Utorok 15. 6.
Vít
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.05.2021 15:51 | Správy | Domáce správy

Slováci v prieskume povedali, ako vychádzajú so susedmi: Rozdiel medzi západom a východom

Viac ako dve tretiny obyvateľstva spolunažívajú so svojimi susedmi úplne harmonicky. Veľmi dobré vzťahy so susedmi má 28 percent ľudí.

Len menej ako jedno percento obyvateľov Slovenska uviedlo, že so svojimi susedmi vychádzajú veľmi zle. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra Go4insight na vzorke 1000 respondentov vo veku 15 - 79 rokov v apríli. TASR o tom informoval Rastislav Kočan z agentúry. Prieskum realizovali metódou multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.

Za skôr dobré považuje svoje vzťahy s ľuďmi, ktorí žijú v ich blízkosti, ďalších 40 percent obyvateľov. Veľká časť ľudí svoje vzťahy so susedmi vníma ako ani dobré, ani zlé. Neutrálne vzťahy so susedmi má tak až 30 percent Slovákov, ukazuje prieskum. Len menej ako jedno percento obyvateľov Slovenska uviedlo, že so svojimi susedmi vychádzajú veľmi zle.

Približne tretina Slovákov, 34 percent, má so svojimi susedmi veľmi intenzívne alebo celkom intenzívne vzťahy. Znamená to, že spolu často komunikujú, pravidelne sa navštevujú a vzájomne si pomáhajú, ukázal prieskum.

Polovica obyvateľov má so svojimi susedmi menej časté vzťahy. Z prieskumu vyplýva, že susedia sa spolu porozprávajú, ale nie je medzi nimi silnejšie puto. Približne šestina populácie (15 percent) pripustila, že prakticky vôbec so svojimi susedmi nekomunikuje. Z toho asi šesť percent svojich susedov prakticky vôbec nepozná.

Na dedinách má intenzívne vzťahy so susedmi približne polovica obyvateľov. Čím je mesto väčšie, tým viac klesajú kontakty s ľuďmi, ktorí bývajú nablízku. Prieskum poukazuje, že v mestách nad 100.000 obyvateľov svoje vzťahy so susedmi označuje za intenzívne alebo celkom intenzívne len necelá štvrtina obyvateľov. Rozdiely sú výrazné aj v regionálnom porovnaní. Viac na východ intenzita vzťahov so susedmi rastie, konštatujú autori prieskumu.

Na frekvenciu kontaktov so susedmi do veľkej miery podľa prieskumu vplýva aj vek, pohlavie a životná fáza ľudí. Intenzívnejšie kontakty so svoji susedmi majú viac ženy ako muži. Častejšie sa so susedmi kontaktujú aj rodiny s deťmi ako tí, ktorí žijú v pároch alebo sami.

Starší človek má so svojimi susedmi intenzívnejšie vzťahy a komunikácia je častejšia. Viac ako 80 percent ľudí vo veku nad 60 rokov deklaruje, že ich vzťahy so susedmi sú veľmi dobré alebo celkom dobré. U mladých ľudí vo veku 15 až 26 rokov je tento podiel na úrovni 60 percent. Podiel toxických susedských vzťahov je vo všetkých vekových kategóriách podobný, približne dve až tri percentá.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Počet obetí výbuchu plynu v Číne sa zdvojnásobil: Záchranári vyslobodili spod trosiek vyše sto preživších
Pratasevič sa má, podľa vlastných slov, vo väzbe dobre: Dokonca mu ponúkli očkovanie Sputnikom V
Ďalšia krajina schválila vlastnú vakcínu proti koronavírusu: Očkovať ňou začnú už čoskoro
Foto
Bujaré oslavy v šatni: Takúto pesničku by ste od našich futbalistov nečakali!
Taliani reagujú ako prví: Túto novinku zavedú kvôli tomu, čo sa stalo Eriksenovi
V Budapešti sa vo veľkom protestovalo: Návrh homofóbneho zákona vyhnal do ulíc tisíce ľudí
Dobré správy pre Slovákov: Do Česka budú môcť cestovať bez testu aj po očkovaní vakcínou Sputnik V
Najkrvavejší incident v moderných dejinách Egypta má dohru: Súd potvrdil rozsudky smrti pre 12 členov Moslimského bratstva
Foto
Prehltla ho veľryba, no predtým... Šokujúce odhalenie o mužovi, ktorý ušiel hrobárovi z lopaty
Foto
Slováci sú po výhre šťastím bez seba: Nedá sa opísať, čo prežívame, vraví Hamšík
Briti si slobodu ešte dlho neužijú: Johnson odložil uvoľňovanie pandemických opatrení
Foto
Šialené, kam je niekto ochotný zájsť! Odpadnete, čo všetko si nechal tento mladík upraviť na svojom tele