Piatok 24. 9.
Ľuboš, Ľubor
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.05.2021 11:50 | Správy | Domáce správy

Tvrdá kritika poslaneckej novely školského zákona: Neprípustné! ZMOS žiada jej okamžité stiahnutie

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada stiahnutie poslaneckej novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorý sa týka zmien súvisiacich s predprimárnym vzdelávaním.

V tejto súvislosti ZMOS uplatnilo sedem zásadných pripomienok. Zároveň žiada predloženie vládneho návrhu zákona. TASR o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

ZMOS tvrdí, že navrhovaná legislatívna iniciatíva okrem toho, že zavádza absolútne nesystémové prvky do školského zákona, hrubo zasahuje do samosprávnych kompetencií miestnej územnej samosprávy. "Žiadame, aby sa problém povinného predprimárneho vzdelávania riešil komplexne, po absolvovaní odbornej diskusie a vládnym návrhom zákona, ktorý bude takú závažnú systémovú zmenu v systéme výchovy a vzdelávania riešiť v súlade s kompetenciami a možnosťami štátu a v súlade s kompetenciami a možnosťami samosprávy," uviedol expert ZMOS na školstvo Zdenko Krajčír.

Zároveň združenie vyzýva predkladateľov dopracovať doložku vplyvov v časti dosahov na rozpočty miest a obcí na tento a nasledujúce tri roky a uviesť zdroj na vykrytie nákladov.

"Navrhovaným zákonom sa ukladajú samospráve nové povinnosti a úlohy, a to bez krytia nákladov spojených s plnením týchto úloh. Predkladatelia v doložke vplyvov tvrdia, že novela nemá vplyv na verejné rozpočty, teda predpokladajú, že nové úlohy bude samospráva plniť bez nároku na finančné prostriedky. Ak naozaj navrhovaná zmena nemá vplyv na verejné rozpočty, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, služby pre občana a dokonca ani na rodinu, tak potom takýto zákon nepotrebujeme a žiadame návrh stiahnuť z legislatívneho konania," poznamenal Krajčír.

ZMOS žiada povinné predprimárne vzdelávanie legislatívne upraviť tak, aby obdobne ako povinná školská dochádzka bolo zaradené do systému preneseného výkonu štátnej správy v školstve. "V návrhu zákona sa dokonca navrhuje, že štát prostredníctvom orgánov miestnej štátnej správy v školstve bude mať kompetenciu určovať materskú školu, ktorá bude musieť prijať dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania bez ohľadu, či dieťa má trvalý pobyt v obci, ktorá si materskú školu zriadila, alebo nie. A to je jednoducho neprípustné," zdôraznil Krajčír.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Senzačná víťazka US Open na newyorskej burze: Emma rieši, kam investuje miliardu?
Špeciálny projekt
Dezinfekcia, ktorá naozaj bojuje s pandémiou
Starosta poľského mestečka zrušil priechody pre chodcov, s občanmi sa neradil: To vysvetlenie vás odrovná
Opravy domov zničených tornádom na Morave viaznu: Ľudia musia žiť v provizórnych podmienkach
Záhadné zdravotné problémy zamestnancov americkej ambasády vo Viedni: Padla hlava vedúceho zo CIA
Vydieranie a intrigy: Zelenskyj priznal, čo predchádzalo prijatiu zákona proti oligarchom
Posledná televízna debata pred voľbami v Nemecku: Kandidáti riešili aj vraždu na pumpe
WHO schválila liečivo, ktoré má zabrániť ťažkému priebehu covidu: Koktail protilátok!
Foto
Tréner Komárna Radványi po historickom triumfe nad Dunajskou Stredou: DAC sme mali rozpitvaný!
Foto
Herečku Švidraňovú koronavírus zložil, sype si popol na hlavu: Toto som robiť nemala!
Foto
Francúz sa preháňa po mori na unikátnom člne: To ste ešte nevideli
Ako korona poznačí Silvester v našich hoteloch? Majitelia plánujú zimnú sezónu s obavami