Pondelok 6. 12.
Mikuláš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.08.2021 12:23 | Správy | Domáce správy

Vláda schválila návrh novely školského zákona: Aké hlavné zmeny prináša?

Zefektívnenie procesu prijímacieho konania na vzdelávanie v stredných školách, komplexná zmena systému poradenstva a prevencie či zavedenie pojmov ako národnostná škola a národnostné školské zariadenia sú cieľom návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorú v stredu schválila vláda.

Novelou zákona sa upravuje aj rozšírenie dištančného vzdelávania v dennej forme štúdia či sa určuje najvyšší počet žiakov v triedach základných škôl.

Vláda schválením novely zákona o výchove a vzdelávaní splnila jeden zo záväzkov z programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020 – 2024. V právnych predpisoch totiž zadefinovala pojmy národnostná škola a národnostné školské zariadenie. Tieto pojmy by sa mali používať iba pri tých zariadeniach, v ktorých sa celý výchovno-vzdelávací proces, okrem vyučovania jazykov, uskutočňuje v jazyku národnostnej menšiny. Uvedenú charakteristiku môže inštitúcia vyjadriť aj vo svojom názve.

Upravená je aj doba zverejnenia kritérií na prijímacie konania na strednú školu. Tie by sa mali zverejniť o 13 mesiacov skôr, ako tomu bolo doteraz. Rozšírenie z obdobia troch mesiacov na 16 by malo vytvoriť časový priestor a podmienky na dôslednú prípravu žiaka.

Ministerstvo za významnú zmenu označilo rozšírenie okruhu žiakov, ktorí sa môžu zúčastniť na celoslovenskom testovaní. Absolvovať ho môžu aj tí žiaci, ktorí majú ľahké mentálne postihnutie alebo študujú na školách s medzinárodným programom. Týmto spôsobom by mohla získať nižšie stredné vzdelanie aj ďalšia skupina žiakov. Úspešné absolvovanie celoslovenského externého testovania žiakov deviatych ročníkov základných škôl bude tiež predpokladom na prijatie na štúdium na strednej škole. Nižšie stredné vzdelanie bude možné získať aj cez komisionálnu skúšku, ktorú poskytnú základné školy.

Novela určuje tiež, že v triede základnej školy od prvého do štvrtého ročníka môže byť najviac 25 žiakov a od piateho po deviaty ročník 29 žiakov. Na prvom stupni môže byť najnižší priemerný počet žiakov v triedach 13 a na druhom stupni 15, pričom priemerný počet žiakov v triedach sa rovná podielu celkového počtu žiakov a tried na konkrétnom stupni.

Toto opatrenie má zaistiť nemennosť triednych kolektívov. Aj keď ministerstvo v zákone nemení pri základných školách členenie na prvý a druhý stupeň, dáva možnosť, aby sa štátne vzdelávacie programy mohli deliť na vzdelávacie cykly.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR, SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Martin Klinčúch a Lina Mayer: Kto z nich dostával na Mikuláša uhlie?
Foto
Zábery skazy, popol zo sopky Semeru zavalil 11 dedín: Indonézske Pompeje
Za odmietnutie vakcíny hrozí veľká pokuta! Rakúsko zverejnilo ambiciózny plán
Foto
V USA predávajú kópiu hradu v tudorovskom štýle: Luxus za 2 milióny!
Šialené predvolebné stretnutie pravicového prezidentského kandidáta! Lietali stoličky, zranenie utrpel aj on
Rakúsko bude mať opäť novú vládu: Príde po odstúpení predošlých dvoch kancelárov upokojenie?
Smutná správa z USA: Zomrel bývalý senátor a hrdina druhej svetovej vojny
Gambia má staronového prezidenta: Do krajiny sľúbil priniesť dôležité zmeny
PR článok
Globálne myslenie, lokálna podpora - aj to je súčasť filozofie donáškovej služby foodpanda
PR článok
Vyberte si z najširšej ponuky zábavy
PR článok
Smartfón je plnohodnotný počítač, nezabúdajte na jeho zabezpečenie
Výlet snov sa zmenil na drámu: Na obrovskej výletnej lodi hlásia výskyt covidu