02.09.2021 23:00 | Šport | Futbal

Švédi šokujúco zdolali Španielov, Taliani vyrovnali historický rekord Brazílie!

Švédski futbalisti si v kvalifikácii MS 2022 stále držia stopercentnú bilanciu.

Vo štvrtkovom šlágri zdolali semifinalistu EURO 2020 Španielsko 2:1 a s deviatimi bodmi sa dostali na čelo B-skupiny. Prekvapenie sa zrodilo vo Florencii, kde majstri Európy Taliani iba remizovali s Bulharskom 1:1. Napriek zaváhaniu sa môžu pýšiť svetovým rekordom, keď neprehrali 35 zápasov v sérii. Taliani vyrovnali historický rekord Brazílie (1993-1996) a Španielska (2007-2009).

Španieli síce viedli v Štokholme od 5. minúty po góle debutanta Carlosa Solera, no domáci expresne vyrovnali zásluhou Alexandra Isaka. Po prestávke rozhodol o triumfe severanov Viktor Claesson. "La Furia Roja" utrpela prvú prehru v prebiehajúcej kvalifikácii, z druhej priečky stráca na lídra dva body.

V druhom dueli "béčka" Kosovo zvíťazilo v Batumi nad domácim Gruzínskom 1:0 a vybojovalo prvé tri body do tabuľky. O triumfe hostí rozhodol vlastný gól obrancu Davita Chočolavu z 18. minúty. V 84. minúte sa podarilo zblízka rozvlniť sieť aj jeho spoluhráčovi Elbasanovi Rashanimu, ale po zásahu VAR rozhodcovia neuznali gól pre ofsajd.

Taliani stratili prvé body v kvalifikácii MS 2022, keď iba remizovali s Bulharmi. Domáci sa ujali vedenia v 16. minúte po góle Federica Chiesu, no súper dokázal ešte v prvom polčase vyrovnať zásluhou Atanasa Ilieva.

Svoju dominanciu v I-skupine potvrdili Angličania, ktorí triumfovali v Budapešti nad Maďarskom 4:0. Po bezgólovom prvom polčase rozhodli finalisti ME po zmene strán, keď sa strelecky presadili Raheem Sterling, Harry Kane, Harry Maguire a Declan Rice. Albión vládne tabuľke s plným počtom 12 bodov, na druhé miesto poskočili Poliaci, ktorí si poradili vo Varšave s Albánskom 4:1.

E-skupinu vedú Belgičania, ktorí vyhrali v Estónsku suverénne 5:2 aj vďaka dvom presným zásahom Romelua Lukakua. O tri body zaostávajú druhí Česi, ktorí v Ostrave zdolali Bielorusko 1:0 gólom Antonína Baráka z 34. minúty. V J-skupine si Nemci poradili s Lichtenštajnskom 2:0.

Litva - Severné Írsko 1:4 (0:1)
      Góly: 54. Baravykas - 20. Ballard, 52. Washington (z 11 m), 67. Lavery, 83. McNair