Piatok 3. 12.
Oldrich
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.10.2021 11:15 | Správy | Domáce správy

Invázne rastliny na Slovensku pribudnú: Zaberať budú čoraz väčšie územie

Počet inváznych a nepôvodných druhov rastlín v slovenských biotopoch rastie. Ako pre TASR uviedol Pavol Mereďa z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV), v budúcnosti budú nové druhy pribúdať aj v dôsledku klimatických zmien a zaberať budú čoraz väčšie územie.

"V súvislosti s klimatickými zmenami sa už u nás začínajú udomácňovať viaceré subtropické nebezpečné invázne druhy, o ktorých sme pred desaťročím, či dvoma ani nechyrovali. Z vodných rastlín je to napríklad plaváčik nafúknutý takzvaný vodný hyacint alebo pistia rezavková, zo suchozemských napríklad turica sumatranská a eleuzína indická," spresnil vedec.

Najviac ohrozené sú podľa jeho slov biotopy v inundáciách riek, teda v oblastiach, ktoré sú počas povodní zvyčajne zaplavované vodou. Ide o lužné lesy, aluviálne lúky či pobrežné biotopy. Alarmujúca je napríklad situácia na riečnom ostrove Sihoť v Bratislave. Aktuálne prebiehajúca inventarizácia flóry tu poukázala na výrazný nárast množstva nepôvodných a inváznych rastlín a, naopak, na dramatický pokles chránených druhov rastlín. "Porovnanie aktuálnych údajov s výskumami z prelomu 30. a 40. rokov minulého storočia ukázalo, že napriek tomu, že ide o chránený areál, kde je zakázaný vstup verejnosti a mnohé ďalšie aktivity negatívne ovplyvňujúcu prírodu, flóra územia sa zmenila na nepoznanie," uviedol Mereďa.

Podobne sú na tom však podľa jeho slov aj iné lužné lesy v okolí Podunajska. "Pôvodné lužné lesy, bez prítomnosti nepôvodných alebo inváznych druhov okolo Dunaja v podstate už u nás ani nemáme," vysvetlil. Dodal, že podobné výsledky boli zaznamenané aj pri výskume chráneného areálu Jarovská bažantnica v Bratislave, "kde sme zistili 14-krát menej vzácnych druhov a 7,9-krát viac inváznych druhov ako je slovenský priemer."

Veľa pozitívneho v boji s inváznymi rastlinami by sa podľa Mereďu dalo dosiahnuť dodržiavaním existujúcej legislatívy, najmä Zákona o ochrane prírody a krajiny a Zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov, kde je podrobne podchytená aj problematika inváznych rastlín. "Žiaľ, povedomie o tejto legislatíve je medzi verejnosťou stále veľmi nízke a personálne kapacity dohliadajúce na dodržiavanie týchto zákonov nedostatočné," skonštatoval odborník.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Taliansky lekár bez servítky: Djokovič je hlupák! Ukázal príklad legendárneho Muhammada Aliho
Česko pripravuje vyhlášku o povinnom očkovaní proti COVID-19: Pozrite, čo plánujú
Hlas-SD tvrdo kritizuje hlavu vlády: Premiér Heger potvrdil, že nezvláda krízu v štáte
Foto
Dievčatku sa zvláštne pohybovalo oko: Nasledoval kolotoč zlých správ! Lekári jej dávajú len týždne života
Potkan na ulici spôsobil rozruch: Muž netušil, akú chybu urobí, keď ho odkopne! Úbohé dievčatko
Vedel premiér o návrhu Matoviča pridať k poukazom 100 eur? Heger priznal pravdu
Problémy v raji? Zorica odhalila súkromie: Naozaj sa kvôli tomuto s manželom hádajú?
Senzačný postup do Pekingu! Slovenskí rybnikári v zasľúbenom Berlíne prekonali samých seba
Omikron na medzinárodnej škole vo Švajčiarsku: V karanténe skončilo 2000 ľudí
Pakistanom otriasa hrôza: Pracovníci textilnej továrne mučili a zaživa upálili manažéra
V Nemecku je aktuálne nakazených takmer milión ľudí: Vyčítavé slová ministra zdravotníctva
Polícia upozorňuje na kontroly dodržiavania opatrení: Kde môžete stretnúť hliadku!