Utorok 19. 10.
Kristián
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.09.2021 13:55 | Správy | Servis

Úrazov po páde z kolobežiek pribúda: Zopakujme si pravidlá jazdy na elektrických i bežných kolobežkách

Od akého veku môžu deti riadiť elektrickú kolobežku? A musia jazdiť po chodníku či po ceste? A ako je to s alkoholom u dospelých používateľov kolobežiek?

TASR informovala, že oddelenie urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) eviduje v poslednom období nárast počtu detí vyšetrených pre zranenie získané počas jazdy na kolobežke. „Len za mesiac jún 2021 sme takto ošetrili 43 detí, z ktorých desať si vyžadovalo hospitalizáciu s následnou chirurgickou intervenciou,“ uviedla pre TASR hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

ČÍTAJTE VIAC: Absurdné pokuty pre motoristov, aby sa naplnila štátna kasa? Alebo je iniciatívne vypínanie motorov zodpovedný prístup k životnému prostrediu?

Ďalej informuje o odporúčaní lekárov kliniky detskej chirurgie, aby deti používali pri jazde na kolobežke ochranné pomôcky, ako chrániče a helmu. Toto odporúčanie má svoj význam, pretože až polovica z ošetrovaných detí v júni malo zlomeniny horných končatín a v štvrtine prípadov išlo o otvorené rany vyžadujúce šitie.

Otvoriť galériu

Vekový limit pre kolobežky? Ako ktoré a kde

Na používanie klasickej kolobežky bez elektrického pohonu nie je stanovená veková hranica. Ak má vaše dieťa dva a pol roka a dokáže jazdiť na kolobežke, môže tak robiť. Je dôležité ale dbať na ochranu dieťaťa, teda na nosenie helmy a ochrany kolien a lakťov.

Elektrické kolobežky vekový limit mať môžu. V Zákone o cestnej premávke č. 8/2009, konkrétne v § 55a, je explicitne uvedené, že samovyvažovacie vozidlo a elektrickú kolobežku na ceste môže riadiť osoba staršia ako 15 rokov. Vekový limit minimálne 15 rokov neplatí na cestičke pre cyklistov, na ceste v obytnej zóne a na lesnej ceste.

Uvedený bod zákona môžeme interpretovať aj tak, že na ceste môže na elektrickej kolobežke jazdiť iba osoba s vekom aspoň 15 rokov, ale že pre chodník toto vekové obmedzenie neplatí. Zákon totiž uvádza práve „cesty“ a nie chodníky, ktoré sú v zákone definované samostatne. Požiadali sme o vyjadrenie políciu, po dodaní odpovede budeme tento text aktualizovať.

Dodajme, že na riadenie elektrickej kolobežky, resp. kolobežky s pomocným motorčekom, nie je potrebné vodičské oprávnenie, teda ani vodičský preukaz.

Čo hovorí polícia o elektrických kolobežkách:

Po ceste alebo po chodníku?

Môžu kolobežky jazdiť po chodníku? Môžu elektrické kolobežky jazdiť po chodníku? Alebo len po ceste? S podobnými otázkami sa stretávame pomerne často, ľudia sa nás pýtajú na našej Facebook stránke a tiež nám píšu e-mailom. Odpoveď pritom opäť ponúka Zákon o cestnej premávke č. 8/2009:
 

  • Kolobežky bez pomocného motorčeka spravidla jazdia po chodníku vpravo, pretože používateľ kolobežky je považovaný za chodca.
  • Elektrické kolobežky môžu tiež jazdiť po chodníku vpravo, ale iba rýchlosťou chôdze a nesmie ohrozovať chodcov. Takisto elektrická kolobežka môže jazdiť po vyhradenom pruhu pre cyklistov, po cestičke pre cyklistov a po priechode pre chodcov.
  • Ak má používateľ elektrickej kolobežky aspoň 15 rokov, môže jazdiť aj po ceste.

Otvoriť galériu

Parkovanie elektrických kolobežiek na chodníkoch

Kolobežku bez ohľadu na to, či má pomocný pohon alebo nie, **môžete parkovať na chodníku**, pre chodcov však musí ostať voľný priestor na chodníku aspoň jeden a pol metra. To isté platí aj pre bicykle a motocykle.

Tolerancia alkoholu na obyčajnej a elektrickej kolobežke

Slovenská legislatíva rozlišuje medzi obyčajnou kolobežkou a elektrickou kolobežkou aj z hľadiska jazdy pod vplyvom alkoholu.
 

  • Používateľ obyčajnej kolobežky môže pred jazdou piť alkohol, pretože je považovaný za chodca.
  • Pre používateľa elektrickej kolobežky platia rovnaké pravidlá ako pre cyklistu. Od januára 2017 po nadobudnutí platnosti novely Zákona o cestnej premávke č. 8/2009, môžu cyklisti aj vodiči elektrických kolobežiek nafúkať do 0,5 promile (0,24 mg/l ). Platí to však iba iba v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov - mimo týchto zón sa alkohol u cyklistov, e-kolobežkárov a vodičov samovyvažovacieho vozidla netoleruje.

Pokuta za alkohol „za volantom“ elektrickej kolobežky

Podľa aktuálneho sadzobníka pokút (platný od 1.4.2020) je pokuta za alkohol nameraný v dychu na nemotorovom vozidle menej ako 0,48 mg etanolu na liter vydýchnutého vzduchu rovných 20 eur. Samozrejme, že ak vám policajt nameria 0,48 mg/l a viac, tak už e-kolobežku alebo bicykel riadiť ďalej nesmiete. Môžete ich však vedľa seba tlačiť.

Ak policajt pri kontrole zistí vodičovi 0,48 mg/l a viac, teda jedno promile a viac, sadzobník pokút uvádza iba povinnosť policajta „predložiť správu o výsledku objasňovania priestupku príslušnému správnemu orgánu“. V praxi to znamená, že okrem pokuty budete ďalej posudzovaný ako vodič, ktorý riadil vozidlo pod vplyvom alkoholu.

Prilba a chrániče lakťov a kolien?

Otvoriť galériu
null
Zdroj: autoviny.sk

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: autoviny.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Auto sa zrazilo s vlakom v Hronskom Beňadiku: Posádku museli ratovať záchranári
Foto
Rodičia, zbystrite pozornosť: Expertka varuje, takto by ste nikdy nemali prebaľovať dieťatko
Mladému mužovi nevyšiel zvláštny experiment: Video aj napriek tomu baví internet
Ofenzívna hviezda Realu Madrid má obrovský problém! Čaká ho súd za údajne vydieranie krajana
V Británii zachytili novú mutáciu variantu delta: Vláda prehovorila, je nákazlivejšia?
Situácia je zlá: Moskva sa vracia k striktným obmedzeniam, platiť budú štyri mesiace
Akému športu sa najčastejšie venujú Slováci? Prieskum to ukázal jasne
Rumunsko bičuje covid: Rekord nakazených, počet úmrtí za deň prekročil smutnú hranicu
Nitra sa pripravuje na nového prevádzkovateľa MHD: Aké zmeny čakajú obyvateľov?
Poslanci rozhodli: Verejní funkcionári už nebudú môcť získavať vojenské hodnosti
Snemovňa a Senát riešia odobratie právomocí Zemanovi: Pred rozhodnutím si vyžiadajú tento dokument
Veľká rana pre novozélandsky šport: Reprezentant († 25) v ragby po sebe zanechal manželku s dvoma deťmi