Utorok 27. 7.
Božena
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.06.2021 13:08 | Správy

Primátor Turčianskych Teplíc čelí žalobe od vedenia kúpeľov: Hovorí o politickej objednávke

Na Okresnom súde v Trnave sa konalo hlavné pojednávanie vo veci obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Obžalovaným je primátor mesta Turčianske Teplice Igor Hus, protistranou Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice. Na primátora podali žalobu za vyrubenie dane z ubytovania, čo sa malo podľa nich udiať v rozpore s viacerými vtedy platnými zákonmi, ako i rozhodnutím Krajského súdu v Žiline i uznesením Najvyššieho súdu (NS) SR.

Obžalovaný mal ako verejný činiteľ vynucovať v mene mesta od kúpeľov zaplatenie rozdielu na dani z ubytovania vo výške 166.645 eur za rok 2012. Vyrubením dane z ubytovania vo februári 2017 mal podľa predchádzajúceho vyjadrenia prokuratúry spôsobiť kúpeľom škodu v rovnakej výške a súčasne tak zadovážiť mestu neoprávnený prospech.

To malo byť v rozpore s viacerými vtedy platnými zákonmi, ako i rozhodnutím uvedených súdov. Z nich vyplývalo, že kúpele nie sú vždy platiteľom dane za ubytovanie v zmysle zákona o miestnych daniach. Primátorovi je kladené za vinu, že mal vedomosť o rozsudkoch súdov, ktoré neboli v prospech mesta, a napriek tomu konal. Rozhodnutie o vyrubení dane zastavila nakoniec finančná správa.

Na štvrtkovom pojednávaní bol vypočutý svedok Boris Holko, vtedajší prednosta Mestského úradu v Turčianskych Tepliciach. Opísal, ako mesto postupovalo pri zvažovaní, či vyrubiť alebo nevyrubiť kúpeľom daň, respektíve rozdiel dane. Opakovane uviedol, že sa radili s primátormi a starostami kúpeľných miest, so Združením miest a obcí Slovenska.

Vyjadrenia prokuratúry, ale i súdov boli podľa neho robené akoby podľa dvojakého metra, keď mesto Turčianske Teplice nemohlo od kúpeľov poplatok požadovať a iné kúpeľné mestá poplatok vyberali. „Boli sme z jednotlivých výrokov zmätení, prečo ten dvojaký meter je,“ povedal s tým, že ak by poplatok nechceli vybrať, dostala by sa radnica do rovnakej pozície za to, že ho nevyrubila.

„Považujem to za absurdnosť, všade poplatky mestám patria. Poplatok som vyrubil podľa najlepšieho vedomia a svedomia ako prvostupňový správny orgán, som presvedčený, že som postupoval správne. Rešpektoval som pritom vyjadrenie Ústavného súdu SR v obdobnej veci Sklených Teplíc. To, čo sa deje, považujem za politickú objednávku,“ uviedol Igor Hus, ktorý je v súčasnosti aj poslancom Národnej rady SR za hnutie OĽANO.

Kúpele podľa vyjadrenia právneho zástupcu poškodenej strany Petra Kubinu trvajú na zneužití právomoci verejného činiteľa. „Daň bola vyrubená nezákonne a nemala byť podľa NS vyrubená vôbec, napriek tomu sa tak stalo opakovane. Táto vec je podľa nás skutkovo nesporná, otázka stojí, či primátor bol alebo nebol povinný rešpektovať rozhodnutie NS,“ uviedol. Pojednávanie bude pokračovať v októbri.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Britney Spears zo seba bez zábran strhla tričko, pod ktorým nemala nič: Pikantné fotky speváčky
Svetová banka pomáha: Chudobnejším krajinám zaistí cenné dávky vakcín proti covidu
PR článok
Olympijský festival láme rekordy návštevnosti: Do Šamorína prichádzajú ľudia z celého Slovenska!
PR článok
Hybridné Lexusy jazdia ako autonómne mestské autobusy
PR článok
Chcete aj vy pomôcť? Stačí, ak nakúpite!
Čaputová to odobrila: Prezidentka podpísala novelu o COVID preukazoch
Mjanmarská junta zrušila výsledok volieb, ktoré vyhrala Su Ťij: Čo bude ďalej?
Obavy z delta variantu: Uvoľňovanie sa nekoná, USA zachovajú cestovné obmedzenia
Bhután sa do toho pustil naplno: Za jeden týždeň zaočkoval väčšinu svojej populácie
Koniec legendy Chelsea: Chcem uskutočniť svoj sen
Firma BioNTech chce vyvinúť vakcínu proti malárii: A nielen to! Smelé plány
Zomrel Július Binder († 89): Projektoval Gabčíkovo, neskôr sedel v parlamente