Štvrtok 2. 12.
Bibiana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Prešovská nemocnica musí zaplatiť takmer 90-tisíc eur: Dostali pokutu, aj tak ušetria

Prešovská fakultná nemocnica J.A.Reimana dostala mastnú pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Neprotestovala voči tomu a musí zaplatiť takmer 90-tisíc eur.

ÚVO nemocnicu preveroval kvôli výpovedi firme zabezpečujúcej upratovacie služby. Stalo sa to začiatkom roka. Vedenie nemocnice vtedy dospelo k názoru, že keď si bude upratovať vo vlastnej réžii, vyjde ho to lacnejšie. Výsledkom je ale pokuta. „Úrad začal s kontrolou postupu danej nemocnice na základe podnetu ako aj medializovaných informácií. Po preskúmaní 316 faktúr vystavených za poskytovanie služieb v období od 2.1.2019 do 1.4.2021, preukázal, že nemocnica porušila zákon o verejnom obstarávaní. Zákazky na poskytnutie služby zadala spoločnostiam, ktoré sú uvedené v rozhodnutí úradu, bez použitia postupov, ktoré stanovuje zákon. To malo vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ hovorí predseda úradu Miroslav Hlivák.

Nemocnica mohla zaplatiť pokutu až vo výške 180 tisíc. Ten však usúdil, že postačí aj polovičná suma, lebo nemocnica neprotestovala. “Keďže nemocnica súhlasila so zisteniami úradu, úrad mohol pokutu v zmysle zákona znížiť o polovicu. Nemocnica tak musí zaplatiť pokutu vo výške 89 000 €,“ upresnil predseda ÚVO, ktorý prízvukuje, že zo strany úradu ide o konštruktívny krok. „Mnohí laici si pomyslia, že úrad je odtrhnutý od reality, keď nemocnici ukladá pokutu, zvlášť v čase covidu. V tej chvíli si neuvedomia, že úrad stojí na ich strane, na strane verejného záujmu. Úrad totiž zaisťuje spravodlivosť, je to práve tento úrad, ktorý stráži peniaze ľudí. Dodržiavaním zákona sa totiž má zaistiť čestná súťaž, na základe ktorej sú verejné peniaze míňané hospodárne a sú chránené aj práva hospodárskych subjektov,“ uzavrel Hlivák.

Kto pokutu zaplatí, nie je jasné. FNsP Prešov rešpektuje rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o uložení pokuty. Zároveň však poukazuje na skutočnosť, že povinnosti uložené verejným obstarávateľom nie je v silách verejných obstarávateľov reálne dodržať. Čo je aj tento prípad, keď nemocnica zaplatí pokutu aj za obdobie, kedy nemohla konať a musela čakať na rozhodnutie úradu. FNsP začala od 1.4.2021 upratovať priestory nemocnice vlastnými pracovníkmi. To, že to bolo správne rozhodnutie dokazuje zvýšenie kvality služby aj ekonomika. Náklady na upratovanie sa za 5 mesiacov znížili o 305 tisíc €, čo je mesačne menej o 61tisíc €. V priebehu 3 rokov, na ktoré bola plánované uzatvorenie zmluvy s dodávateľom, by mala úspora aj po odpočítaní nákladov na pokutu, prekročiť 2mil €,” uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šárnik.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas, nov

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


PR článok
Keď ultrarýchlosť nie je nebezpečná – ale premyslená. Práve takú prináša foodpanda
PR článok
Príde k vám Mikuláš! Aj s vrecom plným prekvapení
V Poľsku prebiehala debata o úplnom zákaze potratov: Ľudia vyšli do ulíc
Obrovský nárast nakazených v JAR: Súvisí s novým variantom koronavírusu?
Na ženu mi nesiahajte! Aha, ako Messi zrušil organizátorov po zvláštnej požiadavke
Bieloruské aktivity nezostanú bez povšimnutia: EÚ sa rozhodla, aké tresty uvalí
Greif hrdinom Mallorcy: Vychytal postup, nulu aj penaltu!
Česko vyhostilo šéfa bieloruského futbalového zväzu: Takto reaguje Bielorusko
Mladý útočník z Michiganu je oficiálne obvinený: Vraždy boli vyslovene chladnokrvné, hovorí šerif
Chvíle napätia a hrôzy! 17-ročný bratislavský hokejista zostal nehybne ležať
Susedný štát na čele rebríčka: Treťou dávkou zaočkoval najviac ľudí v Európskej únii
Fantázia! Slovenskí parahokejisti postúpili premiérovo na olympiádu