Sobota 23. 10.
Alojzia
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.08.2021 14:00 | Správy | Servis

Časť občianskych i trestných sporov chce štát riešiť mimosúdne: Ako vám môže pomôcť mediátor?

Rozvádzate sa a neviete sa dohodnúť na ďalšej spoločnej starostlivosti o dieťa, alebo ako si rozdeliť majetok?

Ministerstvo spravodlivosti chce, aby váš a podobné prípady v budúcnosti neriešil súd v súdnom konaní, ale mediátor, teda niekto s pečiatkou, kto sa pokúsi vaše spory vyriešiť vašou vzájomnou dohodou. Rezort si dal totiž za cieľ na najbližšie obdobie posilniť alternatívne riešenie sporov prostredníctvom bezplatného poskytovania mediácie. O čo ide?

Mediátori najčastejšie riešia rodinnoprávne, susedské, ale aj majetkové spory, avšak čoraz viac už aj spory v školskom prostrední alebo v oblasti zdravotnej starostlivosti. V praxi to dnes vyzerá tak, že pred začatím súdneho konania alebo v jeho priebehu môže sudca dospieť k názoru, že obe strany by sa mali na riešení dohodnúť a môže tak súdne konanie zastaviť a odkázať ich na dohodu k mediátorovi.

„Často sa inštitút mediátora využíva mimo súdneho konania, ale cieľom projektu posilniť jeho využitie v tých sporoch, keď sa už začne konanie,“ vysvetlila odborná garantka rezortu Beata Swanová. Podľa nej si za absenciu väčšieho využitia mediátorov môžu aj súdy samy.

Časť projektu sa venuje mediácii v trestnom konaní a druhá časť mediácii v civilnom práve. Čo sa týka trestného konania, pozíciu špecialistu v oblasti trestnej mediácie už skúšobne obsadilo na súde v Žiline. Druhú skupinu tvoria prozaické prípady zo života. „Väčšinu prípadov tvorí rodinná mediácia,“ uviedla mediátorka Nadežda Fuksová. Ide najmä o dohody o výchove dieťaťa.

Štát tak rozbieha ďalšiu formu bezplatnej pomoci. Rezort práce pripravuje rozšírenie psychologických poradní v priestoroch úradov práce, ministerstvo spravodlivosti už prevádzkuje centrum právnej pomoci pre ľudí v materiálnej núdzi.

Čo je mediácia

  • spôsob riešenia sporu, kde mediátor ako tretia nezávislá a nezaujatá osoba pomáha zúčastneným stranám identifikovať ich záujmy, nabáda ich, aby hľadali spoločné praktické riešenia na body, ktoré spôsobili konflikt, a pomáha im vyjednávať také riešenia, ktoré uspokojujú obe strany
  • mediátorom môže byť každá fyzická osoba zapísaná v registri mediátorov ministerstva spravodlivosti mediátor má nárok na odmenu, tá sa určuje na základe dohody medzi mediátorom a osobami zúčastnenými na mediácii; projekt ministerstva počíta s  odmenou hradenou v  rámci zámeru, čiže ju uhradí štát
  • dohoda o  riešení sporu mediáciou je písomná dohoda medzi zúčastnenými stranami o tom, že sa spory pokúsia vyriešiť mediáciou
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas, mm

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Reformy sú pripravené, má to iba jednu prekážku: Ak neprejdú, bude to výsmech občanom, tvrdí Heger
Foto
Matka každoročne vytvára masky pre všetkých: Rodinka posadnutá Halloweenom
Striktné pravidlá v českej automobilke: Nezaočkovaní zamestnanci môžu prísť o svoju pozíciu vo firme
Foto
Veľké problémy počas natáčania filmu s Baldwinom: Viacerí členovia štábu dali výpoveď ešte pred tragédiou!
Bizarná nehoda s mobilom: Španielskeho ex-futbalistu († 38) našla žena mŕtveho vo vani!
Svetový pohár: Skvelá Barteková vystrieľala v Larnake dve druhé miesta
Nárast počtu prípadov sa týka aj škôl: V Banskobystrickom kraji zostalo v karanténe vyše sto tried
Foto
Vážna nehoda Petra Lipu: Zranený spevák skončil v nemocnici! Aký vážny je jeho stav?
Netradičná motivácia: Aha, čo ponúkol tréner Ranieri Kuckovi a spol. za každé čisté konto!
Generálny prokurátor Žilinka zrušil obvinenia voči Brhelovi: Prečo zmenil názor?
Za všetkým hľadaj ženu: Messi má v zuboch spoluhráča, od vedenia PSG žiada jeho odchod!
V Prešove došlo k smrteľnej nehode: Žena spravila na ceste osudnú chybu