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Michal Baláž. K tomu, aby bolo možné takýto typ výroby realizovať, plánuje Tatra Defence Slovakia nadviazať spoluprácu so slovenskými strednými a vysokými školami. Jednou z foriem takejto spolupráce je práve ekvivalent projektu Tatra do škôl, prostredníctvom ktorého Tatra Defence Slovakia výrazne prispeje k výchove novej generácie odborných pracovníkov, mechanikov, konštruktérov a ďalších technických profesií. Ako sám minister obrany SR Jaroslav Naď poznamenal počas slávnostného otvorenia spoločnosti Tatra Defence Slovakia, „na Slovensku máme šikovných ľudí a špecialistov, ktorých odborné kapacity sú dôležitou podmienkou úspechu rozvoja obranného priemyslu.“ Ekvivalentom projektu Tatra do škôl by Tatra Defence Slovakia významne podporila mladú generáciu ľudí, ktorí o technické a manuálne práce majú záujem.

Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Žilinka toho má už dosť: Mazákovi poslal tvrdý odkaz
Vrátili ste sa domov z týchto krajín? Úrad verejného zdravotníctva chce len jedno
Foto
Petra Vlhová tesný náskok neudržala: Triumf v Killingtone jej vyfúkla domáca Shiffrinová!
SHMÚ dvíha varovný prst: Pozor na poľadovicu a dážď, v týchto okresoch to bude najhoršie
Ružomberok vyhral v Trnave rozdielom triedy: Regáli zažiaril dvoma gólmi v rozpätí dvoch minút
Raper Rytmus zatĺkal, no nakoniec predsa len prezradil viac: Padli slová o druhom dieťatku!
Variant omikron desí svet: Von der Leyenová neskrýva obavy, teraz pretekáme s časom!
Muž z Česka si proti covidu nasadil ivermektín pre koňa: Dopadlo to katastrofálne! Úprimné slová doktora
Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov: Prosí len o jedno
Bývalí prezidenti posielajú Slovákom a Slovenkám odkaz: Slová o očkovaní proti COVID-19
Víťazné ťaženie HC Slovan Bratislava pokračuje: Piata výhra v rade!
Jednoznačný výsledok: Švajčiari v referende rozhodli o osude covidpasov