Streda 8. 12.
Marína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.10.2021 15:49 | Správy | Domáce správy

Inšpektori ochrany prírody a krajiny sa s nikým nemaznali: Celkovo uložili pokuty vo výške skoro 64 000 eur

Inšpektori ochrany prírody a krajiny vykonali v 1. polroku 326 kontrol. Porušenie zákonov zistili v 206 prípadoch.

Právoplatne uložili pokuty v 114 prípadoch, a to v celkovej výške 63.796 eur. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Tamara Lesná.

Najvyššiu pokutu, 7000 eur, uložil Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny SIŽP Združeniu vlastníkov pozemkov v Jalovci. Porušenie spočívalo v tom, že v júli 2019 stavali v lese približovaciu lesnú cestu bez súhlasu okresného úradu, priblížila Lesná.

Obyvateľovi obce Hladovka na Orave uložili inšpektori pokutu vo výške 6000 eur za to, že v júli až auguste 2019 zasypal koryto vodného toku Oravica stavebným odpadom. Zmenil tak podľa Lesnej stav mokrade bez súhlasu okresného úradu.

Pokutu 3500 eur dostal obyvateľ Terchovej za vjazd a státie autom v ochrannom pásme chráneného stromu topoľ v Radoli, uviedla Lesná. Pokračuje, že muž navyše poškodil chránený topoľ čierny nesprávnym a neodborným rezom.

Spoločnosť Ikea Industry Slovakia, odštepný závod Malacky Boards, dostala od SIŽP pokutu 5000 eur. Minulú jar v lokalite Modranský Šúr – Zadný Šúr spoločnosť podľa inšpekcie poškodila trvalý trávnatý porast na miestach rozmnožovania a odpočinku chránených obojživelníkov. Zároveň ide o miesto, kde sa rozmnožujú voľne žijúce vtáky, najmä cíbik chocholatý a kaňa močiarna. "Zároveň spoločnosť zmenila stav mokrade, vlhkej lúky s výskytom krovitých vŕb, druhovo bohatej na vysoko steblové ostrice, trávy a byliny, úpravou na monokultúrnu plantáž nepôvodných rýchlorastúcich drevín," poukázala Lesná.

V roku 2019 tiež spoločnosť zničila poľnohospodárskymi prácami trvalý trávny porast a o mesiac na tomto území vysadila 7271 kusov rýchlo rastúcich drevín. "SIŽP má za to, že ide o protiprávne konanie, pretože spoločnosť konala bez súhlasu príslušného orgánu ochrany prírody. Naplnila sa tak skutková podstata správneho deliktu," uviedla Lesná. Spoločnosť následne topole vysadené v mokradi odstránila a plochu rekultivovala.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Chelsea prišla o výhru v 94. minúte: Skupinu vyhral Juventus
Diplomatický bojkot zimnej olympiády v Pekingu podporí ďalšia krajina! S Čínou má horšie vzťahy už nejaký čas
Foto
Otrasný čin pred budovou známej televízie: Podpálili gigantický vianočný stromček
Bomba pre slovenský hokej! Po 15 rokoch debut nášho ďalšieho brankára v NHL
Toto by ste chceli mať v každej izbe: Sledujte, čo sa stane so špinavou bielizňou, ktorú žena vloží do diery pri WC!
Pandemická situácia u nášho suseda je nesmierne zlá: Nemocniciam došli pľúcne ventilátory
Išla k lekárovi kvôli cyste, domov sa však nevrátila: Nemocnica urobila tragickú chybu!
Stopka pre slovenských florbalistov na MS: Vo štvrťfinále nestačili na obhajcov titulu
Viedeň už druhýkrát ruší významné podujatie: Môže za to pandemická situácia
Hrôza v dome cyklistickej hviezdy: Lúpežné prepadnutie Cavendisha pred zrakom jeho malých detí!
Rusko vyslalo do vesmíru prvého reportéra: Na ISS prišiel spolu s dvomi turistami
Český prezident Zeman odkladá ďalšiu udalosť: Čo je dôvodom?