Sobota 24. 7.
Vladimír
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.05.2021 08:54 | Správy | Domáce správy

Poslankyne predložili návrh novely zákona: V hre je nová pracovná pozícia v materských a základných školách

Pre materské školy (MŠ) a základné školy (ZŠ) by sa mohla zaviesť nová kategória odborného zamestnanca - školská zdravotná sestra.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina koaličných poslankýň. Školská zdravotná sestra by mala najmä posudzovať zdravotný stav, telesný a duševný vývin detí a žiakov, ako aj poskytovať deťom a žiakom zdravotnú starostlivosť a mať na starosti prevenciu. Má tiež viesť štatistiky o úrazoch detí a žiakov.

Poslankyne hovoria o problémoch súvisiacich s tým, že deťom a žiakom a ich zákonným zástupcom nemal kto v materskej a základnej škole poskytovať potrebnú a odbornú pomoc spojenú so zdravotným stavom.

Školská zdravotná sestra by mohla posudzovať aktuálny zdravotný stav dieťaťa alebo žiaka pred vstupom do MŠ alebo ZŠ, hodnotiť príznaky chorôb a odporúčať na vyšetrenie u lekára, ako aj hodnotiť hygienu. Na starosti by tiež mohla mať prevenciu užívania omamných a psychotropných látok. Poskytovať by mohla zdravotnú starostlivosť, prvú pomoc a pomoc pri náhlych stavoch, aj ošetrovateľskú starostlivosť pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením. Podávať by tiež mohla lieky a liečivá, ako aj sledovať stravovanie detí a žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Školská zdravotná sestra by spolupracovala s pediatrami a stomatológmi detí a žiakov príslušnej MŠ alebo ZŠ, zákonnými zástupcami, zdravotnými poisťovňami, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a inými orgánmi štátnej správy.

Poslankyne zároveň navrhujú zaviesť nový príspevok na osobné náklady školských zdravotných sestier tak, ako je to upravené aj pri finančnom príspevku na osobné náklady asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. septembra.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Vystrájanie mladého muža z Prahy: Ľuďom sa vyhrážal, že do nich narazí autom
Foto
Nasťu Kuzminovú nadchlo otvorenie Olympijského festivalu v Šamoríne: Atmosféru Tokia zažijem na Slovensku!
Rakúsko výrazne posilňuje ochranu svojich hraníc: Na pomoc vyšlú ďalších 400 vojakov
Foto
Za konkurenciou výrazne zaostal: Richard Nagy na 400 m polohové preteky nepostúpil do finále
Foto
Najrýchlejší Slovák Ján Volko netajil obavy z cesty do Tokia: Dať viac ako dva behy je môj cieľ!
Foto
Vdova po Lasicovi († 81) Magda Vášáryová prehovorila: Prvé slová po smrti milovaného muža
Pre toto olympiáda musí byť: MOV najviac ryžuje na vysielacích právach
Ruské veľvyslanectvo v Tokiu namieta proti mape: Olympijský výbor spravil zásadnú chybu!
Foto
Otvárací ceremoniál OH v Tokiu v dobe covidovej priniesol mnoho noviniek: Najväčšie esá s vlajkami
Rast miezd slovenských zamestnancov sa spomalil: Pre jedno povolanie to však zďaleka neplatí
Folklórna únia si uctila Juraja Kubánku: Na tento deň vyhlásila národný smútok
Sagan sa predviedol, blysol sa v dlhom úniku: Zlato získal Carapaz!