Nedeľa 5. 12.
Oto
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
17.10.2021 10:00 | Tip od Vás | Slovensko

Netradičné predmety, ktoré by si vyskúšali aj dospelí: Tieto slovenské školy učia sokoliarstvo či chov koní

Na niektorých školách na Slovensku sa okrem tradičných predmetov vyučujú žiaci aj netradičné predmety. Ide napríklad o folkloristiku, chov koní, astronómiu či sokoliarstvo.


Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!


Za vytvorenie nového predmetu a jeho zaradenie do školského vzdelávacieho programu zodpovedá riaditeľ a môže sa každý rok meniť podľa potrieb školy. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Podľa školského zákona základným dokumentom školy, podľa ktorého sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie, je školský vzdelávací program. "Okrem vyučovacích predmetov, ktoré určuje štátny vzdelávací program, môžu školy do učebného plánu zaradiť ďalšie vyučovacie predmety, ktoré rešpektujú princípy a ciele výchovy a vzdelávania a zároveň reagujú na regionálne osobitosti a potreby trhu práce, na nové potreby vzdelávania vyplývajúce z rozvoja spoločnosti, vedy a kultúry alebo na druhej strane zachovania kultúrneho a spoločenského dedičstva," uviedli z rezortu školstva. Tieto predmety sa však môžu každý rok meniť. O zaradení predmetov vyučovaných z rámca disponibilných hodín rozhoduje riaditeľ školy.

Otvoriť galériu

Rezort školstva víta zavádzanie takýchto predmetov do vyučovania. "Štátny pedagogický ústav s cieľom pomôcť aj ďalším školám pri rozširovaní obsahu vzdelávania pripravil v spolupráci so školami a na metodickom portáli zverejnil učebné osnovy voliteľných predmetov environmentálna výchova, šach, astronómia, mladý záchranár, ekonomika, fenomény sveta, viem čo zjem či finančná gramotnosť," poznamenali z rezortu školstva.

Napríklad na Základnej škole s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach sa vyučujú predmety ako sokoliarstvo a chov koní. Predmet sokoliarstvo absolvujú aj žiaci na Strednej odbornej škole lesníckej v Banskej Štiavnici. Folkloristika – ľudová výchova sa zas vyučuje v niekoľkých základných školách v Trenčianskom kraji. Na Základnej škole v Klátovej Novej Vsi žiaci šiesteho ročníka navštevujú raz týždenne predmet astronómia.

"V stredných školách je časté vytváranie nových predmetov integrovaním prírodovedných predmetov s matematikou a informatikou, experimentálnym a bádateľským vyučovaním a na stredných odborných školách tvorba nových odborných predmetov podľa potrieb zamestnávateľov predovšetkým z oblasti IT sektora a automobilového priemyslu," dodali z ministerstvo školstva. Rezort presný zoznam netradičných predmetov, ktoré sa na školách vyučujú, nesleduje. Údaje zbiera nepriamo prostredníctvom národnej štatistiky v školstve, ktorú zastrešuje Centrum vedecko-technických informácií SR.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Obyvatelia Bruselu vyšli do ulíc: Proti sprísneným pandemickým opatreniam protestovali stovky ľudí
Expozícia Slovenska na EXPO Dubaj vám vyrazí dych: Neuveriteľné vychytávky a naša krajina ako na dlani
Mrazivé slová spoluobjaviteľa omikronu: Predchodcovia tohto variantu existovali zrejme už dlho
Obcou neďaleko Žiliny otiasla vražda v rodinnom dome: Polícia z nej obvinila 57-ročného muža
Paulína Fialková už nechce ostať ticho: Drsné vyjadrenie na adresu internetových hejterov
Foto
Iba 8-ročná Amelia totálne odrovnala svoju mamu: Naozaj si v liste Santovi pre ňu želá toto?!
Zabávač Juraj Šoko Tabaček o školáckej chybe: Uveril, že je frajer, a to sa mu vypomstilo
Bratislavská polícia kontrolovala opatrenia: Muži zákona nevynechali ani hraničné priechody
Heger skritizoval opozíciu, nevyhol sa ani otázke povinného očkovania: Toto je podľa premiéra cestou z pandémie!
Tragická smrť na horách: Pod lavínou zahynul mladý rakúsky motokrosár († 19)
Slováci spoznali súpera v Davisovom pohári, Moška: Bude to sviatok!
Mamička musí uživiť osem detí: Za to, čo robí, ju ľudia častujú hroznými nadávkami!