Pondelok 27. 9.
Cyprián
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.07.2021 11:53 | Správy | Domáce správy

Rast produkcie odpadu nezastavila ani pandémia: Bude horšie! Šialené predpovede

Rast produkcie odpadu nezastavila ani pandémia. Upozornila na to analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Predpokladá, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Podľa odhadov by mohol v roku 2035 každý Slovák vyprodukovať o 30 percent viac odpadu ako v roku 2020.

Produkcii odpadu sa Slováci nevyhli ani v čase pandémie, keď trávili viac času doma. "Jedným z príkladov na vysvetlenie situácie je donáška tovarov a jedál k dverám našich príbytkov zabalených v niekoľkovrstvových a jednorazových obaloch," načrtla analytička. Poukázala tiež na množstvo rekonštrukcií, pri ktorých vzniklo viac drobného stavebného odpadu. V súvislosti so šírením vírusu pribudli do odpadkov aj rúška, respirátory, rukavice či nádoby od dezinfekcie.

Analytička očakáva, že produkcia smetí bude na Slovensku rásť aj v nasledujúcich rokoch. "Medziročné tempo rastu odhadujeme na úrovni 1,5 percenta. Podľa našich prepočtov tak bude napríklad o 15 rokov, teda v roku 2035 pripadať na jedného obyvateľa Slovenska 580 kilogramov komunálneho odpadu. Celkovo by tak malo ísť o 3,123 milióna ton odpadu," naznačila. Produkcia odpadu úzko súvisí so spotrebou obyvateľstva v krajine. Každý zakúpený tovar a často aj služba sú skôr či neskôr zdrojom odpadu.

V oblasti odpadového hospodárstva je pre krajiny Európskej únie podľa analytičky kľúčový rok 2035. Reformný balík, ktorý je zameraný na prechod k obehovému hospodárstvu, stanovuje pre rok 2035 dva ciele - recyklovať minimálne 65 percent komunálneho odpadu a maximálne desať percent ukladať na skládky. "Pre Slovensko, a to aj napriek päťročnému odkladu, je naplnenie týchto cieľov ambiciózne a vzhľadom na aktuálny vývoj môže byť aj problematické. Závisieť to bude od výrobných postupov dizajnérov a producentov, od stratégie obchodníkov, od osvety a správania spotrebiteľov, ale aj od opatrení a podpory štátu," komentovala.

Aj za predpokladu optimistického scenára, ktorý počíta v roku 2035 s naplnením cieľa recyklácie na úrovni 65 percent, presiahne podľa Sadovskej hmotnosť nerecyklovateľného komunálneho odpadu úroveň 1 milión ton. Slovensko zároveň bude môcť uložiť maximálne desať percent komunálneho odpadu na skládky. "Skládkovaný komunálny odpad spolu so zvyšnými 25 percentami odpadu je možné energeticky zhodnotiť v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO) a čiastočne aj v cementárňach. Podľa odborníkov na odpadové hospodárstvo však dve existujúce zariadenia na energetické využitie odpadu (v Bratislave a Košiciach) nepostačujú a na Slovensku tak existuje potreba pre výstavbu minimálne piatich takýchto zariadení," upozornila.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Čo sa to stalo? Tri dievčatá nakrúcali video, zrazu všetky v sekunde zmizli!
Český prezident podpísal zásadný zákon: Rusko a Čínu odpísal
Mbappe na lavičke vybuchol: Televízia zachytila, čo povedal na adresu Neymara!
Foto
Kristina sa nechala nafotiť kamoškou v oceáne: Desivé, čo sa jej podarilo zachytiť!
Dortmund zrejme bez najväčšej hviezdy: Tréner verí v zázrak
Pfizer testuje nové tabletky proti covidu: Podarí sa im odvrátiť nákazu u ľudí?
Francúzi vybabrali s domácimi Belgičanmi: Ich tréner prezradil viac o taktike na cyklistických MS
Otvorené priznanie Simony Krainovej: Česka má dosť! Chce žiť niekde úplne inde
Čo to malo znamenať? Afganský exprezident vysvetľuje čudný príspevok na sociálnej sieti
Matka sa nestačila čudovať, akú básničku vymyslela jej 5-ročná dcérka: Z toho pôjdete zaručene do kolien
Naučte potomkov hospodáriť: Aké vreckové dávať deťom?
Plačková pred zadržaním: Pochválila sa luxusným domom, na druhý deň tam nabehli kukláči!