Pondelok 20. 9.
Ľuboslav, Ľuboslava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.06.2013 00:00 | Správy | Krimi | Domáce krimi

Nová správa o vojenských špiónoch: Takto tajní kšeftovali s nehnuteľnosťami a autami!

Nezákonné nakladanie s finančnými prostriedkami, hnuteľným a nehnuteľným majetkom vojenskej rozviedky VSS! 

To všetko opisuje dokument, ktorý z anonymného zdroja získal Nový Čas. Praktiky, ktoré sú v ňom uvedené, pripomínajú bytovú mafiu. Poškodenými nie sú obyčajní ľudia, ale má byť štát. Podozrivými nie sú osoby z podsvetia, ale majú byť vysokí vojenskí dôstojníci - tajní z vojenskej rozviedky. Podľa dokumentu kšeftovali s vojenskou kontrarozviedkou.

Pod rôznymi legendami najskôr v utajení nadobudli pre rozviedku byty, domy a autá a po krátkom čase ich pre fiktívnu prebytočnosť či vymyslenú dekonšpiráciu previedli na spriaznených ľudí. 

Nový Čas z anonymného zdroja získal nové informácie, ktoré hovoria o podozreniach tunelovania a zneužívaní štátneho aparátu vojenských špiónov. Anonym doručil redakcii dokument, v ktorom kľúčovou postavou podozrivých kšeftov je bývalý námestník vojenskej rozviedky Ľubomír Benkovský. „Po nástupe nového vedenia VSS v auguste 2010 boli pri oboznamovaní sa s aktuálnou situáciou na jednotlivých úsekoch VSS zistené viaceré kroky bývalého vedenia,“ píše sa v materiáli označenom ako Neutajený a uvádza sa v ňom 14 podozrivých prípadov na 11 stranách.

Benkovský na odkazy Nového Času s prosbou o vyjadrenie nereagoval.„Materiál, ktorý ste nám zaslali sme postúpili orgánom činným v trestnom konaní, nakoľko môže obsahovať utajované skutočnosti z prostredia Vojenského spravodajstva,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. Nový Čas kontaktoval kvôli dokumentu aj policajné prezídium. Jeho prezident Tibor Gašpar redaktorov vyzval, aby spis odovzdali orgánom činným v trestnom konaní, čo včera popoludní aj urobili.

Hlavnou osobou je exnámestník rozviedky Ľubomír Benkovský: Kto to je?

Ľubomír Benkovský bol policajtom, začínal na obvodnom oddelení, neskôr bol preradený na kriminálku, dostal sa na útvar odhaľujúci organizovaný zločin na prezídiu. Z polície odišiel v roku 2004. Titul JUDr. získal na Policajnej akadémii v roku 2009. Rigoróznu prácu písal na tému Korupcia vo finančnej správe. Štyri roky pôsobil v SIS. Od roku 2004 do roku 2009 podľa výpisu z obchodného registra bol majite-ľom SBS s názvom OWL. Vo firme figuruje ako konateľka jeho partnerka. Bol námestníkom riaditeľa VSS. Vtedy jej šéfoval Juraj Šebo a vo VOS bol riaditeľom Ľubomír Skuhra. Benkovský má adresu trvalého bydliska v paneláku v Ružinove, kde vlastní byt, ale nebýva tam.

Rodinný dom kľúčového aktéra a jeho partnerky

Benkovský podľa dokumentu v roku 2006 deklaroval riaditeľovi VSS Šebovi potrebu zmeniť sídlo vedenia. V máji 2007 zabezpečil kúpu novostavby 
v Bratislave, v lukratívnej časti na úpätí Malých Karpát na Ahoji, od istej firmy (pozn. red. táto spoločnosť sa podieľala na rekonštrukciách objektov VSS za 1,8 mil. eur). Podľa interných predpisov a zákona je však jediným oprávneným na schválenie operácie riaditeľ VSS. Dom kúpil príslušník VSS na legalizačné doklady za 5 mil. Sk (167-tis. €) a pozemok za 1,465 mil. Sk (48-tis. €). Následne urobili úpravu pozemku a oplotenia za 3 mil. Sk (106-tis. €).

Ešte v júli 2007 bola spracovaná správa o možnej dekonšpirácii pracoviska. Dôvodom bolo, že neďaleko sa nachádza dom exsiskára Michala Hrbáčka, o ktorý sa zaujímali médiá. V dôsledku toho objekt odpredali. Stavba bola neskolaudovaná a vklad do katastra nebol povolený. Príslušník VSS, vystupujúci ako vlastník, predal manželom, ktorých firma sa podieľala na stavebných úpravách domu pozemky pod domom za 1,465 mil. Sk (48-tis. €). V cene však nebola zahrnutá investícia na úprave pozemku a výstavba oplotenia. Samotný dom nebol predmetom kúpnej zmluvy. Preverovaním zistili, že v decembri 2009 objekt odkúpil Benkovský s priateľkou za sumu 168-tis. € a dodnes sú jeho majiteľmi.

Náklady vynaložené VSS zo štátneho rozpočtu: asi 9,705 mil. Sk (322-tis. €)

Prostriedky pravdepodobne vrátené do štátneho rozpočtu: 1,465 mil. Sk (48-tis. €)

Škoda spôsobená štátnemu rozpočtu: 8,240 mil. Sk (273-tis. €)

Služobné autá typu SUV

Benkovský podľa dokumentu predložil riaditeľovi vojenskej rozviedky 
(VSS) Šebovi návrh na nákup dvoch áut typu SUV bez uvedenia značky v hodnote 125-tis. eur pre potreby vojenskej kontrarozviedky (VOS). Ten to schválil. Z VSS na VOS previedli technické zväzky, čo malo znamenať aj fyzické odovzdanie vozidiel. V tom čase však ešte autá predajcom nedodal. Nákup zabezpečoval osobne Benkovský. Kontrola zistila, že technické zväzky oboch vozidiel boli odovzdané na VOS, kde boli technické zväzky skartované a v evidencii VOS nikdy neboli. Pritom boli objednané dve autá Toyota Land Cruiser v cene 61-tis. € a 60-tis. €.

Benkovský následne zrušil u predajcu objednávku a prevzal od neho vo dvoch splátkach vyplatenú zálohu za jedno auto. Kto prevzal zálohu za druhé vozidlo, nie je známe. Jedno vozidlo odkúpila firma OWL, kde bol Benkovský konateľom a kde je aj v súčasnosti spolumajiteľkou jeho družka a druhé vozidlo kúpila firma, ktorá je prepojená so Šebom cez manželku. Obe autá používajú dodnes. Na VOS ani VSS sa nikdy nenašli doklady o vrátení finančných prostriedkov - zálohy ani písomné materiály k obom vozidlám. Účtovne však uvedené prostriedky nechýbajú.

Náklady vynaložené VSS zo štátneho rozpočtu: 122-tis. €

Prostriedky pravdepodobne vrátené do štátneho rozpočtu: 0 €

Škoda spôsobená štátnemu rozpočtu: 122-tis. €

4-izbový byt v Bratislave

Vo februári 2010 podľa anonymnej správy VSS využila pre potreby spoločnej medzinárodnej operácie 4-izbový byt v Bratislave, ktorý zabezpečil opäť Benkovský. V apríli 2010 vydal podriadenému pokyn na zakúpenie 
bytu pre potreby VSS. Riaditeľ Šebo schválil operáciu a bolo vyčlenených 332-tis. €. Podpísala sa kúpnopredajná zmluva a vyplatená suma 332-tis. € medzi pracovníkom VSS a mužom, ktorý v tom čase bol a je aj v súčasnosti 
spolumajiteľom vo firme OWL. V nej bol predtým Benkovský konateľom a stále v nej figuruje ako spolumajiteľka jeho družka.

Kúpa bytu prebehla v čase najväčšej krízy realitného trhu a podľa odborníkov bola suma značne nadhodnotená. Pri vykonávaní kontroly hospodárenia v septembri 2010 bola podľa ohodnotenia realitnej kancelárie vzhľadom na lokalitu a stav bytu tanovená hodnota na 215-tis. €.

Náklady vynaložené VSS zo štátneho rozpočtu: 332-tis. €.

Pravdepodobná škoda spôsobená štátnemu rozpočtu: 117-tis. €.

Vojenskí spravodajcovia

VSS

Vojenská spravodajská služba bola vojenskou rozviedkou. Jej činnosťou je 
získavanie informácií mimo Slovenska.

VOS

Vojenské obranné spravodajstvo bolo vojenskou kontrarozviedkou. Ide 
o vnútorné spravodajstvo, získava informácie o protiprávnej činnosti na Slovensku.

Od 1.1.2013

sa vojenská rozviedka a kontrarozviedka zlúčili do Vojenského spravodajstva (VS).

Ľubomír Skuhra

Podľa správy, o ktorej pred časom informoval denník Sme, sa mal podieľať na tunelovaní služby. Za čias riaditeľa Ivana Lexu v 90. rokoch pracoval v kontrarozviedke SIS. Neskôr pracoval v colnom kriminálnom úrade.
V rokoch 2006 až 2010 bol riaditeľom VOS. Minister obrany Martin Glváč ho urobil šéfom spojeného Vojenského spravodajstva.

Juraj Šebo

Dlhoročný dôstojník sa stal šéfom VSS v roku 2007, keď minister za Smer František Kašický odvolal svojich nominantov. Podľa správy, o ktorej už médiá informovali, je jedným z hlavných zodpovedných za tunelovanie služby. Po konci prvej Ficovej vlády odišiel do zálohy, za Glváča ho opäť povolali do armády a je vojenským pridelencom v Číne.

Kauza tunelovanie

je živá už vyše mesiaca. Spôsobili ju dokumenty, ktoré sa už nachádzajú na prokuratúre. Podľa nich malo v rokoch 2006 až 2010 dochádzať k tunelovaniu VSS. Minister obrany tvrdí, že ide len o časť veľkého spisu, v ktorom sú niektoré podozrenia vyvrátené. No minister v prípade potvrdenia podozrení sľubuje vyvodenie zodpovednosti.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Vyhrotená situácia v bratislavských Rusovciach: Prečo starostka nevymenovala zvoleného riaditeľa školy?
Nikodým sa pri otázke zo šou Fenomén21 poriadne zapotil: Trúfli by ste si na jej riešenie?
Aktualizované
Streľba na ruskej univerzite! Z miesta hlásia 8 mŕtvych
Ide o život! Chybné airbagy môžu vystreľovať smrtiace úlomky, v USA už skúmajú 30 miliónov áut
Aktualizované
Nešťastie v Bratislave: Električka zrazila 15-ročné dievča, vodiči sa zdržia
Striedať Messiho? Takto reagoval, keď ho tréner Paríža poslal z ihriska dole
Foto
Výbuch sopky na španielskom ostrove La Palma: Zaznamenali až 15 zemetrasení
Minister obrany Naď netají nespokojnosť: Ako je toto možné?! Tvrdý odkaz mudrlantom
Rana pre Remišovú: Ďalší podporovatelia strany Za ľudí odchádzajú, neodpustili si ostrú kritiku
Foto
Náročné obdobie Romana Pomajba: Herec s rodinou nemal kde bývať! Kto mu pomohol?
Putinova Strana Jednotné Rusko smeruje k víťazstvu vo voľbách: Jedna vec ruského prezidenta tešiť nemôže
Foto
V USA sa rozdávali ceny Emmy: Ktoré seriály získali televíznych Oscarov?