Streda 29. 9.
Michal, Michaela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.06.2021 23:07 | Správy | Zahraničné správy

Lídri členských štátov na summite EÚ ocenili tempo očkovania: V jednej oblasti ale žiadajú prístup šitý na mieru

Šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ vo štvrtok na spoločnom summite v Bruseli privítali pokrok v očkovaní naprieč Európou a celkové zlepšenie epidemickej situácie. Zároveň vyjadrili znepokojenie nad zhoršením migračného tlaku na niektorých migračných trasách do Európy.

V prvej časti summitu, ktorá bola venovaná boju proti pandémii, lídri okrem pokroku v očkovaní poukázali aj na potrebu pokračovať vo zvýšenom tempe vakcinácie a taktiež zdôraznili potrebu konať koordinovane v prípade ďalšieho šírenia nových variantov vírusu.

Premiéri a prezidenti ocenili, že dohody o COVID pasoch a revízia dvoch odporúčaní Rady EÚ o cestovaní v rámci Európy a o nepodstatných cestách do EÚ uľahčia bezpečné cezhraničné cestovanie.

Summit opätovne potvrdil záväzok EÚ k medzinárodnej solidarite v reakcii na pandémiu. Lídri súhlasia s urýchlením prác pre zvyšovanie globálnej výroby vakcín a ich dodávok do celého sveta, najmä prostredníctvom nástroja COVAX. Dohodli sa, že producentské krajiny a výrobcovia by mali aktívne prispievať k úsiliu o zvýšenie celosvetovej ponuky vakcín, surovín pre vakcíny, ale aj liečebných postupov a liekov. Účastníci summitu rokovali aj o základných ponaučeniach, ktoré možno vyvodiť z koronakrízy, na základe správy predloženej Európskou komisiou.

V tematickom bloku venovanom migrácii lídri prebrali migračnú situáciu na rôznych trasách a skonštatovali, že vývoj na niektorých z nich vyvoláva obavy. Sústredili sa na vonkajšie príčiny migrácie a podporili zintenzívnenie spolupráce a partnerstiev s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov, čo má zabrániť stratám na životoch a znížiť tlak na európske hranice. Prístup EÚ by mal byť podľa lídrov pragmatický, flexibilný a šitý na mieru, pričom Únia využije na tento účel všetky dostupné nástroje a stimuly. Podľa záverov rokovaní tento prístup musí zohľadniť všetky migračné trasy, základné príčiny migrácie, ale aj podporu utečencov a vysídlených osôb, budovanie kapacít na riadenie migrácie či zabrániť prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi. Znamená to tiež posilnenie hraničných kontrol, spoluprácu pri pátraní a záchrane migrantov, riešenie otázky legálnej migrácie ako aj zabezpečenie návratu a readmisie nelegálnych utečencov.

V tomto zmysle lídri členských krajín poverili Európsku komisiu a šéfa diplomacie EÚ, aby v spolupráci s členskými štátmi posilnili konkrétne kroky a podporu pre prioritné krajiny pôvodu a tranzitu. Komisia by už na jeseň mala predložiť akčné plány pre hlavné krajiny pôvodu a tranzitu s uvedením jasných cieľov, ďalších podporných opatrení a aj konkrétnych časových harmonogramov. Podľa záverov zo summitu by Európska komisia mala využiť najmenej 10 percent finančného krytia nástroja pre susedstvo (NDICI) a tiež financovanie z iných nástrojov, na akcie spojené s migráciou. 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Snaha o zastavenie toku migrantov z Turecka: Európska únia má jasný plán
Messi s prvým gólom za PSG: Outsider umlčal Real v 90. minúte
Štvorbodový Mikúš režíroval výhru majstra nad Slovanom: Bez premožiteľa už iba Nitra
Foto
Na premiére novej bondovky boli aj Kate s Williamom: Ten detail na vojvodkyni si musel všimnúť každý!
Oslava sa mu stala osudnou: O život prišla nádej amerického futbalu († 21)
Tlak na hranice zvyšuje: Poľský prezident súhlasil s predĺžením výnimočného stavu
Mama s dcérou skončili v base: Odporné, čo sa dialo v ich dome!
Solárne erupcie nedokážeme ovplyvniť: Astrofyzik vysvetľuje, môžeme urobiť len jedinú vec
Holandský premiér je pod drobnohľadom: Vážne obavy z únosu či útoku drogových gangov
Zemetrasenie v rumunskej politike: Vláde hrozí pád, opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery
Jastrab zaútočil na sliepku, vzápätí sa strhla mela: Tomu sa hovorí kamarátstvo!
Ruská futbalistka volila namiesto rozohrávky strelu: Postarala sa o jeden z najrýchlejších gólov histórie!