Pondelok 18. 10.
Lukáš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
17.09.2021 15:49 | Správy | Domáce správy

Dušan Kováčik sa háji: Obžaloba má trhliny, poukázal na to, čo podľa neho nesedí

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odmieta, že by vyvíjal v prospech zločineckej skupiny takáčovcov činnosť, ktorá by sťažovala dokumentovanie trestnej činnosti tejto skupiny.

Tvrdí, že za jeho pôsobenia vo funkcii špeciálneho prokurátora bola táto, a nielen táto, zločinecká skupina rozložená. Povedal to v piatok vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku.

"Z obžaloby nie je možné zistiť miesto, ani čas a ani to, kto sú osoby, ktorým som mal dávať informácie," zdôraznil. Vyhlásil, že obžaloba vychádza najmä z výpovede svedka Mateja Zemana, ktorý je v súčasnosti obvinený aj vo veci manipulovania výpovedí. Odmietol tvrdenie, že mal byť pre túto skupinu činný dlhodobejšie. Dušan Kováčik sa v tejto súvislosti pýta, prečo nie sú tvrdenia Mateja Zemana podporené aj výstupmi z tzv. odposluchov, ak boli na takmer celú skupinu takáčovcov nasadené.

"Matej Z. je asi šikovný, ale aj notorický klamár. Pretože čo výpoveď, to iné skutočnosti," podotkol. Tvrdí, že s bývalým šéfom takáčovcov Ľubomírom Kudličkom, ktorému mal podľa obžaloby v roku 2017 vybaviť za províziu prepustenie z väzby, sa nepozná. Podotkol, že Mateja Zemana nemohol Kudlička zoznámiť s podnikateľom Viliamom Ružičkom vo februári 2017, keďže vtedy bol bývalý šéf takáčovcov vo väzbe. Ružička na júlovom pojednávaní odmietol, že by s Dušanom Kováčikom riešil pomoc pre Kudličku.

Sťažnosť proti prepusteniu Kudličku z väzby nepodala vtedajšia prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Blanka Godžová. Dušan Kováčik nechápe, prečo by mal byť podaný opravný prostriedok, keď rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie je zákonné. V tom čase adresovala Generálna prokuratúra SR podnet ministerstvu spravodlivosti s upozornením na nezákonnosť postupu sudcu pre prípravné konanie pri prepustení Kudličku z väzby.

Bývalý špeciálny prokurátor opakovane poukazuje na rozpory vo výpovediach svedkov. Okrem iného uviedol, že už zosnulý František Böhm ho v roku 2017 nemohol vidieť s vtedajším šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom v bratislavskej reštaurácii Towers. Tvrdí, že sa prvý raz v tejto reštaurácii stretli asi až v roku 2019. Podľa obžaloby mu mal Makó v tejto reštaurácii odovzdať 50.000 eur za vybavenie nepodania sťažnosti voči prepusteniu Kudličku z väzby. Kritizoval, že sa súd venoval na pojednávaniach prevažne nepodaniu sťažnosti namiesto toho, aby kládol dôraz na údajné korupčné správanie.

Vyšetrovanie skutku, keď mal Dušan Kováčik vyniesť Makóovi spisový materiál a uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci, kde bol Makó podozrivý z nepriamej korupcie, považuje bývalý špeciálny prokurátor za predčasne ukončené. Tvrdí, že obvinenie je postavené len na Makóovej výpovedi. To isté podotýka aj v súvislosti so štvrtým skutkom, ktorý mu kladie obžaloba za vinu. Ten sa týka vynesenia utajovanej skutočnosti v trestnej veci prípravy úkladnej vraždy vyšetrovateľa. Makóovi mal povedať, či je v tejto súvislosti odpočúvaný.

Dušan Kováčik na začiatku svojej záverečnej reči uviedol, že je presvedčený o svojej nevine. Kritizoval súdny proces, ktorý podľa neho nebol spravodlivý a domnieva sa, že boli porušené jeho práva v prípade obhajoby. Sudkyni vyčíta zaujatosť voči jeho osobe i jeho obhajcom. Zároveň vyhlásil, že sa v plnej miere pridržiava stanoviska svojich obhajcov, ktorí žiadajú jeho oslobodenie spod obžaloby.

Národná kriminálna agentúra zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Bill Gates odviedol dcéru Jennifer k oltáru: Vydala sa za egyptského milionára
Prvý film mimo našej planéty: Vesmírni herci sa vrátili na Zem
Foto
Salvádor zaviedol Bitcoin ako svoje zákonné platidlo: Tisíce ľudí vyšli do ulíc
Maďarský opozičný premiérsky kandidát Márki-Zay: Orbánova strana spustí kampaň ohovárania
PR článok
Časy, keď všetky byty vyzerali rovnako, sú nenávratne preč: Aj vďaka MODDOMu si môžete vytvoriť bývanie svojich snov!
Sever Albánska zasiahlo zemetrasenie: Ľudia v panike utekali z domov a bytov
Foto
Princ William odovzdal ceny Earthshot: Podujatie plné ekologických vychytávok
PR článok
Odvrátená strana sociálnych sietí
PR článok
Spreje VIROSTOP zmierňujú príznaky COVID-19, dokázala to klinická štúdia
PR článok
V reťazci nájdete slovenské huby aj po sezóne
Španielsky premiér plní, čo sľúbil: Koniec s prostitúciou, ktorá zotročuje ženy!
Foto
Alžbeta II. sa pripravuje na platinové jubileum: Chce byť vo forme! Pozrite, čo je ochotná urobiť