Nedeľa 19. 9.
Konštantín
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.07.2021 13:22 | Správy | Domáce správy

Pomoc obetiam trestných činov: Odškodnenie môžu dostať už počas trestného konania

Novely zákonov o obetiach trestných činov a upomínacom konaní nadobudli vo štvrtok účinnosť. Obete násilného trestného činu je po novom možné odškodniť už po začatí trestného konania.

Zriadené majú byť aj intervenčné centrá na pomoc obetiam domáceho násilia v každom samosprávnom kraji. V rámci novely zákona o upomínacom konaní majú súdy miernejšie posudzovať vecné odôvodnenie odporu, ktoré podá spotrebiteľ proti platobnému rozkazu. Má to prispieť k zlepšeniu prístupu k spravodlivosti pre spotrebiteľov. TASR o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

Z novely zákona o obetiach trestných činov ďalej vyplýva možnosť žiadať o odškodnenie za spôsobenú nemajetkovú ujmu aj pre obete trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby. Ak príde k smrti v dôsledku násilného trestného činu, okruh obetí sa rozširuje o blízke osoby, ktoré v čase skutku žili s touto obeťou v jednej domácnosti viac ako rok.

Dotýka sa aj obetí domáceho násilia. Medzi opatrenia na zabránenie opakovanej viktimizácie obetí patrí napríklad zabránenie styku páchateľa s obeťou a jej rodinnými príslušníkmi. Rozšírenie právnej pomoci sa po novom vzťahuje i na asistenciu v iných civilných konaniach, napríklad tých, ktoré sa týkajú návrhov na vydanie neodkladného opatrenia, ktoré chránia obeť pred ďalším kontaktom a viktimizáciou zo strany páchateľa.

Novela zákona o upomínacom konaní stanovuje súdu povinnosť prihliadať na postavenie žalovaného ako spotrebiteľa pri vecnom odôvodnení odporu proti platobnému rozkazu a v dôsledku uvedeného posudzovať vecné odôvodnenie odporu miernejšie. „Nemali by sa už preto opakovať situácie, keď spotrebiteľ v dôsledku relatívne krátkeho času na vyhľadanie právnej pomoci si sám na základe svojich znalostí práva vyhotoví odpor, ktorý je nedostatočne odôvodnený, na základe čoho súd rozhodne o jeho odmietnutí,“ spresnilo ministerstvo.

Touto právnou úpravou sa tiež zefektívňuje kontrola neprijateľnosti zmluvných podmienok, ktoré doposiaľ neboli posudzované v súdnom konaní sudcom tak, aby sa zabránilo ich súvislému uplatňovaniu a zároveň sa má zlepšiť prístup k spravodlivosti pre spotrebiteľov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Útek ako z filmu! Väzňov, ktorí vykopali tunel lyžicami a taniermi chytili: Bennett jasá
Na Kanárskych ostrovoch vybuchla sopka: Úrady začali s evakuáciou obyvateľov
Afganky opäť vyšli do ulíc: Od Talibanu žiadajú jediné
Foto
Ronaldo opäť skóroval! Futbalisti United ratovali víťazstvo v závere
Táto žena miluje Vianoce: Ešte je len september a jej dom už zdobí 5 000 vianočných svetielok!
Foto
Žene sa podarilo schudnúť desiatky kilogramov: Zavesila fotku v sukni na net, zažila peklo!
Navaľnyj nemôže voliť vo voľbách do Dumy, no nezaháľa ani spoza mreží: Takto chce poraziť súpera
Talentovaný Slovák si otvoril strelecky účet v holandskej lige: Uplatnil svoj strelecký kumšt!
Herečka Diana Mórová ako ju nepoznáte: Čo bola jej záchrana počas pandémie
Foto
Peter Sagan o triumfe na Okolo Slovenska: Súperov sme od začiatku potrhali!
Spor o šampanské medzi Ruskom a Francúzskom: Čo majú krajiny v pláne
Naliehavá výzva pápeža do vlastných radov: Katolíkom adresoval veľmi priame slová