Nedeľa 26. 9.
Edita
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
03.08.2021 17:12 | Správy | Domáce správy

Ministerstvo chce regulovať zisky zdravotných poisťovní: Podpora v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Naliehavosť regulácie zisku zdravotných poisťovní na Slovensku vyplýva z neprimeranej doterajšej návratnosti vloženého súkromného kapitálu.

Tvrdí to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Poukázal na to, že súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla v rokoch 2008 až 2020 zisk 679 miliónov eur, čo predstavuje 4,71 percenta z prijatého poistného, na prevádzku vynaložila priemerne 2,84 percenta a na zdravotnú starostlivosť 92,45 percenta. Súkromná Union zdravotná poisťovňa dosiahla v spomínanom období zisk 15 miliónov eur, čo predstavuje 0,34 percenta z prijatého poistného, na prevádzku vynaložila 5,22 percenta a na zdravotnú starostlivosť 94,44 percenta.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla stratu 153 miliónov eur, čo predstavuje 0,41 percenta z prijatého poistného. Na prevádzku vynaložila v priemere 2,83 percenta a na zdravotnú starostlivosť vynaložila 97,58 percenta, doplnil ÚDZS.

Návrh na legislatívnu zmenu, ktorá by obmedzila zisk zdravotných poisťovní, vychádza podľa ÚDZS zo súčasnej maximálnej hranice prevádzkových nákladov (4,9 percenta). Stanovuje, že na zdravotnú starostlivosť by sa z vybraného verejného zdravotného poistenia malo v závislosti od počtu poistencov vrátiť 95 až 97 percent, je však možné ho krátiť o primeraný zisk.

"Zdôrazňujeme, že 0,2 percenta sme neformálne navrhli ako spodnú hranicu rozpätia zisku, o konkrétnych hraniciach vrátane kritérií ešte prebieha odborná diskusia, finálne rozhodnutie pravdaže ponecháme na vláde. V každom prípade veríme, že ide o dôležitý impulz pre reformu v zdravotníctve, ktorá sa práve rozbieha," konštatoval ÚDZS.

Na tom, že zisk zdravotných poisťovní je potrebné regulovať, sa zhodli koncom júla zástupcovia rezortov zdravotníctva a financií, niektorí členovia Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo či šéfka ÚDZS Renáta Bláhová. Vláda tak podľa štátnej tajomníčky rezortu zdravotníctva Jany Ježíkovej realizuje záväzok z programového vyhlásenia, podľa ktorého sa v zdravotnom poistení môže tvoriť zisk až po zaplatení všetkých objednaných výkonov.

Súkromné zdravotné poisťovne návrh kritizujú. Dôvera reagovala, že obmedzenie profitu v zdravotnom poistení by znamenalo protiústavný zákaz zisku. Tvrdí, že takýto krok by mal negatívny dosah na celý zdravotnícky sektor. Union zdravotná poisťovňa nepovažuje obmedzenie zisku za riešenie finančných problémov v rezorte zdravotníctva. Za nevyhnutné považuje pozrieť sa aj na tvorbu zisku u ostatných subjektov, ktoré pôsobia v zdravotnom systéme.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Taliani vyšli do ulíc: Žiadali podporu pre afganské ženy, silný odkaz
Foto
Upečte si dobroty z kompótov: Uvoľnite špajzu a vyčarujte vynikajúce dezerty
Kimova sestra otvorene: Summit s Južnou Kóreou je možný, treba ale splniť túto podmienku
Našli čierne skrinky z havarovaného lietadla pri Chabarovsku: Čo spôsobilo toto nešťastie?
Šéf OKTAGON MMA: Uvidíme odvetu Zápasu storočia? Attila Végh dostal ponuku, vyššia už nebude
Obrovská tragédia: V Španielsku zomrel 15-ročný motocyklista!
Puigdemont už vie, kam pôjde po prepustení: Sľúbil však jednu dôležitú vec
Bude v New Yorku platiť povinné očkovanie učiteľov? Nečakané komplikácie
Tréner Solskjaer to vidí jasne: Prečo United udeľujú rozhodcovia menej penált?
Hojdala sa s dieťaťom v sieti, keď tu zrazu...: Zbláznili by ste sa od strachu!
Putin reaguje na výsledky parlamentných volieb: V Rusku sa rozvíja demokracia
Slovan vyhral rozdielom triedy: Trápenie Žiliny pokračuje