Pondelok 14. 6.
Vasil
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.06.2021 11:47 | Správy | Servis | Zdravie

Psychologička radí: Ak spozorujete u žiaka niektorý z týchto prejavov, mali by ste vyhľadať pomoc

V záťažovom období si je potrebné viac všímať psychické prejavy žiakov, ako je utiahnutosť, úzkosť, znížená schopnosť koncentrácie, neurotické prejavy, časté absencie na vyučovaní pre bolesti brucha, hlavy, fyzické ťažkosti či problémy so zaspávaním.

Pre TASR to v súvislosti s náporom na žiakov pred koncom školského roka uviedla psychologička Ľubica Kövérová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP).

"Ak sa takéto správanie objaví, je dôležité informovať rodičov, ktorí by mali vyhľadať odbornú psychologickú pomoc," uviedla psychologička. Pripomenula, že žiaci po dlhej absencii sociálnych kontaktov počas dištančného štúdia potrebujú byť súčasťou sociálnych vzťahov, ktoré im umožňuje kolektív rovesníkov a škola, ktorá zabezpečí žiakovu vzájomnú interakciu v triede nielen medzi rovesníkmi, ale aj dospelými – učiteľmi.

Pedagógovia by podľa psychologičky mali prihliadať na to, že žiaci vypadli z pravidelného školského režimu, zmenili sa ich návyky, denný režim, ale aj systematické učenie, mentálne zdravie a stabilizácia v škole, ktoré vplývajú na rozvíjanie ich kognitívnych schopností. "Na vyučovaní by nemali zdôrazňovať a upozorňovať na ich nedostatky. Mali by zistiť, ako sú na tom z jednotlivých predmetov a počítať s medzerami v ich vedomostiach," upozornila Kövérová. Dôležité je však podľa nej nezabúdať oceňovať ich aktivitu na vyučovaní, umožniť im klásť otázky, vyjadrovať vlastné myšlienky, formulovať návrhy a aktivity.

"Učitelia môžu prebrané učivo zopakovať aj inými aktivitami, nie iba písomkou či skúšaním. Napríklad vypracovaním kvízov, pracovných listov, doplňovačiek, krížoviek, ktoré sú zábavnejšie a tvorivejšie," poznamenala psychologička z VÚDPaP. Ako ďalej tvrdí, nervózni a neistí žiaci sa pri nich dokážu skôr uvoľniť a zapojiť sa do procesu v triede.

Psychologička dodala, že učitelia i rodičia by si mali v tomto náročnom období skúšania a hodnotenia na konci školského roka uvedomiť, že psychické zdravie a pocit bezpečia sú takisto dôležité ako kognitívne schopnosti žiakov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Najkrvavejší incident v moderných dejinách Egypta má dohru: Súd potvrdil rozsudky smrti pre 12 členov Moslimského bratstva
Zabil muža na Liptove medveď? Enviroministerstvo vydalo jasné stanovisko
Foto
Prehltla ho veľryba, no predtým... Šokujúce odhalenie o mužovi, ktorý ušiel hrobárovi z lopaty
Reakcia prezidentky Čaputovej na Summit NATO: Aká je budúcnosti Aliancie v kontexte spoločenských zmien?
Foto
Slováci sú po výhre šťastím bez seba: Nedá sa opísať, čo prežívame, vraví Hamšík
Briti si slobodu ešte dlho neužijú: Johnson odložil uvoľňovanie pandemických opatrení
Foto
Šialené, kam je niekto ochotný zájsť! Odpadnete, čo všetko si nechal tento mladík upraviť na svojom tele
Foto
Slovenská senzácia! Tarkovičova družina zvládla zápas s Poľskom a oslavuje veľký triumf
Klasické príznaky koronavírusu sa už neobjavujú tak často: Na čo si teraz musia ľudia dávať viac pozor?
Čaputová na summite: Americký prezident Biden ocenil pokrok Slovenska
Bieloruská opozícia je maximálne znechutená: Brífing s Pratasevičom označili za absurdné divadlo
Hrozivá predpoveď, prudká zmena klímy je neodvratná: Pred vlnami horúčav či silných dažďov nás už nič neochráni