Nedeľa 19. 9.
Konštantín
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.07.2021 16:21 | Správy | Domáce správy

Zmätky okolo ťažby v národných parkoch: Koľko dreva z nich minulý rok odviezli?!

Ťažba v slovenských národných parkoch (NP) nestúpa. Zhodli sa na tom na pracovnom stretnutí vo Zvolene odborníci z Národného lesníckeho centra – Ústavu lesných zdrojov a informatiky (NLC – ÚLZI) Zvolen, ako aj zástupcovia Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Ako TASR informoval Igor Viszlai z referátu komunikácie a marketingu NLC, nesúlad o výške ťažby v NP v uplynulom období prezentovaný v médiách zapríčinilo rozdielne metodické spracovanie údajov z lesnej hospodárskej evidencie. Analýzu ťažby drevnej hmoty realizovanej v národných parkoch na Slovensku dostala za úlohu spracovať ŠOP SR od Ministerstva životného prostredia SR.

"ŠOP SR sa rozhodla analýzy spracovať vo vlastnej réžii, z údajov poskytnutých NLC Zvolen v nedávnej dobe. Pracovníci realizujúci analýzy sa s uvedenou problematikou zaoberali prvýkrát, preto niektoré postupy konzultovali aj s pracovníkmi NLC - ÚLZI Zvolen.

Napriek tomu došlo pri metodickom spracovaní dát pracovníkmi ŠOP SR k chybovým výstupom z dôvodu neskúsenosti, na čo NLC Zvolen ústretovo upozornilo a došlo k spoločnému pracovnému stretnutiu, priblížil proces Viszlai. "V rámci pracovného stretnutia bola použitá metodika spracovania údajov, ktorá potvrdila, že výsledky spracovania NLC sú správne," dodal.

Z údajov vyplýva, že výška ťažby v národných parkoch od roku 2012 bola zhruba na rovnakej úrovni, pričom za posledný rok klesla takmer na polovicu ťažieb predchádzajúcich rokov. Z podkladov vykonania ťažby drevnej hmoty v národných parkoch doložených z NLC Zvolen za roky 2012 – 2020 vyplýva, že za roky 2012 – 2019 sa vyťažilo a odviezlo spolu 8,22 milióna kubických metrov (m3) drevnej hmoty, čo je v priemere 1,03 milióna m3 ročne.

V roku 2020 sa vyťažilo a odviezlo spolu 591.000 m3 drevnej hmoty. "Pravdepodobným dôvodom zníženia výšky ťažby v roku 2020 bol celkovo menší objem spracovanej náhodnej ťažby, ako aj problémy na trhu s drevom z dôvodu vzniku pandémie," doplnil Viszlai.

Podľa neho spracovanie tejto náhodnej ťažby bolo v minulosti realizované v súlade s ustanoveniami zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch, ale súčasne v rozpore s cieľmi pre národné parky, ktoré sú zadefinované v zákone č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Táto žena miluje Vianoce: Ešte je len september a jej dom už zdobí 5 000 vianočných svetielok!
Foto
Žene sa podarilo schudnúť desiatky kilogramov: Zavesila fotku v sukni na net, zažila peklo!
Navaľnyj nemôže voliť vo voľbách do Dumy, no nezaháľa ani spoza mreží: Takto chce poraziť súpera
Talentovaný Slovák si otvoril strelecky účet v holandskej lige: Uplatnil svoj strelecký kumšt!
Herečka Diana Mórová ako ju nepoznáte: Čo bola jej záchrana počas pandémie
Foto
Peter Sagan o triumfe na Okolo Slovenska: Súperov sme roztrhali!
Spor o šampanské medzi Ruskom a Francúzskom: Čo majú krajiny v pláne
Naliehavá výzva pápeža do vlastných radov: Katolíkom adresoval veľmi priame slová
Vynikajúce výkony Slovákov v prípravných kempoch NHL, Pospíšil: Užíval som si každú chvíľu!
Sused zle pochopil jej prezliekanie pri okne, žena si teraz nevie rady: Erotickým činom ju úplne rozhodil
Foto
Sexica Eva Cifrová má dokonalú postavu, ale...: Za toto sa vážne hanbím!
Veľká pocta! Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty: Čo na nej vyzdvihli najviac