Utorok 21. 9.
Matúš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.09.2021 09:00 | Správy | Zahraničné správy

Správa o stave Európskej únie: Cesta Európy bude zelenšia, digitálnejšia a spravodlivejšia

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prednesie v stredu 15. septembra 2021 správu o stave Únie. V tejto správe zhodnotí výsledky dosiahnuté v uplynulom roku a predstaví priority na nadchádzajúci rok.

Von der Leyenová takisto uvedie, ako sa Komisia chystá riešiť najnaliehavejšie výzvy, ktorým Európska únia čelí, a predstaví myšlienky zamerané na formovanie budúcnosti EÚ.

Po správe o stave Únie bude nasledovať plenárna rozprava s poslancami Európskeho parlamentu.

Prejav Ursuly von der Leyenovej môžete naživo sledovať tu:

Úspechy Komisie predsedníčky von der Leyenovej za obdobie 2020 – 2021

Čo sa podarilo Európskej komisii za uplynulý rok

 • V krízovom režime sústreďovala Európska únia svoju pozornosť najmä na zastavenie šírenia nového koronavírusu, obstarávanie očkovacích látok a na vyvedenie Európy z hospodárskej krízy pomocou nástroja NextGenerationEU. Po pandemickom roku 2020 môže Európa opäť vykročiť do budúcnosti. Cesta bude zelenšia, digitálnejšia a spravodlivejšia. Úniu čakajú dôležité kroky v oblasti klímy, digitalizácie a sociálnych otázok, no nezabúda ani na globálne opatrenia a Konferenciu o budúcnosti Európy.

Ukazovať cestu von z celosvetovej zdravotnej krízy 

 • Stratégia Európskej komisie spočívajúca v spoločnom obstarávaní očkovacích látok, vo vybudovaní širokého portfólia vakcín a v diverzifikácii ich európskych dodávateľov výrazne zrýchlila tempo očkovacej kampane EÚ. Komisia zabezpečila až 4,6 miliardy dávok vakcín, vďaka čomu sa do konca augusta 2021 sa podarilo zaočkovať 70 % dospelej populácie EÚ. Navyše, vďaka celosvetovému nástroju COVAXsa viac ako 200 miliónov dávok vakcín dostalo do 138 krajín sveta. Keď sa objavili nové varianty koronavírusu, Komisia okamžite zmobilizovala finančné prostriedky na naliehavý výskum a uzatvorila predbežné kúpne zmluvy na posilňovacie dávky a na prispôsobenie očkovacích látok novým variantom. K ich vývoju prispeje Úrad EÚ pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) a zaistí tak lepšiu pripravenosť na budúce pandémie a ich prevenciu. Zvládnutie pandémie a zlepšenie zdravia ľudí v Európe si vyžaduje aj bezpečnú a účinnú liečbu. Európska stratégia liečby ochorenia COVID-19 podporí vývoj a dostupnosť liekov.

   
 • V snahe zmierniť sociálno ekonomický vplyv krízy, prijala Komisia 2 179 opatrení a zmobilizovala všetky dostupné nástroje. Pomoc členským štátom poskytla z Fondu solidarity EÚ (530 miliónov eur), Investičnej iniciatívy v reakcii na koronavírus (7,6 miliardy eur), z programu EÚ pre výskum a inovácie – Horizont Európa (123 miliónov eur) alebo Európskeho centra pre prevenciu chorôb (110 miliónov eur). Zriadila aj európsku strategickú rezervu núdzového zdravotníckeho vybavenia v systéme rescEU, prostredníctvom ktorého odoslala viac ako 6,6 milióna zdravotníckych pomôcok a zmobilizovala šesť tímov urgentnej zdravotnej starostlivosti. Členské štáty sa zhodli na potrebe vybudovať silnú zdravotnú úniu, ktorá sa sústredí aj na boj proti rakovine, farmaceutickú stratégiu pre Európu, či potrebu podporiť nemocnice a zdravotnícke služby prostredníctvom nového programu EU4health
   
 • Bezpečné znovuotvorenie Európy a cezhraničný voľný pohyb zabezpečila koordinovaná reakcia členských štátov založená na spoločnom farebnom kódovaní a zriadení digitálnych COVID preukazov EÚ. Tie značne uľahčujú cestovania a zároveň prispievajú k zotaveniu leteckých spoločností. Do konca augusta bolo vygenerovaných približne 400 miliónov preukazov. Aktuálne informácie o vnútroštátnych opatreniach a zdravotnej situácii v 31 krajinách sú zhrnuté na portáli Re-open EU.
   
 • S po-pandemickou obnovou súvisí aj snaha o rozprúdenie hospodárstva pomocou historického plánu, ktorý poskytne zdroje z nástroja NextGenerationEU. Ide o výnimočnú šancu transformovať naše hospodárstva a vytvárať príležitosti a pracovné miesta. Jeho ústredným prvkom je Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, ktorý pozostáva z grantov a úverov v hodnote 723,8 miliardy EUR na podporu reforiem a investícií realizovaných členskými štátmi EÚ. Už v lete 2021 začali do členských štátov plynúť prvé finančné prostriedky, ktoré si Komisia požičala z kapitálových trhov. Cieľom nie je len
   
 • Zmierniť hospodársku krízu ale aj podporiť hospodárstvo, aby sa stalo zelenším, digitálnejším, odolnejším a spravodlivejším. V súlade s dohodou preto členské štáty vo svojich plánoch obnovy vyčlenili minimálne 37 % celkových pridelených prostriedkov na podporu cieľov v oblasti klímy a minimálne 20 % na podporu digitálnej transformácie. Do konca roku 2022 sa predpokladá, že všetky členské štáty dosiahnu aspoň takú úroveň hospodárstva, akú mali pred krízou. Prispela k tomu aj rýchla reakcia Komisie, ktorá podnikla okamžité kroky na zmiernenie hospodárskeho vplyvu pandémie, a to umožnením flexibility pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci, schválenie nových zdrojov financovania alebo prostredníctvom núdzových hospodárskych opatrení, ako je prvá iniciatíva EÚ na financovanie režimov skráteného pracovného času (SURE). Doteraz sa v rámci nástroja SURE poskytlo 19 členským štátom 90 miliárd EUR na podporu vnútroštátnych režimov skráteného pracovného času. Na Slovensko putovalo približne 630 miliónov eur. Len v roku 2020 dostalo pomoc v rámci nástroja SURE 25 až 30 miliónov zamestnancov v EÚ.
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


PR článok
Aj pre vás je paprika zeleninová topka?
Legendárne spojenie Beckham-Neville je obnovené: Pyšní otcovia sledovali svojich potomkov v spoločnom zápase
Právnik prišiel o výnosný džob, o rodinu a potom ho postrelili: Až po čase vyšiel najavo, aký diabolský plán mal
Zima sa hlási ku slovu: Teploty klesnú pod nulu! Výstraha pre okresy v štyroch krajoch
Valach prezradil detaily Saganovej formy: Bude z toho zlato na MS?
Neďaleko našich hraníc v Maďarsku vybuchla elektráreň! Na mieste zasahujú vrtuľníky
Foto
Boj s klimatickými zmenami nezvládame: Frustrovaný Johnson sa obul do ostatných
Matka roka?! Žena nahovorila svoje deti, aby preliezli cez mreže závory, syn sa takmer zadusil!
Slovensko navštívi delegácia z europarlamentu: Stretne sa s rodičmi Kuciaka
Foto
Ostrov narástol o 19 cm! Sopka na Kanárskych ostrovoch sa odtrhla z reťaze: Láva ničí všetko
Chorváti si nepripúšťajú nič iné ako ďalšiu výhru nad Slovenskom: Do zostavy sa vracia aj hviezdny Mordič
Sexuálne zneužívanie je vážnym problémom: Kardinál navrhol, ako lepšie chrániť deti a zraniteľných