Streda 27. 10.
Sabína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

COVID-19 sa šíri rýchlejšie, košická nemocnica sprísňuje opatrenia: Pacientov budú triediť

V univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach je momentálne hospitalizovaných 43 COVID pacientov, 93 percent z nich ne je zaočkovaných.

Informovala o tom hovorkyňa UNLP Košice Monika Krišková. „Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených osem ťažko chorých, ďalší deviati na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) potrebujú neinvazívny vysokoprietokový kyslík. Vzhľadom k rýchlosti šírenia ochorenia COVID-19 považujeme za nevyhnutné prijať nové opatrenia, ktorými posilníme ochranu zdravia a bezpečnosť pacientov, ale aj našich zdravotníkov,“ povedal generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

Každý, kto vstupuje do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice musí mať prekryté dýchacie cesty respirátorom bez výdychového ventilu FFP2. Oddnes zároveň v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku obmedzili voľný pohyb osôb na minimum. Nové opatrenia a usmernenia pre pacientov vychádzajú z aktuálneho COVID automatu pre červený stupeň.

Pacienti sa musia podrobiť centrálnej triáži pred vstupom na jednotlivé pracoviská. „Na centrálnej triáži dostanú všetky vstupujúce osoby náramok, ktorý umožní nášmu personálu ľahko identifikovať, či je pacient rizikový, alebo nie. Biely náramok dostanú nerizikoví pacienti. Pokiaľ u pacienta pri vstupe náš personál zaznamená zvýšenú teplotu a prejavy respiračného ochorenia označí ho červeným náramkom, pretože ide o rizikového pacienta, resp. pacienta s potvrdeným ochorením COVID-19,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

Ak personál identifikuje pri triáži rizikového pacienta, okamžite kontaktuje príslušné oddelenie. Manažovanie zdravotnej starostlivosti oňho bude následne v špecifickom režime. „Pokiaľ ide o plánované vyšetrenia v ambulanciách, chceme požiadať našich pacientov, aby aj naďalej využívali telefonické triedenie a objednávanie. Objednaným pacientom odporúčame prísť na dohodnutý čas s kratším predstihom,“ dodal Beňa.

Personál bude aktívne kontrolovať a usmerňovať pacientov na svojich pracoviskách. Pre elimináciu rizika šírenia ochorenia v UNLP oddnes zavádzajú zákaz návštev na oddeleniach až do odvolania. „Výnimku zo zákazu majú osoby v paliatívnej starostlivosti, ťažko chorí alebo umierajúci. O možnosti návštevy takéhoto pacienta rozhoduje vedúci lekár pracoviska, prípadne službukonajúci lekár. Povolené sú aj návštevy kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým alebo umierajúcim,“ uzatvára generálny riaditeľ.

Pacienti sa nateraz nebudú môcť pohybovať voľne po areáli nemocnice, okrem lôžkového oddelenia, kde sa nachádzajú. Sprievod má pacient povolený výhradne v opodstatnených prípadoch, ako sú hendikepovaní pacienti či detskí pacienti. Priniesť alebo odniesť osobné veci možno hospitalizovaným pacientom denne od 15:00 do 16:00.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


V Rusku rapídne stúpa počet politických väzňov: Je to ako za Sovietskeho zväzu!
Bol na začiatku výnimočnej cesty: Zomrel prvý tréner Kuzminovej na Slovensku!
Ani apokalyptická situácia neprimäla politikov schváliť preukazovanie sa covidpasom: Senát to rázne odmietol
Foto
Žena dovolí manželovi sexovať s inými: Má to benefity, ktoré si nevie vynachváliť!
Foto
Klimatický summit OSN otvorí významný člen kráľovskej rodiny: Tvrdá kritika kráľovnej!
Foto
Budú Aleca Baldwina trestne stíhať za nešťastnú vraždu kameramanky († 42)? Prokurátorka prehovorila
V Holandsku predávajú "samovražedný prášok": Život si takto zobralo už 33 ľudí
Na Spiš mieri obrovská posila: Líder bodovania druhej fínskej ligy!
Šialená prestrelka na proteste v Pakistane: Extrémisti zabili troch policajtov
Veľký krok v rokovaniach: Odsúhlasí Irán jadrovú dohodu?
Zvýšenie platov štátnych zamestnancov: Odborári sa opäť s vládou nedohodli
Alexko so SMA po podaní najdrahšieho lieku opäť v nemocnici: Dobré správy od rodičov malého bojovníka!