Nedeľa 25. 7.
Jakub
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.06.2021 15:00 | Tip od Vás | Slovensko
Foto

Prestížne európske ocenenie máme na Slovensku: Porotu zaujal netradičný projekt na ochranu vtákov!

Zelený Oskar putuje na Slovensko! Nenápadným projektom sme zaujali celý Európu. Budú si z nás brať príklad aj iné štáty?

Ceny LIFE Awards boli udeľované Európskou komisiou  2. júna a víťazom kategórie ochrana prírody sa stal slovenský projekt LIFE Energia, ktorý bol realizovaný od roku 2014-2019. „Po zásahu prúdom alebo po náraze do vedenia u nás zahynie najmenej 13 tisíc operencov každý rok. Na celom svete je to aj niekoľko miliónov obetí ročne. Interakcie vtáctva dokonca spôsobujú aj výpadky dodávky elektrickej energie,“ informuje Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku, prečo sa pustili do nezvyčajného projektu.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Na víťaznom projekte spolupracovala Ochrana dravcov na Slovensku so Štátnou ochranou prírody SR, Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Západoslovenskou distribučnou, a.s., aj Východoslovenskou distribučnou. „Na 82 km rizikových vedení pribudlo bezmála 9 000 výstražných prvkov. Každý rok tak chránime pred nárazom minimálne 600 vtákov v spoločenskej hodnote 700 000 eur. Odhalili sme tiež niekoľko desiatok rizikových stĺpov, kde dochádzalo k zásahom vtáctva elektrickým prúdom. Obidve partnerské energetiky okamžite reagovali, takže teraz môžu operence bezpečne dosadnúť na izolované konštrukcie,“ hovorí Gális.

Úspechu však predchádzala tvrdá práca. „V priebehu 15 mesiacov realizovalo vyše 80 odborne vyškolených mapovateľov terénny prieskum 6 235 km vedení. Zozbieraných bolo 65 000 údajov a 140 000 fotografií. Zadefinovali sme tiež špeciálnu metodiku pre posúdenie mapových podkladov. Na základe vstupných údajov sme potom boli schopní z celého rozsahu určiť tie najviac rizikové úseky,“ vysvetlila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Okrem inštalácie izolovaných konštrukcií projekt zahŕňal aj mnoho iného. „V projektových rehabilitačných staniciach sme pomohli 2 607 operencom rôznych druhov. Ako kompenzácia nedostatku prirodzených hniezd pribudlo do krajiny 55 búdok pre sokola rároha a 40 prútených hniezdnych podložiek pre orla kráľovského. Zabránili sme vyhynutiu sysľa pasienkového na lokalite pri Gemerskej Hôrke a vytvorili podmienky pre rast populácie na tejto lokalite, ako aj neďaleko Hrhova. Veľmi sa tešíme, že našu prácu ocenila aj Európska komisia. Ocenenie patrí všetkým partnerským organizáciám a jednotlivcom, ktoré sa podieľali na realizácii projektu a pracovali na skvelých výsledkoch, ktoré sme dosiahli,“ hovorí Deutschová.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas,dus

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Galéria, ktorá môže spôsobiť globálne otepľovanie: Najkrajšie Slovenky sa odhalili! Úsporné bikiny aj nahé prsia
Upratovačka Gizka ako influencerka? Jej make up tutoriál si zamilujete
Terorizujú krajinu: Ozbrojenci prepustili ďalších 28 zo 121 unesených študentov
O život prišiel ďalší mladý športovec: Hugo Millan (†14) skonal po hrôzostrašnej zrážke
Foto
Poplach na talianskom ostrove: Pre požiare evakuovali stovky ľudí
Pre niektorých tisíce, inde nič: Okrem zlata bojujú olympionici aj o nemalé peniaze
Kuchyňu našli zaliatu krvou, po žene († 65) nebolo ani stopy: Čo objavili policajti po mesiaci, muselo otriasť aj silnými chlapmi
Foto
Mladého horolezca ratovali horskí záchranári: Akciu vo Vysokých Tatrách skomplikovalo počasie
Pekelný začiatok týždňa: V jednom okrese môže v utorok teplota dosiahnuť až 38 stupňov Celzia!
Je známa príčina smrteľnej nehody v Chorvátsku: Vodič autobusu smrti prehovoril
Foto
Zlyhanie hneď na úvod: Basketbalisti USA prehrali na OH po 17 rokoch
Príbeh ako z romantického filmu, ryšavke sa zapáčil v autobuse muž: Napísala odkaz a azoznamke, dopadlo to lepšie než čakala