Štvrtok 24. 6.
Ján
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.06.2021 09:58 | Správy | Domáce správy

Od septembra bude škôlka povinná pre všetky päťročné deti: Ministerstvo dá na opatrenia milióny

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR tvrdí, že robí všetko preto, aby bol nábeh povinného predprimárneho vzdelávania plynulý a bezproblémový.

Ako uviedol pre TASR odbor komunikácie rezortu školstva, intenzívne komunikuje so všetkými aktérmi, aby bolo nápomocné pri plynulom zavedení povinného predprimárneho vzdelávania do praxe. Od septembra bude materská škola (MŠ) povinná pre všetky päťročné deti.

Akútny nedostatok priestorových podmienok v niektorých oblastiach na zabezpečenie povinného predprimárneho vzdelávania má systematicky riešiť novela školského zákona. "Jednak má umožniť registráciu takzvaných nesieťových zariadení, ktoré sa stanú poskytovateľmi povinného predprimárneho vzdelávania, zároveň poskytovaním možnosti individuálneho vzdelávania týchto detí," ozrejmil rezort školstva.

MŠVVaŠ chce pomôcť rodičom a samosprávam aj tým, že poskytne finančnú pomoc päť miliónov eur na zabezpečenie miest pre päťročné deti, ktoré v septembri nastupujú do MŠ. Konkrétne dva milióny eur majú ísť na vytváranie nových tried so súhlasom príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva a tri milióny eur na organizačné zabezpečenie chodu MŠ. "Cieľom je poskytnúť predškolákom povinné predprimárne vzdelávanie aj v tých obciach a mestách, ktoré nedokázali vytvoriť dostatočné kapacity pre povinné predprimárne vzdelávanie," poznamenalo ministerstvo školstva.

Ako uviedol rezort školstva, v prechodnom období bude aktívne vstupovať do riešenia zabezpečovania dostatočného množstva kapacít MŠ pre všetky deti od štyroch a následne od troch rokov veku. V rámci plánu obnovy budú podľa MŠVVaŠ vyčlenené finančné prostriedky na rozšírenie kapacít MŠ vo výške viac ako 100 miliónov eur. Na tento zámer majú ísť aj finančné prostriedky z EÚ.

Pre zabezpečenie plynulého začiatku plnenia povinného predprimárneho vzdelávania bude slúžiť aj príspevok na dopravné pre deti, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné. Ministerstvo školstva iniciovalo i zvýšenie koeficientu na dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, vďaka ktorému bude možné aj v MŠ vo väčšej miere ako doposiaľ zabezpečiť asistentov učiteľa pre takéto deti.

V najbližších dňoch chce Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyhlásiť výzvu za 13 miliónov eur na dobudovanie kapacít MŠ. Výzva za 13 miliónov eur bude určená pre všetky typy škôlok - verejné, súkromné či cirkevné.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


EÚ a USA dôrazne odsúdili letecký útok v Tigraji: Zomreli desiatky civilistov
Britney Spears má toho dosť! Už nechce byť v rukách svojho otca: Otvorená spoveď speváčky
Zablokovanie Suezského prieplavu: Dohoda o finančnej kompenzácii je konečne na svete
Uskutoční sa summit medzi EÚ a Ruskom? S návrhom nesúhlasia viaceré členské krajiny
Belgická polícia zadržala takmer 100-ročného seniora: Vážne podozrenie
Finančná injekcia pre Turecko: Dá mu Európska únia potrebné miliardy?
Draghi reaguje na námietky Vatikánu voči zákonu o LGBT ľuďoch: Povedal to jasne
Špeciálny projekt
VÁŽENÍ POSLANCI, TO NAOZAJ?
PR článok
Konopná farma Liptov ponúka produkty z konopy
Plavila sa britská loď smerom k Ruskom okupovanému Krymu? Prehovoril svedok
Penaltový koncert bývalých spoluhráčov z Realu: Ronaldo a Benzema žiarili
Maďari siahali po senzácii na EURO: Nemci napokon s odretými ušami do osemfinále