Nedeľa 25. 7.
Jakub
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.05.2021 12:00 | Správy | Domáce správy

Rekordné odchody sestier do dôchodku: Kto sa postará o pacientov v nemocniciach? Hrozivá predpoveď!

Pandémia koronavírusu opadáva, no v zdravotníctve sa schyľuje k ďalším problémom.

O tisícky pacientov s ochorením COVID-19, ktorí prešli posledné mesiace zdravotníckymi zariadeniami, sa museli starať vyčerpaní lekári a sestry. Už pred pandémiou sa pritom skloňoval problém s nedostatkom personálu v nemocniciach, ktoré tak nemôžu využívať plné kapacity. Najnovšie štatistiky odhaľujú, že len za prvé štyri mesiace odišlo do dôchodku viac zdravotných sestier ako za celý rok 2018 a v nemocniciach a ambulanciách už teraz chýba 14-tisíc sestier.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

V roku 2018 odišlo za prvé štyri mesiace zo služby do predčasného či riadneho dôchodku trikrát menej zdravotníckych pracovníčok ako v tomto roku. Problémom sa stala najmä súčasná vyčerpávajúca situácia. Denník SME upozornil, že v tomto roku sa očakáva koniec takého množstva sestier ako za celé posledné desaťročie. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová hovorí, že nechýbajú len v nemocniciach.

„Aj v domácej starostlivosti, v zariadeniach sociálnych služieb, v ambulanciách. Vôbec nemáme školské sestry, to tu absolútne chýba. Ak by sme chceli hovoriť len o dosiahnutí priemeru Únie na počet obyvateľov, tak potrebujeme naozaj tých 14-tisíc pracovníčok. Samotné nemocnice uvádzajú, že tam chýba približne dva a pol tisíca sestier. Ale opakujem - to len do splnenia normatívu, nie na optimálny stav,“ hovorí pre Nový Čas Lazorová. Operuje aj prieskumom, ktorý si dali spraviť a odpovedalo v ňom dvetisíc sestier.

Vysoké odvrátiteľné úmrtia

Celkovo máme na Slovensku okolo 31-tisíc sestier, pričom ešte pred dvadsiatimi rokmi ich bolo o desaťtisíc viac. Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský hovorí, že zbytočne budeme mať postavené novučičké nemocnice, keď nebudeme mať základný personál. „Bez toho, aby sme mali sestry, sanitárov a skúsených lekárov, nebudeme mať na Slovensku zdravotníctvo. Už teraz sú odvrátiteľné úmrtia u nás desivé oproti iným štátom, a to je obraz toho, že personál nám chýbal už pred covidom,“ vysvetľuje Visolajský Novému Času.

Otvoriť galériu

Oponuje, že sa dajú robiť aj krátkodobé riešenia na urýchlené zlepšenie stavu. „Máme tisícky sestier v Rakúsku, ktoré robia opatrovateľky, množstvo ich odišlo robiť do obchodov alebo iného zamestnania, takže, ak sa zlepšia podmienky, tak už v krátkom čase sa dá problém riešiť a nájsť sestry, ktoré sú na Slovensku. Keď sme mali prvé stretnutie s ministrom, tak sme sa pýtali, čo chystajú na to, aby sa získal nový personál. Bolo nám povedané, že idú rekonštruovať nemocnice. To však samo osebe nevyrieši nedostatok personálu a treba sa pozrieť na to, ako sú ohodnotení zdravotníci aj v okolitých krajinách,“ dodal Visolajský.

Zhoršená starostlivosť

Problémom totiž je, že pri nedostatku sestier nemožno otvárať plnohodnotné oddelenia v nemocniciach a pri starostlivosti o pacientov môže dôjsť k chybám či omylom. „Ak by nastal skokovitý masívny odchod kvalifikovaných a kvalitných zdravotníkov a neprišla by adekvátna náhrada, tak sa to prejaví v zhoršení dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti,“ povedal pre SME analytik Dušan Zachar. Do systému sa pritom v posledných rokoch dostáva len do 400 sestier.

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského tvrdí, že si prácu sestier vysoko vážia. „Ministerstvo zdravotníctva si plne uvedomuje, že mnohé sestry pracujú v ťažkých podmienkach, preto ambíciou rezortu je pracovať na tom, aby sa ich pracovné podmienky zlepšili a aby boli za svoju náročnú a obetavú prácu aj adekvátne ohodnotené. Robíme mnoho a pracujeme na systematických krokoch, ktoré plánujeme v najbližších rokoch pretaviť do praxe,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Vymenúva, že ide napríklad o zvýšenie právomoci sestier tak, aby mohli prevziať časť kompetencií lekárov, plánujú optimalizovať odmeňovanie sestier, chcú budovať ošetrovateľské tímy v nemocniciach, ako aj zvýšiť počet študentov v profesiách sestra a pôrodná asistentka. „Chceme rozšíriť možnosti uplatnenia sestier a pôrodných asistentiek v komunitách, v centrách duševného zdravia, v školských zariadeniach a zariadeniach, ktoré sa budú zameriavať na dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť,“ dodáva Eliášová s tým, že aktívne komunikujú so sektorom.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: mm, mač, Nový čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Je známa príčina smrteľnej nehody v Chorvátsku: Vodič autobusu smrti prehovoril
Foto
Zlyhanie hneď na úvod: Basketbalisti USA prehrali na OH po 17 rokoch
Príbeh ako z romantického filmu, ryšavke sa zapáčil v autobuse muž: Napísala odkaz a azoznamke, dopadlo to lepšie než čakala
Merkelovej úrad upozorňuje Nemcov: Očkovaní budú mať v prípade lockdownu viac slobody
Viceprezident Juventusu Nedvěd prehovoril: Zotrvá Cristiano Ronaldo?
Najskôr sestra, potom brat: Toto sa na olympijských hrách doposiaľ nestalo
Krúpy, prívalové zrážky a to nie je všetko: Búrky udrú v Česku ešte väčšou silou
Foto
Denisa Dvončová prekvapila fanúšikov: Tipovali by ste niečo také na modelku?
Foto
Mala to byť svadba leta, no Karlos Vémola to ruší: Toto je dôvod!
Tragická nehoda autobusu v Chorvátsku: Sú medzi zranenými alebo obeťami Slováci?
Foto
Za prvým gólom novej sezóny je nová kerka : Čo nakoplo Adama Tučného?
Foto
Športovec Matej Beňuš vychováva s manželkou troch synov: Toto je na tom najťažšie