Streda 1. 12.
Edmund
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.10.2021 19:08 | Správy | Politika

Reakcia na skupovanie pôdy Maďarmi: Ministerstvo pripravilo návrh na ochranu pôdy

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravilo návrh novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov, ktorým chce chrániť pôdu na Slovensku.

Ako v tlačovej správe uviedol rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podnetom pre túto iniciatívu bol postup maďarskej vlády, ktorá založila štátny kapitálový fond určený výlučne na nákup poľnohospodárskej pôdy v susedných štátoch. Po diplomatickom tlaku zo strany Slovenska síce maďarská vláda zo svojho zámeru ustúpila, ale otázka ochrany pôdy zostala podľa ministerstva naďalej aktuálna.

„Včera na koaličnej rade som predstavil návrh novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. Strana SaS reagovala na návrh rezervovane. Výsledkom je dohoda o vytvorení expertnej pracovnej skupiny," uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Jej členmi budú zástupcovia všetkých štyroch koaličných strán a gestorom bude hnutie OĽANO a rezort pôdohospodárstva. „Úlohou skupiny bude posúdiť a upraviť návrh tak, aby spĺňal požiadavky všetkých koaličných partnerov," tvrdí minister.

Ministerstvo pôdohospodárstva chce predísť riziku, že na Slovensku sa nadobúdateľmi poľnohospodárskych pozemkov budú stávať bez akejkoľvek kontroly iné štáty. Rovnako je podľa rezortu nevyhnutné zabrániť tomu, aby na Slovensku nadobúdali vlastníctvo pozemkov osoby, ktoré na tento účel dostali finančnú podporu v rozpore so záväznými pravidlami spoločného trhu EÚ. Ministerstvo preto navrhlo zaviesť v takýchto prípadoch dva regulačné nástroje. Prvým je zavedenie predkupného práva štátu a vybraných subjektov verejného sektora. Druhým je priamy zákaz nadobudnutia poľnohospodárskeho pozemku členským štátom a subjektmi z takého členského štátu, v ktorom sa nakupovanie pôdy financuje z verejných zdrojov v rozpore so Zmluvou o fungovaní EÚ.

Rezort tiež navrhuje zaviesť povinné zverejňovanie všetkých ponúk na prevod poľnohospodárskych pozemkov a prejavovania záujmov o tieto pozemky. „Toto zverejňovanie umožní prehľad o disponibilnej pôde, o cenách požadovaných vlastníkmi pôdy a o záujme o tieto pozemky. Zároveň toto zverejňovanie umožní aktívne uplatňovanie predkupného práva štátu a vybraných subjektov verejného sektora," dodáva ministerstvo.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Rozzúrení fanúšikovia nabehli do kabíny: Žoldnieri a primadony, hráte ho*no, vypočul si aj Réway!
Iveta Malachovská priznala skúsenosti s obťažovaním: Toto nedokáže prekusnúť
Koronavírus bičuje Európu: Únia bude diskutovať o povinnom očkovaní!
Foto
Namiesto zábavy na stužkovej maturanti utekali do nemocnice: Na tento zážitok len tak nezabudnú!
Organizovanému zločinu v súvislosti s migrantmi odzvonilo! Litva zavedie tvrdé opatrenia
Víťazný návrat HC Košice po Covid pauze: Duklu Trenčín zdolali rozdielom triedy
Tisíce nakazených a rozširenie koronavírusu do Európy: Ohnisko nákazy z prvej vlny sa vyhýba následkom
Toto od muža pri prvom sexe počuť nechcela, ľudia na internete sú zhrození: Vyschla by som ako Sahara!
Slovenky na MS v hádzanej po 26 rokoch: Nemôžeme byť alibisti, ciele sú takéto!
Majster svojho remesla! Netušili by ste, že toto sa dá zvládnuť: Bagrista si všimol pouličnú mačku, aha, ako ju pohladil
Po odopretí interrupcie zomrela v Poľsku žena: Závažné zistenia o nemocnici
Smrteľná choroba a myšlienky na samovraždu: Pomáha psychológ a niečo typicky slovenské