Streda 25. 5.
Urban
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.10.2021 08:00 | Tip od Vás | Slovensko

Na pohľad pekné kvety skrývajú desivé tajomstvo: Odborník vystríha pred týmito rastlinami!

Invázne rastliny predstavujú hrozbu pre pôvodnú flóru na Slovensku. Ako pre TASR uviedol Pavol Mereďa z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV), zaberaním priestoru na svoj rast vytláčajú pôvodné slovenské druhy rastlín, dôsledkom čoho môžu niektoré druhy aj úplne vyhynúť.

Invázne druhy rastlín sú nepôvodné druhy, ktoré majú potenciál rýchlo sa šíriť a negatívne ovplyvňovať pôvodné druhy, biotopy a súvisiace ekosystémové služby. Na Slovensko sa dostali priamym alebo nepriamym vplyvom človeka. "Ich hlavné nebezpečenstvo spočíva v tom, že zaberaním priestoru na svoj rast vytláčajú naše pôvodné, konkurenčne slabšie druhy rastlín," priblížil Mereďa.

Upozornil, že invázne rastliny rastú aj na miestach, kde sa vyskytujú veľmi vzácne a často chránené druhy rastlín. "Ak takúto lokalitu obsadí invázny druh, zákonite dôjde k vyhynutiu pôvodného druhu," skonštatoval s tým, že príkladom sú vzácne piesčité biotopy zarastajúce agátom a zlatobyľou obrovskou či lužné lesy zarastajúce zmesou rôznych severoamerických a ázijských druhov bylín a drevín.

Niekedy vylučujú do pôdy a vody rôzne látky, ktoré priamo potláčajú klíčenie a rast pôvodných rastlín. Nepriamo môžu pôvodným rastlinám konkurovať napríklad tým, že im odlákajú opeľovače.

Invázne druhy majú tiež oproti našim druhom vyššiu produkciu potomstva, účinnejšie spôsoby rozširovania, lepšiu schopnosť prežívať nepriaznivé podmienky, absenciu domácich škodcov a podobne. "Navyše majú často veľmi pekný vzrast a ľudia ich vo svojom okolí radi tolerujú, ak nie priamo sadia, hoci je to zakázané," dodal vedec.

Okrem vytláčania pôvodných slovenských druhov môžu mať invázne rastliny aj iné negatívne vplyvy. V niektorých prípadoch spôsobujú pri dotyku alergie alebo kožné zápaly, ohrozovať tiež môžu hospodárstvo, respektíve ekonomiku. "Napríklad znižovaním výnosov poľnohospodárskych plodín alebo chovných rýb, rekreačnej hodnoty územia, zanášaním zavlažovacích kanálov, upchávaním turbín vo vodných elektrárňach a podobne," vysvetlil Mereďa.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Putin zjednodušuje proces získania ruského občianstva: Ukrajinci u neho majú dvere otvorené
Molčana čaká životný zápas: Vyradí v Paríži svetovú jednotku?
Je Medzinárodný deň nezvestných detí: Toto môže rozhodnúť, ak vám zmizne dieťa!
Šéf rakúskej diplomacie o vstupe Ukrajiny do EÚ: Jednoznačný postoj, toto je podľa neho riešením
Foto
Svadba Kardashianky sa zvrtla na bláznivú dovolenku: Nevesta po obrade stratila zábrany
Prelomia odpor Maďarska? Embargo na ruskú ropu má byť na dosah, Michel verí v jedno
Výsledky prieskumu hovoria jasne: Až štvrtina Slovákov by uprednostnila pred kanceláriou prácu z domu
Kužmová na Roland Garros dohrala už v 1. kole štvorhry: Nestačili na čínsky pár
ZMOS v rokovaniach pokračuje: Spolu so sociálnymi partnermi budú diskutovať o ďalšom postupe
Experiment zabránil rekordu: Slovenskí florbalisti si na úvod kvalifikácie zahrali bago
V obľúbenej dovolenkovej destinácii našli nelegálne pochovaných ľudí: Prvé hypotézy naznačujú zlé správy
Sociálny podnik mesta Senica: Cieľom založenia bolo dať príležitosť zamestnať sa ľuďom s rôznym znevýhodnením