Sobota 23. 10.
Alojzia
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.09.2021 11:26 | Správy | Zahraničné správy

Reforma modrej karty EÚ prešla parlamentom: Má prilákať kvalifikovanú silu zvonku

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu prijali reformu modrej karty Európskej únie s cieľom uľahčiť zamestnávanie vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ a zmierniť tak nedostatok pracovných síl v kľúčových odvetviach.

Smernica o modrej karte, ktorá platí od roku 2009, definuje podmienky vstupu a pobytu, ktoré musia štátni príslušníci tretích krajín (a ich rodinní príslušníci) spĺňať, aby mohli v štátoch EÚ vykonávať vysokokvalifikované zamestnanie. Doterajšia schéma neprilákala dostatok potrebných pracovníkov. V roku 2019 bolo v EÚ vydaných iba 36 806 modrých kariet, pričom väčšinu z nich vydalo Nemecko.

Podľa zrevidovaných pravidiel budú žiadatelia modrej karty musieť predložiť pracovnú zmluvu alebo záväznú pracovnú ponuku na minimálne šesť mesiacov, ako aj dôkaz o vyššej kvalifikácii alebo odborných schopnostiach. V súčasnej dobe je potrebná 12-mesačná zmluva alebo ponuka. Hranica platu pre žiadateľov bola znížená na najmenej 100 % a nie viac ako 160 % priemerného hrubého ročného platu v členskom štáte, kde sa chcú zamestnať (teraz platí 150-percentná hranica).

Osoby požívajúce medzinárodnú ochranu - napríklad utečenci - budú môcť požiadať o modrú kartu EÚ aj v iných členských štátoch, než v ktorých získali azyl alebo iný štatút právnej ochrany.

Určité typy odborných kvalifikácií, napríklad v sektore informačných a komunikačných technológií, bude možné doložiť preukázaním príslušných pracovných skúseností.

Reforma smernice znamená, že držitelia modrej karty EÚ sa budú môcť presťahovať do iného členského štátu EÚ po počiatočnom 12-mesačnom období v krajine, ktorá im modrú kartu prvýkrát udelila. Budú tiež profitovať z oveľa rýchlejšieho zlúčenia s rodinnými príslušníkmi, vďaka rýchlejším postupom zlučovania rodín a uľahčeniu prístupu členov rodiny na európsky trh práce.

Neformálnu dohodu s Radou EÚ (členské krajiny) podporilo 556 poslancov, 105 bolo proti a 31 sa zdržalo hlasovania. Dohoda o zrevidovanej modrej karte nadobudne účinnosť, keď ho schváli aj Rada EÚ a po následnom zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať potom k dispozícii dvojročné obdobie na zosúladenie svojich vnútroštátnych právnych predpisov s pozmenenou smernicou.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Vlhová odštartovala sezónu na stupni víťazov: Jej rivalka Shiffrinová vyhrala
Reformy sú pripravené, má to iba jednu prekážku: Ak neprejdú, bude to výsmech občanom, tvrdí Heger
Bizarná nehoda s mobilom: Španielskeho ex-futbalistu († 38) našla žena mŕtveho vo vani!
Svetový pohár: Skvelá Barteková vystrieľala v Larnake dve druhé miesta
Nárast počtu prípadov sa týka aj škôl: V Banskobystrickom kraji zostalo v karanténe vyše sto tried
Foto
Vážna nehoda Petra Lipu: Zranený spevák skončil v nemocnici! Aký vážny je jeho stav?
Netradičná motivácia: Aha, čo ponúkol tréner Ranieri Kuckovi a spol. za každé čisté konto!
Generálny prokurátor Žilinka zrušil obvinenia voči Brhelovi: Prečo zmenil názor?
Za všetkým hľadaj ženu: Messi má v zuboch spoluhráča, od vedenia PSG žiada jeho odchod!
V Prešove došlo k smrteľnej nehode: Žena spravila na ceste osudnú chybu
Na Pumpu zavítal sám Matovič: Reakcia Heribana stojí za všetky drobné
Minister financií Igor Matovič exkluzívne pre Nový Čas: Kto je neschopný, kto zlyhal a koho by vymenil!