Sobota 16. 10.
Vladimíra
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.10.2021 12:48 | Správy | Domáce správy

Vtáctvu hrozí vyhynutie: Na červenom zozname je aj druh hniezdiaci u nás

Každý piaty vtáčí druh v Európe je ohrozený vyhynutím a až u tretiny vtáčích druhov žijúcich v Európe bol zaznamenaný pokles populácií, za čo môže najmä úbytok biotopov.

Vyplýva to z aktualizovaného Európskeho Červeného zoznamu vtákov 2021, ktorý zverejnila vo štvrtok environmentálna organizácia BirdLife International. Agentúru TASR o tom informovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.

Aktuálne – v poradí štvrté – hodnotenie nadväzuje na predchádzajúce verzie vydané v rokoch 1994, 2004 a 2015. V porovnaní s posledným vydaným Červeným zoznamom (2015) sa stav nezlepšil. Pomer zastúpenia druhov v jednotlivých kategóriách ohrozenia zostal veľmi podobný. Pohoršilo si 37 druhov. Zo správy okrem iného tiež vyplýva, že v Európe sú najohrozenejšími a najrýchlejšie ubúdajúcimi skupinami vtákov zúbkozobce, morské vtáky, brodivé vtáky a dravce.

Za hlavné príčiny poklesu vtáčích populácií v európskych podmienkach sú okrem iných považované najmä rozsiahle zmeny vo využívaní pôdy, znečistenie vnútrozemských vôd, intenzívne poľnohospodárstvo či nadmerné využívanie morských zdrojov.

"V novom Červenom zozname Európy sú aj druhy hniezdiace na Slovensku. Z nich najviac ohrozený je sokol rároh, ktorý vzácne hniezdi v nížinách západného a východného Slovenska," uviedol v súvislosti so situáciou na Slovensku riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BridLife Slovensko Miroslav Demko.

Zároveň doplnil, že v červenom zozname sú aj druhy, ktoré bývali na našich poliach alebo lúkach bežné, avšak ich početnosť nebezpečne klesá najmä v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva. Medzi tieto druhy patrí napríklad cíbik chochlatý, kalužiak červenonohý alebo prepelica poľná.

Pozitívnou črtou správy je, že vďaka ochranárskym aktivitám si na európskej úrovni polepšil druh haja červená (Milvus milvus) a hýľ azorský.

Európsky Červený zoznam vtákov 2021 prehodnocuje riziko regionálneho vyhynutia u 544 vtáčích druhov vo viac ako 50 krajinách a teritóriách v Európe. Zhodnotenie prebehlo na základe údajov zozbieraných tisíckami odborníkov aj dobrovoľníkov v celej Európe. Na základe aktuálnych údajov sú druhy zaradené do kategórií ohrozenosti podľa medzinárodných kritérií Červeného zoznamu Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Fantastická premiéra Čajkoviča v AHL: Prvá hviezda zápasu!
Profesionálny jedák Radim šokuje v šou ČSMT: Zjem 6 kíl na posedenie! Hrozivé varovanie odborníka
V letovisku na západe Albánska našli štyroch mŕtvych Rusov: Podľa polície sa udusili v saune
Irán opäť odložil popravu mladistvého vraha: Je to už po druhý raz v priebehu jedného týždňa
Foto
Rebélia pre jedno BMW: Ruskí športovci skritizovali odmenu pre gymnastku
Šesť Slovákov má v Kodani prestížne zamestnanie: Veľmi dôležitá náplň práce
Rusko v boji proti koronavírusu: Za jediný deň zomrelo v krajine viac ako 1000 ľudí
Foto
Shiffrinová má z olympiády úzkosť: V Pekingu to bude šialené!
Foto
Pozrite sa na to: V nitrianskej väznici sa uskutočnila fingovaná rukojemnícka dráma
Bývalý ruský výsadkár zdolal ôsmu najvyššiu horu sveta: Nič zvláštne? Dokázal to s veľkým hendikepom
Invázne rastliny na Slovensku pribudnú: Zaberať budú čoraz väčšie územie
Premiér sa prihovára ľuďom: Nemusia mať obavy z reformy nemocníc