Pondelok 14. 6.
Vasil
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.06.2021 00:00 | PR články
PR článok

Nezabudli ste v rámci jarného upratovania na vašu digitálnu stopu?

Slovné spojenie digitálna stopa ste už pravdepodobne počuli. No viete, čo v skutočnosti znamená?

Tu sú iba niektoré údaje, ktoré tvoria vašu digitálnu stopu: obsah na vašich sociálnych sieťach, história polohy, odoslané maily, správy v četovacích aplikáciách či použité heslá. Všetky spomínané informácie môžu kybernetickí zločinci s nekalými úmyslami využiť, aby si o vás vyskladali takmer dokonalý obraz.

Obeťou môže byť každý

Vaše osobné dáta môžu predať na čiernom trhu alebo vám ukradnúť digitálnu identitu. Ojedinelé však nie sú ani prípady, keď používatelia, ktorí zdieľali zážitky z dokonalej dovolenky, našli po návrate vykradnutý dom. Ak si stále myslíte, že tieto hrozby sa vás netýkajú, nezabúdajte na staré známe internetové príslovie: „Obeťou môže byť každý.“

Máme však pre vás aj dobrú správu. Váš informačný neporiadok sa dá jednoducho upratať a nemusí sa pritom z vás stať ani digitálny odľud. Stačí robiť múdre rozhodnutia a nájsť rovnováhu medzi ochranou súkromia a pohodlnosťou.

Urobte si poriadok na sociálnych sieťach

V rámci hĺbkového upratovania by ako prvé mali prísť na rad nastavenia súkromia vašich sociálnych sietí. Upravte si, kto môže vidieť obsah na vašich profiloch a koľko informácií sa cudzím používateľom o vás zobrazí. Môže to byť časovo náročné, pretože sa musíte prehrýzť zoznamom rozličných nastavení, ktoré môžu byť na každej sieti umiestnené inde, no verte, že to stojí za to.

V ďalšom kroku by ste si mali posvietiť na vaše staré aj súčasné príspevky. Nikto totiž nepotrebuje vedieť o posedení pri pive, ktoré ste mali v roku 2009 s vtedajšími kamarátmi cestou zo skúšky. Mazanie obsahu za celú dekádu sa javí ako únavná aktivita. Ak to však zvládnete, možno sa začnete viac zamýšľať nad tým, čo všetko o sebe ukazujete svetu. Okrem toho, že zmenšíte svoju digitálnu stopu, zabránite tomu, aby vás príspevky z minulosti dobehli v budúcnosti.

Poriadok aj v zozname priateľov

Keď už máte poriadok v príspevkoch a nastaveniach súkromia, je čas vytriediť si váš zoznam priateľov. Znie to síce brutálne, no budete tak mať pod kontrolou, koho vpustíte do vášho digitálneho sveta. Začnite odstránením cudzích ľudí, pri ktorých si ani nepamätáte, kedy ste si ich pridali. Pokračujte osobami, ktoré až tak nepoznáte a s ktorými sa nebavíte. Pýtate sa, čo je zlé na tom, keď cudzí ľudia vidia vaše príspevky? To, že toho o vás môžu veľa odhaliť. Sú známe prípady, keď útočníci prostredníctvom Instagramu zmapovali denné zvyklosti známych osobností, aby im následne vykradli dom.

Skontrolujte všetky ostatné účty

Možno o tom ani neviete, no môžete mať desiatky až stovky rozličných internetových účtov. S veľkou pravdepodobnosťou ste sa zaregistrovali na stránky rôznych obchodov, ktoré ste v skutočnosti využili iba raz. Takisto môžete mať účty vo fitness aplikáciách, online hrách a podobne. Aj keď tieto služby už nevyužívate, môžu mať uložené vaše údaje – od mena a dátumu narodenia cez telefónne číslo až po rozmery vášho tela.

Aby sme si uľahčili život, často sa do viacerých služieb prihlasujeme prostredníctvom už existujúcich účtov na sociálnych sieťach, tzv. single signon (SSO) možností. Pravdepodobne si však väčšina z nás nevedie zoznam všetkých aplikácií, do ktorých sme sa za tie roky registrovali. A práve tu sa nám môže celkom zísť možnosť SSO. Či už ste použili Google, Facebook alebo prihlásenie cez Apple, všetky tieto platformy vám umožňujú skontrolovať, ktoré ostatné služby získali váš prístup. Tento nástroj môžete použiť na vymazanie účtov, ktoré nepoužívate, alebo ktoré sa vám už neoplatí si ponechať. Ak ste na prihlasovanie do rozličných služieb nepoužili možnosť SSO, ale mailovú adresu, môžete vo vašej schránke vyhľadávať prostredníctvom kľúčových slov ako „zaregistrovať sa“ alebo „vitajte“ a následne si urobiť v nájdených účtoch poriadok.

Otvoriť galériu

Posvieťte si na odoberanie newsletterov

Po prehrabávaní sa v schránke môžete plynulo prejsť k ďalšiemu kroku, ktorý vám pomôže minimalizovať vašu digitálnu stopu – k odhláseniu z odberania rôznych newsletterov. Mnohé vám chodia automaticky iba preto, že ste si zriadili účet v nejakom online obchode, ktorý vás teraz bombarduje ponukami od výmyslu sveta. Povedzme si úprimne, väčšina ľudí pri využívaní online služieb nečíta podmienky, no zvolí si najrýchlejšiu cestu. V schránkach používateľov tak nielenže končia stovky až tisícky mailov, ktoré ani neotvoria, no firmy získavajú ďalšie údaje, ktoré môžu skončiť v nesprávnych rukách.

Akonáhle zrušíte odoberanie newsletterov, zamyslite sa nad vytvorením špeciálnej mailovej adresy, ktorú budete používať výhradne na jednorazové nákupy. Získate tak hneď dve výhody. Prvou je, že vaša hlavná mailová adresa bude slúžiť iba na dôležité veci a neohrozíte údaje, ktoré sa s ňou spájajú. Druhý benefit spočíva v tom, že pod jednou strechou získate prehľad nad vašimi jednorazovými nákupmi. Pre úplný pokoj v duši si vaše online transakcie môžete zabezpečiť aj funkciou Ochrany online platieb, ktorá je ochrannou vrstvou v riešeniach ESET pre domácnosti.

Bonusové tipy

Minimalizovanie vašej digitálnej stopy sa nemusí skončiť spomínanými radami. Ďalším dôležitým krokom, ktorý vám môže pomôcť, je používanie virtuálnej súkromnej siete (VPN), ktorá slúži ako šifrovaný tunel pre vašu internetovú komunikáciu. Prostredníctvom VPN zostáva vaše surfovanie po internete súkromné. Tento nástroj navyše využívajú firmy, aby zamestnancom na homeoffice umožnili prístup k zabezpečenej sieti.

Ak žijete v Európskej únii, môžete sa spoľahnúť na legislatívu, ktorá vám dáva právo na zabudnutie. Môžete napríklad požiadať Google, aby o vás odstránil určité informácie vyplnením špeciálnej žiadosti. Taktiež môžete použiť Google Privacy Checkup a podobné nástroje, aby ste zistili, aké údaje sa o vás zhromažďujú. Taktiež sa môžete pozrieť na to, aké údaje o vás uchováva Facebook a ďalšie sociálne siete.

Viac informácií o tom, ako sa starať o vašu digitálnu stopu, nájdete na stránke Bezpečne na nete.

Súvisiace články:
Autor: pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Ďalšia krajina schválila vlastnú vakcínu proti koronavírusu: Očkovať ňou začnú už čoskoro
Foto
Bujaré oslavy v šatni: Takúto pesničku by ste od našich futbalistov nečakali!
Taliani reagujú ako prví: Túto novinku zavedú kvôli tomu, čo sa stalo Eriksenovi
V Budapešti sa vo veľkom protestovalo: Návrh homofóbneho zákona vyhnal do ulíc tisíce ľudí
Dobré správy pre Slovákov: Do Česka budú môcť cestovať bez testu aj po očkovaní vakcínou Sputnik V
Slováci si vo veľkom vybavujú cestovné doklady: Padol šesťročný rekord
Najkrvavejší incident v moderných dejinách Egypta má dohru: Súd potvrdil rozsudky smrti pre 12 členov Moslimského bratstva
Zabil muža na Liptove medveď? Enviroministerstvo vydalo jasné stanovisko
Foto
Prehltla ho veľryba, no predtým... Šokujúce odhalenie o mužovi, ktorý ušiel hrobárovi z lopaty
Reakcia prezidentky Čaputovej na Summit NATO: Aká je budúcnosti Aliancie v kontexte spoločenských zmien?
Foto
Slováci sú po výhre šťastím bez seba: Nedá sa opísať, čo prežívame, vraví Hamšík
Briti si slobodu ešte dlho neužijú: Johnson odložil uvoľňovanie pandemických opatrení