Streda 8. 12.
Marína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.10.2021 14:19 | Správy | Domáce správy

Obrovská suma! EÚ vyplatila Slovensku prvú maržu plánu obnovy

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že vyplatila Slovensku 822,7 milióna eur v podobe 13-percentného predbežného financovania projektov a investícií uvedených v národnom pláne obnovy a odolnosti.

Peniaze boli vyplatené v rámci Nástroja na obnovu a odolnosť (RRF), ktorý je jadrom ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU).

Komisia upozornila, že vyplatená suma zodpovedá 13 % z celkovej finančnej alokácie krajiny v rámci RRF. Predbežné financovanie má za cieľ naštartovať implementáciu zásadných investičných a reformných opatrení uvedených v pláne obnovy a odolnosti Slovenska.

Slovensko má v rámci RRF získať nevratné granty v celkovej výške 6,3 miliardy eur. Komisia schváli vyplácanie ďalších tranží na základe realizácie investícií a reforiem uvedených v pláne obnovy a odolnosti Slovenska.

RRF je hnacím motorom NGEU, ktorý na obnovu po koronakríze a s ňou spojené reformy poskytne členským krajinám EÚ 800 miliárd eur (v bežných cenách).

Komisia pripomenula, že cez RRF sa budú na Slovensku financovať opatrenia, ktoré budú mať zásadný vplyv na ekonomiku a spoločnosť krajiny.

Na podporu zeleného prechodu slovenský plán obnovy ráta s vyčlenením 528 miliónov eur s cieľom zlepšiť energetickú a ekologickú výkonnosť najmenej 30.000 bytových jednotiek. Ďalších 368 miliónov eur je určených na podporu energetickej účinnosti a inovatívnych technológií dekarbonizácie v priemysle.

V oblasti digitálnej transformácie národný plán obnovy ráta s investíciami za 102 miliónov eur na financovanie energeticky účinného superpočítača, ktorý svoje služby ponúkne projektu European High Performance Computing. Táto suma podporí aj vznik siete digitálnych centier na pomoc podnikom pri digitalizácii ich procesov.

Slovenský plán obnovy je zameraný aj na posilnenie ekonomickej a sociálnej odolnosti, na čo chce preinvestovať 1,2 miliardy eur. Najmä na zlepšenie kvality a účinnosti zdravotníckych služieb, a to aj prostredníctvom obnovy existujúcich a výstavby nových nemocníc.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla, že prvá tranža pre Slovensko znamená dôležitý krok pre implementáciu opatrení uvedených v národnom pláne obnovy a odolnosti. "Vítam predovšetkým investície a reformy na podporu obnoviteľnej energie, digitálnej pripravenosti podnikov a zlepšenia kvality vzdelávania a zdravotníckych služieb. V nasledujúcich rokoch budeme stáť pri Slovensku, aby sme zaistili, že tento plán naplno využije svoj potenciál," uviedla v správe pre médiá.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Katastrofálna situácia v Tottenhame: V klube sme vystrašení, čo bude ďalej, hovorí tréner Conte
Krajina s vysokou zaočkovanosťou je prinútená sprísniť opatrenia: Čo všetko sa zmení?
Chelsea prišla o výhru v 94. minúte: Skupinu vyhral Juventus
Diplomatický bojkot zimnej olympiády v Pekingu podporí ďalšia krajina! S Čínou má horšie vzťahy už nejaký čas
Foto
Otrasný čin pred budovou známej televízie: Podpálili gigantický vianočný stromček
Bomba pre slovenský hokej! Po 15 rokoch debut nášho ďalšieho brankára v NHL
Toto by ste chceli mať v každej izbe: Sledujte, čo sa stane so špinavou bielizňou, ktorú žena vloží do diery pri WC!
Pandemická situácia u nášho suseda je nesmierne zlá: Nemocniciam došli pľúcne ventilátory
Išla k lekárovi kvôli cyste, domov sa však nevrátila: Nemocnica urobila tragickú chybu!
Stopka pre slovenských florbalistov na MS: Vo štvrťfinále nestačili na obhajcov titulu
Viedeň už druhýkrát ruší významné podujatie: Môže za to pandemická situácia
Hrôza v dome cyklistickej hviezdy: Lúpežné prepadnutie Cavendisha pred zrakom jeho malých detí!