Streda 29. 9.
Michal, Michaela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.07.2021 17:55 | Správy | Domáce správy

Čaputová odobrila novelu zákona o výchove a vzdelávaní: Čoho sa týkajú zmeny?

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o výchove a vzdelávaní, ktorá má prispieť k plynulosti prechodu na povinné predprimárne vzdelávanie.

Legislatíva ráta s rozšírením možnosti plnenia povinného predprimárneho vzdelávania osobitným spôsobom vzhľadom na individuálne potreby detí. Zmeny majú prispieť i k zabezpečeniu kvality individuálneho vzdelávania.

K plynulému prechodu na povinné predprimárne vzdelávanie má prispieť dočasná možnosť jeho poskytovania aj v "nesieťových" zariadeniach. Táto možnosť má trvať do roku 2024. Pomôcť má aj úprava ďalších ustanovení. "Vytvára sa najmä register týchto zariadení a upravuje sa ich financovanie – poskytovaním príspevku na výchovu a vzdelávanie. Zároveň sa upravuje posudzovanie plnenia obsahu vzdelávania v rámci individuálneho vzdelávania detí na základe žiadosti zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadení," ozrejmili autori novely.

V rámci posilnenia princípu inklúzie pribudne možnosť, aby popri asistentovi učiteľa mohli pôsobiť v materskej škole aj odborní zamestnanci.

Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia o povolenie individuálneho vzdelávania už nebude musieť byť individuálny program vzdelávania vypracovaný v spolupráci s kmeňovou materskou školou, ktorý tvorí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa. Autori novely argumentujú, že po podaní žiadosti do vydania rozhodnutia je dostatočný časový priestor na vytvorenie individuálneho programu vzdelávania vypracovaného spolu s kmeňovou materskou školou.

Namiesto overovania osobnostného rozvoja sa v legislatíve stanoví posúdenie plnenia individuálneho vzdelávacieho programu učiteľmi kmeňovej materskej školy priamo v škôlke v priebehu marca príslušného roka. Má sa tak prispieť i k odstráneniu zbytočného stresu detí, ktorý by mohlo vyvolať formálne overovanie ich osobnostného rozvoja.

Riaditeľ školy bude môcť po novom zrušiť individuálne vzdelávanie dieťaťa zástupcu zariadenia napríklad aj na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa, na základe návrhu hlavného školského inšpektora alebo ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Snaha o zastavenie toku migrantov z Turecka: Európska únia má jasný plán
Messi s prvým gólom za PSG: Outsider umlčal Real v 90. minúte
Poznáme meno novej sudkyne Európskeho súdu pre ľudské práva: Jednoznačný výsledok
Americký generál obhajuje Trumpa: Nikdy nemal v úmysle zaútočiť na Čínu
Zdravotníčky a učiteľky v Afganistane bijú na poplach: Medzinárodné spoločenstvo prosia len o jedno
Škandál vo WHO! Pracovníci sa podieľali na sexuálnom zneužívaní: Hrozivé detaily
Štvorbodový Mikúš režíroval výhru majstra nad Slovanom: Bez premožiteľa už iba Nitra
Covidpas sa udomácnil už aj v Chorvátsku: V zdravotníctve bude povinný od tohto dátumu
Foto
Na premiére novej bondovky boli aj Kate s Williamom: Ten detail na vojvodkyni si musel všimnúť každý!
Oslava sa mu stala osudnou: O život prišla nádej amerického futbalu († 21)
Tlak na hranice zvyšuje: Poľský prezident súhlasil s predĺžením výnimočného stavu
Mama s dcérou skončili v base: Odporné, čo sa dialo v ich dome!