Najčastejšie však zbadáte lane a srnky priamo v parkoch v centre osád. Ich zdanlivá prítulnosť a nebojácnosť sú však životu nebezpečné. Netreba zabúdať, že sú to divé zvieratá s inštinktom brániť seba a svoje mladé.
V strede týždňa sa v parku pri penzióne Teniscentrum v Tatranskej Lomnici odohrala udalosť, ktorú len tak nezažije ani dlhoročný poľovník či ochranca zvierat. „Najprv sme na lúke pozorovali veľmi nervóznu až agresívnu laň. Vošla do krovia, kde sa na nejaký čas ukryla. O hodinu sme ju už na lúke uvideli aj s malým prírastkom, ktorý si vedľa nej vykračoval,“ prezradil majiteľ penziónu Peter (58), ktorý však netajil veľké rozčarovanie.
„Žijem tu desiatky rokov, zažil som kadečo, ale ešte nikdy takú inváziu zvierat a ich veľmi neštandardné správanie.“ Zamestnankyňa Lýdia (20) sa na to pozerá inak. „Laní sem chodí veľa. Vidíte ju na lúke samu, potom sa na chvíľu stratí a odrazu je na lúke aj s mláďatkom, ktoré si okolo nej spokojne cupká. Je to úchvatné, takýto priamy kontakt s prírodou nemajú asi nikde.“
Zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová vraví, že najmä vysoká zver veľmi zmenila svoje správanie v okolí tatranských osád. „Zistila, že im od ľudí nehrozí nebezpečenstvo, naopak, v ich blízkosti sú bezpečnejšie voči predátorom. Keď ich ľudia ešte nebodaj aj prikrmujú, majú tam všetko, čo potrebujú. V takom prostredí potom chcú privádzať na svet a vychovávať mladé,“ povedala a dodala: „To však vôbec nie je v súlade s divou prírodou. V národnom parku by malo byť prioritou zachovávať pôvodné rastlinné a živočíšne druhy v pôvodnom prostredí.“