Štvrtok 2. 12.
Bibiana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.10.2021 10:38 | Správy | Domáce správy

Úroda cukrovej repy, zemiakov, a najmä slnečnice bude vyššia ako vlani: Jednej plodiny bude menej

Tohtoročná úroda cukrovej repy, zemiakov, a najmä slnečnice bude vyššia ako vlani, kukurice bude menej, aj keď jej zasiali viac.

Vyplýva to z tretieho odhadu očakávanej úrody vykonaného Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. Úrad potvrdil pri všetkých jesenných plodinách s výnimkou zemiakov nižší výnos z hektára v porovnaní s päťročným priemerom. Zemiaky by mali dosiahnuť najvyššiu rentabilitu z hektára za posledných 20 rokov.

Úroda kukurice na zrno by mala byť tento rok o 7,3 % nižšia ako pred rokom, aj keď osiata plocha touto plodinou sa medziročne zvýšila. Podľa ŠÚ SR je to dôsledok nižšieho očakávaného hektárového výnosu. Objem úrody by mal dosiahnuť 1,5 milióna ton (t), čo je v absolútnom vyjadrení o 119.000 t menej ako v roku 2020. Očakávaný hektárový výnos je nižší ako minulý rok o 1,07 t/ha a súčasne nižší ako päťročný priemer o 0,34 t/ha. Kukurica na zrno bola zasiata na výmere 203.000 ha, čo je oproti roku 2020 vyššia výmera o 3,3 %.

Zemiaky ostatné (bez plôch skorých zemiakov) boli v medziročnom porovnaní vysadené na výmere nižšej o 1200 ha, čo je pokles o 18,7 %. Celková úroda 143.000 t je približne na úrovni minulého roka. Hektárové výnosy by mali dosiahnuť 27,7 t/ha, čo je výrazne viac ako aj priemer predošlých päť rokov. Vyššie výnosy zemiakov z hektára sa nezaznamenali za obdobie od roku 2001.

Predpokladaná úroda slnečnice vo výške takmer 200.000 t predstavuje oproti minulému roku nárast o 47 %. Úroda sa zvýšila najmä zväčšením osiatej plochy tejto komodity, medziročne viac o 36,5 %, na takmer 74.000 ha. Predbežné výnosy sú oproti minulému roku mierne vyššie, na úrovni 2,71 t/ha, čo je o 0,18 t/ha viac ako minulý rok a približne na úrovni 5-ročného priemeru.

V dôsledku väčšej osiatej plochy cukrovej repy technickej sa predpokladá nárast celkovej úrody oproti vlaňajšku o 3,4 % na úroveň 1,3 milióna t. Medziročne je výmera osiatej plochy vyššia o 4,3 %. Očakávaný výnos z ha by mal dosiahnuť úroveň 59,9 t/ha. Takéto hodnoty výnosov sú nižšie oproti minulému roku o 0,54 t/ha, ako aj oproti päťročnému priemeru o 0,76 t/ha.

Odhad úrody vybraných poľnohospodárskych plodín realizuje ŠÚ SR trikrát ročne. Druhý odhad bol realizovaný k 15. augustu 2021 (zverejnený 2. septembra) a prvý odhad sa realizoval k 20. júnu 2021 (zverejnený 8. júla). Definitívne výsledky o úrode roku 2021 budú publikované v marci 2022.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


PR článok
Nakupujete online? Na týchto 5 podvodov si dajte pozor
PR článok
Keď ultrarýchlosť nie je nebezpečná – ale premyslená. Práve takú prináša foodpanda
PR článok
Príde k vám Mikuláš! Aj s vrecom plným prekvapení
V Poľsku prebiehala debata o úplnom zákaze potratov: Ľudia vyšli do ulíc
Obrovský nárast nakazených v JAR: Súvisí s novým variantom koronavírusu?
Na ženu mi nesiahajte! Aha, ako Messi zrušil organizátorov po zvláštnej požiadavke
Bieloruské aktivity nezostanú bez povšimnutia: EÚ sa rozhodla, aké tresty uvalí
Greif hrdinom Mallorcy: Vychytal postup, nulu aj penaltu!
Česko vyhostilo šéfa bieloruského futbalového zväzu: Takto reaguje Bielorusko
Mladý útočník z Michiganu je oficiálne obvinený: Vraždy boli vyslovene chladnokrvné, hovorí šerif
Chvíle napätia a hrôzy! 17-ročný bratislavský hokejista zostal nehybne ležať
Susedný štát na čele rebríčka: Treťou dávkou zaočkoval najviac ľudí v Európskej únii