Utorok 3. 8.
Jerguš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.06.2021 15:35 | Správy | Zahraničné správy

Odklepnuté: Európsky parlament schválil klimatický zákon o dôraznejšom znížení emisií CO2 do roku 2040

Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil nový klimatický predpis EÚ, ktorý zvyšuje cieľ redukcie emisií skleníkových plynov do roku 2030 zo 40 percent na aspoň 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Europoslanci vyjadrili nádej, že s pomocou zachytávania uhlíka by mohli emisie klesnúť až o 57 percent. Za nariadenie o znižovaní emisií, na ktorom sa v apríli vyjednávači EP dohodli so zástupcami členských štátov, hlasovalo 442 poslancov, 203 bolo proti a 51 sa zdržalo hlasovania. Klimatický zákon EÚ premieňa politický prísľub Európskej zelenej dohody o dosiahnutí klimatickej neutrality Únie do roku 2050 na záväzok. Nová právna úprava prinesie európskym občanom a podnikom právnu istotu a predvídateľnosť, aby sa na prechod ku klimatickej neutralite mohli náležite pripraviť. Po roku 2050 by sa EÚ mala usilovať o dosiahnutie záporných emisií.

Súčasný cieľ EÚ znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 40 percent v porovnaní s rokom 1990 by sa mal na základe nového klimatického predpisu EÚ zvýšiť aspoň na 55 percent. Európskou komisiou pripravovaný návrh nariadenia o využívaní pôdy a lesnom hospodárstve (LULUCF), ktorý je zameraný na regulovanie emisií a ich zachytávanie pri využívaní pôdy, zmenách vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve, by mal podporiť zachytávanie uhlíka v EÚ a zvýšiť cieľ redukcie emisií do roku 2030 až na 57 percent.

Cieľ Únie v oblasti znižovania emisií do roku 2040 by mala eurokomisia navrhnúť do šiestich mesiacov po prvom globálnom hodnotení, ktoré by sa na základe Parížskej dohody malo uskutočniť v roku 2023. Poslanci presadili, aby exekutíva EÚ zverejnila odhad maximálneho množstva emisií skleníkových plynov, ktoré bude možné v EÚ vypustiť bez ohrozenia záväzkov vyplývajúcich z Parížskej dohody. Takzvaný rozpočet EÚ na emisie skleníkových plynov by mal byť jedným z kritérií definovania nového cieľa na rok 2040.

Komisia do 30. septembra 2023 a následne každých päť rokov zhodnotí kolektívny pokrok dosiahnutý všetkými krajinami EÚ. Poslancom sa s cieľom zaistiť nezávislé vedecké poradenstvo podarilo presadiť zriadenie Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy. Jej úlohou bude monitorovať dosiahnutý pokrok a sledovať konzistentnosť politík EÚ s klimatickými cieľmi a medzinárodnými záväzkami Únie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Otázniky okolo súťaže: Bude lotéria fungovať na neočkovaných? Odborníci sú skeptickí
Na Tehelnom poli chystajú návrat bývalého kanoniera: Šporar chce opäť dávať góly za Slovan
Odporcovia očkovania sa vyhrážajú ďalším protestom: Čaká hlavné mesto opätovná paralýza?!
Foto
Volkovi nevyšla ani dvestovka, nepostúpil z rozbehov: Proste to nešlo
Foto
Nález tak vzácny, že jeho objaviteľ dostal celoživotnú dovolenku: Slovenská jaskyňa oslavuje jubileum
Foto
Slovensku ďalšia mokrá medaila nepribudne: Peter Gelle sa do finále K1 neprebojoval!
Hygiena a čistota na prvom mieste: V košickej nemocnici povolali na boj proti nákazám vlastný tím
PR článok
Strieborného Grigara a ďalších olympionikov privítali tisíce ľudí: Olympijský festival priniesol Tokio na Slovensko
Obyvatelia Ruska nesúhlasia s novým kontroverzným zákonom: Petíciu podpísalo vyše 180-tisíc ľudí
Útok Iránu nenechajú bez odozvy: USA sú pripravené na ostrú kolektívnu odpoveď
USA musí do mesiaca opustiť 24 ruských diplomatov: Náhradu za nich hľadať nebudú
Na plynovod Nord Stream 2 sa valí kritika z každej strany: Viaceré krajiny varujú pred obrovským rizikom