Štvrtok 9. 12.
Izabela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
06.10.2021 23:57 | Správy | Zahraničné správy

Ako vníma Slovensko stratégiu EÚ pre lesy? Štátny tajomník envirorezortu to povedal na rovinu

Eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginius Sinkevičius ocenil reformné úsilie Slovenska zamerané na lepšiu ochranu národných parkov. Pre TASR to uviedol štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča po stredajšom zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu.

So Sinkevičiusom hovoril Kiča o pozícii SR v oblasti ochrany prírody. Predstavil mu reformné úsilie v oblasti národných parkov so snahami dobudovať zonáciu jednotlivých národných parkov a tiež prípravu zákonov o ochrane prírody a krajiny.

"Komisár podporil toto reformné úsilie a zdôraznil, že tieto opatrenia sú odpočtovateľné v rámci plánu obnovy a odolnosti," povedal Kiča. Podľa neho Sinkevičius zdôraznil, že Slovensko musí dodržať záväzky voči EÚ v rámci sústavy Natura 2000, kde eurokomisia eviduje niektoré nedostatky.

Šéfovia envirorezortov v stredu schválili pozíciu, s ktorou EU ide na klimatický summit OSN v Glasgowe (COP26), zanalyzovali novú stratégiu EÚ pre lesy a rokovali aj cenách energií a o energetickej chudobe. Podľa Kiču to je téma, ktorú Slovensko presadzuje na všetkých bilaterálnych rokovaniach a spoločne s Vyšehradskou štvorkou (V4).

Uviedol, že V4 vystupuje v opozícii voči tým členom EÚ, ktorí hovoria o prepojení plnenia klimatických cieľov z legislatívneho balíka Fitfor55 so zvyšovaním cien energií. "Slovensko si nemyslí, že klimatické ciele a obchodovanie s emisnými kvótami sú dôvodom rastu cien energií. Na tom sa zhodli aj iné členské štáty, že sú za tým neraz aj problémy, ktoré súvisia s domácou politikou a domácim trhovým vývojom. Veríme, že aktuálny rast cien energií je skôr dočasný problém vyvolaný trhovým prostredím," konštatoval Kiča.

Rada ministrov podľa neho privítala budúcu stratégiu EÚ pre lesy, ktorú práve predstavila Európska komisia. Ocenil, že táto stratégia nevníma lesy len ako obnoviteľné zdroje drevnej hmoty, ale dôraz kladie na lesy ako na ekosystémy plniace vodozádržné funkcie, produkujúce kyslík a chrániace biodiverzitu.

Európsky dvor audítorov v utorok síce poukázal na zachovanie výmery európskych lesov, ale skritizoval ich celkový stav. "Je preto namieste, aby sme prihliadali na lesy a stratégiu EÚ najmä z pohľadu klimatických zmien a bezprecedentnej krízy biodiverzity," povedal Kiča. Dodal, že SR v tomto smere vysiela pozitívne signály, keď agrorezort a envirorezort majú jednotnú pozíciu a podporujú ambiciózne ciele novej stratégie EÚ pre lesy. "Lesy vnímame nielen z pohľadu ich hospodárskeho využitia, ale aj z pohľadu trvalo udržateľného rozvoja," dodal.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Špeciálny projekt
Relax a pohodové Vianoce vám prinášajú masážne kreslá
Majiteľov reštaurácií sa piatkové uvoľnenie opatrení netýka, sú zúfalí: Prečo nás nechcú otvoriť?
Vianočná pošta doručila Ježiškovi vyše 28-tisíc želaní od detí z celého sveta: Čo si prajú pod stromček najčastejšie?
Foto
Húskov nevydarený debut v NHL: Katastrofálna druhá tretina
Už to začalo! Západ pokrýva biela perina: Bratislava varuje pred najintenzívnejším snežením od roku 2013
Takto budeme fungovať od piatku: Očkovaných a prekonaných čaká voľnosť, Vianoce bez návštev blízkej rodiny?!
Krásne vyznanie Sádeckého († 24) snúbenice Šárky: Vďaka nemu som tam, kde som!
Nela Pocisková a Filip Tůma majú sviatky naplánované: Vianoce na striedačku
Foto
Anton z Levoče sa pochlapil: Vyšľachtil králika, akého len tak neuvidíte
Pozostalí obetí z teroristických útokov v Belgicku sa dočkajú spravodlivosti: Proces sa začne budúci rok
Foto
Identické dvojičky chcú naraz dieťa s rovnakým mužom: Žeby sa im konečne splnil sen?
Prezident USA bude vo štvrtok telefonovať so Slovenskom: Čo má byť predmetom diskusie?