Štvrtok 23. 9.
Zdenka
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.08.2021 10:28 | Správy | Domáce správy

Ministerstvo chce presadiť novinku: Policajti by mali oprávnenie vojsť do bytu, kde je týrané zviera

Policajti by mohli mať oprávnenie otvoriť byt alebo iný uzavretý priestor aj pri dôvodnom podozrení, že sa v byte nachádza týrané zviera.

Ministerstvo vnútra (MV) SR to navrhuje v novele zákona o Policajnom zbore, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Policajné hliadky v súčasnosti nemôžu vstúpiť na miesto s nahláseným týraným zvieraťom, ak s tým nesúhlasí majiteľ alebo ak sa majiteľ na mieste nenachádza a je nedosiahnuteľný. "Absencia takéhoto oprávnenia eliminuje možnosť efektívne zasiahnuť voči pretrvávajúcemu protiprávnemu stavu, je znemožnené jeho odstránenie, posúdenie (napríklad či ide o priestupok alebo trestný čin a okolností ich páchania) a v prípade potreby zadokumentovanie, ako aj zachránenie týraného zvieraťa," argumentuje rezort v materiáli.

Ako vysvetľuje ministerstvo, policajti zväčša na miesto privolávajú úradných veterinárných lekárov z príslušných regionálnych veterinárnych a potravinových správ, ktorí sa následne vyjadrujú k zdravotnému stavu zvieraťa a jeho chovným podmienkam, respektíve vykonajú veterinárnu kontrolu. Osobitnými prípadmi páchanými v rôznych priestoroch či na pozemkoch sú chovy zvierat na účel produkcie mláďat, napríklad psov, tzv. množiarne, prípadne organizácie a realizácie tzv. psích zápasov.

Oprávnenie otvoriť a vstúpiť do bytu majú v súčasnosti policajti v prípade dôvodnej obavy z ohrozenia života či zdravia, alebo závažnej škody na majetku, ak vec neznesie odklad. Zároveň aj vtedy, ak sa v byte zdržuje páchateľ úmyselného trestného činu a nerešpektuje výzvy polície na jeho opustenie. Rovnako aj v prípade, že sa v byte nachádza zomretá osoba.

Sloboda zvierat víta návrh

Organizácia Sloboda zvierat víta návrh, aby policajtom pribudlo oprávnenie otvoriť byt v prípade dôvodného podozrenia, že sa v ňom nachádza týrané zviera. Verí, že ho polícia bude v praxi naozaj využívať. Pre TASR to uviedla Silvia Čaňová zo Slobody zvierat v súvislosti s návrhom novely zákona o Policajnom zbore, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ako upozornila, úradní veterinári už podobnú právomoc majú. Zákon o veterinárnej starostlivosti im umožňuje vstupovať pri výkone veterinárnej kontroly na pozemok, do stavby, prevádzkarne, zariadenia, dopravného prostriedku a aj obydlia, ak je dôvodné podozrenie, že je ohrozený život a zdravie zvieraťa.

"Naša skúsenosť s regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami (RVPS) je však taká, že sa mnohí štátni veterinári boja tieto svoje zákonné právomoci využiť, ostanú stáť pred bránou a zviera ostane bez pomoci. Preto sme radi, že toto oprávnenie pribudne aj do zákona o Policajnom zbore, a veríme, že ho polícia bude v praxi naozaj využívať. Policajti v prípadoch hláseného týrania zvierat totiž konajú nielen v súčinnosti s RVPS, ale často aj sami," skonštatovala Čaňová.

Ako dodala, Sloboda zvierat víta každú zmenu, ktorá rozviaže štátnym orgánom ruky a uľahčí záchranu zvierat, objasňovanie trestných činov a potrestanie tyranov zvierat.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Vedci objavili ďalšiu obrovskú stopu: K zisteniu pôvodu koronavírusu sú už na dosah!
Tuniský prezident si bez hanby posilnil vlastné právomoci: Všetko na úkor vlády a parlamentu
USA darujú ďalších 500 miliónov dávok vakcín: Niektoré krajiny však budú mať prednosť
Rebel Balotelli parádne trafil: Aha, ako vysmial súperovho trénera za osem rokov starý výrok!
Biden a Macron spolu hovorili prvýkrát od sporu o ponorky: Takto chcú predísť diplomatickej roztržke
Stoch si našiel nový klub: Je to výzva, som rád, že ma chce tréner!
Smutné správy pre Alžírsko: V priebehu jedného týždňa zomreli dvaja bývalí prezidenti
Čínsky expolitik odhalil šokujúcu správu: Toto mal byť moment, kedy sa koronavírus začal šíriť!
Podvádzal ho takmer 3 roky: Cristiana Ronalda obral o takmer 300-tisíc!
Orbán s Babišom kontrolovali zabezpečenie maďarsko-srbských hraníc: Český premiér skritizoval kroky EÚ
Rakúsky kancelár si bol očistiť svoje meno: Kurza vypočúvali pre obvinenia z krivej výpovede
Manéver, ktorý nemáte šancu pochopiť: Ako mohol napáliť autom rovno do steny?