Sobota 27. 11.
Milan
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.06.2021 07:00 | Správy | Koronavírus

Uznávaný epidemiológ Krčméry vyslovil čiernu prognózu: Čo nás čaká v prípade, ak podceníme opatrnosť

Ako sa správať na letných dovolenkách? Ako bude vyzerať návrat do škôl po prázdninách? Prečo sa treba očkovať? Budú ľudia za očkovanie dostávať benefity? Je nutné dať sa zaočkovať, ak sme prekonali COVID-19? Máme sa obávať ďalšej epidémie?

Cieľom je zaočkovať 60 - 70 percent ľudí. Z čoho vychádzajú tieto čísla?

Dve tretiny sú 66,6 plus skúsenosť z iných epidémií volá po dvoch tretinách až troch štvrtinách. Pri tzv. detských chorobách potrebujeme vyše 90 percent – napríklad pri osýpkach.

Očkovanie proti covidu je dobrovoľné, nie je to povinnosť. Myslíte si, že v budúcnosti bude povinné?

Zatiaľ nie, samozrejme, keď prídu varianty s 30 – 40 % smrtnosťou, tak možno očakávať posun. Ani nie tak na tlak ministerstva zdravotníctva, ale na tlak občanov, ktorí majú ešte určite zvyšky pudu sebazáchovy.

Hovorí sa o tretej vlne pandémie, myslíte si, že príde?

Skôr si myslím, že príde tretia nová epidémia. Zažili sme prvú epidémiu tzv. wuchanským typom v dvoch vlnách a druhú epidémiu novým vírusom B1.1.7. (ako som vravel, nazývajú ho menej presne ako britský variant) – zatiaľ prvú vlnu. Ak sa budeme rozumne správať na prelome augusta a septembra a vyhneme sa tomu, čo Taliani nazvali „il settembro nero“, čierny september, tak sa vyhneme druhej vlne B.1.1.7. Ak dovtedy nepremrháme čas len dovolenkovaním a oslavami skončenia druhej epidémie. Možno, že sprísnením režimu na hranici a dodržiavaním karanténnych pravidiel, hocijako nepopulárnych, schytáme tretiu epidémiu v miernej forme. Ak naše oslavy budú typu „Karlov most“ alebo „Zakopané“, tak si zopakujeme tretíkrát čierny september 2020 a ešte černejší január 2021.

Je teda vhodné otvárať svet, uvoľňovať opatrenia, keď napr. Británia už dnes hovorí o počiatočnom štádiu 3. pandémie - najmä sa obávajú indickej mutácie...

Samotní Briti varujú pred otváraním hraníc a prirýchlym uvoľňovaním obmedzení. Viem, že som nepopulárny, ale nabádam nielen k opatrnosti, ale aj k pokore. Ďalšia epidémia nemusí byť koronavírus, ale napríklad zoonotická chrípka (vtáčia a iná), kde nebudeme stíhať pochovávať. Lebo v južnom Vietname asi pred 15 rokmi som zažil pri chrípke mortalitu 30 % a na Haiti sme nevládali prekračovať mŕtvych. A kolegyňa v Sierra Leone nestíhala pri 40 % mortalite pri ebole. Toto všetko nám hrozí, ak sa pri včasných signáloch epidémií okamžite nezruší letecké a iné spojenie. Veď kiahne sme porazili tak, že maršal Tito uzavrel Juhosláviu tak hermeticky, že ani diplomati nesmeli vychádzať. Efekt je ten, že sme takmer 50 rokov nemali jediný prípad pravých kiahní. Izrael uzavrel pred 10 rokmi tiež na dva týždne hermeticky hranice kvôli jedinému prípadu obrny a preočkoval povinne 9 miliónov, t. j. všetkých občanov a migrantov. Isteže to bolo nepopulárne, ale efekt – nula prípadov obrny v Izraeli za posledných 5 rokov.

Zažili ste osobne množstvo situácií, ktoré boli život ohrozujúce. Čo v tomto kontexte pre vás znamená pandémia koronavírusu?

Je to najmiernejšia epidémia, ktorú som zažil, s mortalitou pod 5 %. Tvrdú karanténu sme ani nemali, ak to porovnám s inými epidémiami a krajinami, napríklad pri SARS ebole, zoonotickej chrípke... Isteže sa môžem mýliť, ale nerád by som na jeseň menil názor. Hoci môj učiteľ, profesor Blaho povedal, že len blázon nemení názory. Verím, že sa poučíme najmä na cudzích chybách, t. j. Čína, severné Taliansko, Tirolsko, USA... A nebudeme potrebovať tretí dôkaz, že koronavírus zabíja. Zabíja dvakrát – raz na vírus a raz na zanedbanie iných chorôb. Zabíja však aj ekonomiku. V tom je korona a chrípka omnoho horšia ako napríklad ebola. Tá síce zabije každého druhého a tretieho, ale tvrdou karanténou, očkovaním a liečbou ju vieme do pár mesiacov lokalizovať. V prípade korony a chrípky je to omnoho zložitejšie, lebo nevieme vylúčiť príchod mutácií s oveľa vyššou mortalitou, ako sme zažili teraz.

Viem, že je skoro predpovedať, čo bude po letných dovolenkách, ale predsa len, skúste odhadnúť, ako vidíte jeseň a zimu 2021?

Pokiaľ väčšina občanov bude dobrovoľne ochotná pristúpiť na očkovanie – a nemám na mysli len Slovensko ani Európu, ale celosvetovo – nemyslím si, že príde horší scenár, ako sme zvládli, ako sme si to nacvičili. Ak k tomu pridáme aj pokoru, disciplínu a trpezlivosť, tak nás čaká dostatočná prestávka na prípravu na prípadnú novú epidémiu, čo budeme zvládať. Navyše, nezabúdajme, že Boh nikdy nedopustí na svoje stvorenia väčšiu skúšku, ako vedia odvrátiť, takže je to najmä v našich rukách a srdciach.


‹  1 2 3
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas Nedeľa, Marika Eisler Studeničová

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
V najväčšej obci Slovenska nastal veľký stavebný boom: V Smižanoch myslia na starkých, rodiny i deti
Vodiči, buďte opatrní! Na niektorých cestách sa môže vyskytnúť kašovitý sneh
Poľský nebezpečný výmysel má svoju prvú obeť: Prehra stála bojovníka život
František a Petr v Česko Slovensko má talent: Poradia, ako spacifikovať útočníka
Žena († 45) zaparkovala pri obci Holice na krajnici a vstúpila na cestu: Vodič, ktorý ju zrazil, zbabelo ušiel
Provokatér Brad Marchand opäť v akcii: Tentokrát sa pohral s nervami ruskej superhviezdy
Foto
Speváčka Tina šokuje po rozvode so Separom: Priznala novú lásku?!
Lekári sa musia rozhodovať, ktorého pacienta uprednostnia: Hrozí im za to právny postih?
Foto
Premiéra brankára Holeca prišla proti Rangers: Bol som z toho v šoku
Slovenský Indiana Jones, paleontológ Martin sa opäť blysol: Rozlúštil desaťročia nevyriešenú záhadu!
Najnovšie prírastky v rodine malých planét: Asteroidy dostali mená po našej biatlonistke, spisovateľovi i astrofotografovi
Improvizácia počas nakrúcania filmu: Latinák si stopol traktor, svojská reakcia vodiča