Štvrtok 23. 9.
Zdenka
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.07.2021 13:55 | Správy | Servis

Dlžníkovi v exekúcii zadržia aj vodičák: Zisťovali sme, za akých okolností

Na neplatičov daní či iných poplatkov má Finančná správa už rok a pol silnú zbraň: nariadiť zadržanie vodičského preukazu.

ČÍTAJTE VIAC: Policajt z motorky vylomil tabuľku s EČV: Môže to spraviť? A za čo môže policajt odobrať značky?

Obce majú čoraz viac kompetencií

V apríli tohto roka nabudlla platnosť novela zákona, ktorá umožňuje obciam, aby pokutovala vodičov za porušenie zákazov parkovania. Téme sme sa venovali v samostanom príspevku. Ide o rozšírenie kompetencií obcí vydávať pokuty za porušenia pravidiel cestnej premávky na úseku zastavenia a státia vozidiel v rámci tzv. objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla. Týka sa to predovšetkým porušovania prednostného práva na parkovanie rezidentov. Práve rezidenti majú problémy s tým, že na ich parkovacích miestach parkujú takzvaní cezpoľní. Po novom ich už nebude riešiť iba polícia, ale aj samotná obec.

Objektívnu zodpovednosť dovtedy bolo možné uplatňovať výhradne prostredníctvom polície (aj obecnej/mestskej), obce takúto možnosť nemali, rovnako sa ich obrazové záznamy nepovažovali za dôkazy. Lenže polícia nemá dostatočné personálne ani technické kapacity, čo viedlo k návrhu novely zákona a následne k jeho schváleniu a konečne nadobudnutiu účinnosti.

Nezaplatené dane či výživné? Zadržanie vodičského preukazu je reálnou hrozbou

Mnohí občania vôbec nevedia, že od začiatku minulého roka má Finančná správa novú silnú zbraň proti neplatičom daní, podobne, ako môže exekútor exekvovať aj vodičský preukaz pri neplatení výživného.

Táto forma exekúcie sa týka fyzických osôb a finančná správa ju bude uplatňovať v prípadoch, ak iné - efektívnejšie a hospodárnejšie formy exekúcie - nebudú úspešné,“ uviedla Finančná správa v čase nadobudnutia platnosti novely v januári minulého roka. Konkrétne ide o novelu Zákona 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok), presnejšie § 98 ods. 1 písm. i) a § 148a Zákona.

Nefunguje to ale tak, že by vás obec alebo Finančná správa vyzývala na platenenie daní za nehnuteľnosti či poplatky za psa, a keď ju budete ignorovať, niekto kompetentný k vám príde domov a vyžiada si od vás vodičský preukaz.

Zadržanie preukazuje funguje tak, že ak neplatiča zastaví policajt kvôli cestnej kontrole, napríklad pre preventívnu skúšku na požitie alkoholu pred jazdou či pre kontrolu dokladov, môže policajt tomuto vodičovi-neplatičovi zadržať vodičský preukaz. Tomu musia predchádzať pomerne početné upozornenia a kroky.

Pred začatím daňovej exekúcie exekútor preverí či dlžník je držiteľom vodičského preukazu. Následne vydá rozhodnutie o začatí daňového exekučného konania a dlžníkovi zašle daňovú exekučnú výzvu, v ktorej ho upozorní, že v prípade, ak vymáhaný nedoplatok nebude v príslušnej lehote zaplatený, vydá daňový exekučný príkaz na zadržanie vodičského preukazu. Ak dlžník nedoplatok nezaplatí v stanovenej lehote, exekútor daňový exekučný príkaz doručí príslušnému orgánu Policajného zboru SR, ktorý vykoná blokáciu vodičského preukazu v informačnom systéme. Vďaka tomu bude príslušník polície vykonávajúci kontrolu vodiča vedieť, že vodičský preukaz je zadržaný,“ upresňuje Finančná správa SR.

Aj v tomto prípade však platí výnimka, a to pre neplatičov daní, pre ktorých je šoférovanie hlavnou náplňou práce. Vodiči z povolania teda neprídu o svoje živobytie pre nedoplatky na daniach či výživnom.

Zároveň je dôležité podotknúť, že exekútor nemusí pristúpiť k exekvovaniu vodičského preukazu. Podľa webu Opýtaj sa účtovníka sa má takáto exekúcia vykonávať podľa zásady primeranosti a so zohľadnením skutočnosti, či dlžník so správcom dane komunikuje, alebo nie a má iný exekúciou postihnuteľný majetok.

Odsunúť človeka až za okraj?

Kritické hlasy tvrdia, že takýmto spôsobom sú notorickí dlžníci čoraz viac tlačení k spoločenskému dnu, až za okraj spoločnosti.

Prísť o vodičský preukaz nemusí byť priamo živobytie dlžníka, ale dôležitý nástroj, vďaka ktorému je vôbec schopný dopravovať sa do práce. Pripraviť ho aj o túto možnosť môže byť pre neho takmer likvidačné. Práve preto je tento nový nástroj exekúcie tak silný.

Finančná správa preto vždy upozorňuje, že daňoví dlžníci by mali okamžite aktívne komunikovať s colným alebo daňovým úradom a hľadať alternatívy riešenia už v momente, keď vedia, že ich finančná situácia sa zhoršila a nebudú schopní zaplatiť daň v lehote splatnosti.

Čo ak ste už medzičasom dane zaplatili?

Po vyrovnaní vymáhaného nedoplatku exekútor bezodkladne vydá rozhodnutie o zastavení daňového exekučného konania a toto doručí polícii, ktorá blokáciu vodičského preukazu zruší,“ dodáva Finančná správa.

Za čom vám na Slovensku „zoberú vodičák“?

Zadržanie vodičského preukazu nie je novinkou, ale bežnou súčasťou kompletencií policajnej hliadky. Dôvodom, za ktoré môžete na Slovensku ľudovo „prísť o vodičák“, sme sa venovali v samostatnom podrobnom príspevku koncom minulého roka:

Za čo na Slovensku NAOZAJ prídete o vodičák? Medzi odobratím VO a zákazom činnosti je veľký rozdiel!

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: AUTOVINY.SK

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Protilátky, ktoré si utvárajú lamy, môžu liečiť COVID-19! Kúpime si s nimi v budúcnosti nosový spej?
Na severe Kolumbie uviazli tisíce migrantov: Niektorí sa tam nachádzajú už celé týždne
PR článok
Nedostatok vitamínu D sa týka asi aj Vás. Získajte ho zdarma!
PR článok
Na Dunaji sa nakupuje a zabáva už 100 rokov
PR článok
Ďalšie SUV značky Lexus. Čo o ňom vieme?
Šéf európskej diplomacie vyzýva k dôležitej veci: Posilnenie dôvery medzi EÚ a USA je kľúčové
Vedci objavili ďalšiu obrovskú stopu: K zisteniu pôvodu koronavírusu sú už na dosah!
Tuniský prezident si bez hanby posilnil vlastné právomoci: Všetko na úkor vlády a parlamentu
USA darujú ďalších 500 miliónov dávok vakcín: Niektoré krajiny však budú mať prednosť
Rebel Balotelli parádne trafil: Aha, ako vysmial súperovho trénera za osem rokov starý výrok!
Biden a Macron spolu hovorili prvýkrát od sporu o ponorky: Takto chcú predísť diplomatickej roztržke
Stoch si našiel nový klub: Je to výzva, som rád, že ma chce tréner!