Pondelok 21. 6.
Alojz
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.05.2021 11:17 | Správy | Domáce správy

Podnikatelia sa sťažujú! Stavebné konanie je príliš zdĺhavé a zložité: V čom vidia riešenia?

Stavebné konanie je v súčasnosti príliš zdĺhavé a zložité. Uviedli to podnikatelia v prieskume Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Riešenie vidia v záväzných lehotách, digitalizácii a tiež v meraní dĺžky konaní na jednotlivých úradoch a systematickom odstraňovaní nedostatkov. Väčšina podnikateľov nesúhlasí s prenosom tejto kompetencie z obcí na štátnu správu či na vyššie územné celky.

"Až 90,9 % podnikateľov nepovažuje v súčasnosti stavebné konanie za efektívne, kvalitné a rýchle," vyčíslila aliancia s tým, že spomedzi respondentov s priamou skúsenosťou trvalo vybavenie stavebného povolenia najväčšej časti (38,5 %) šesť až 12 mesiacov, približne tretine (32,7 %) viac ako 12 mesiacov a zvyšku (28,8 %) do šiestich mesiacov.

Podľa podnikateľov sú hlavnými bariérami zrýchlenia a zefektívnenia stavebného konania zdĺhavé rozhodovanie iných ako stavebných úradov (65,6 %), príliš zložitý stavebný proces - je v ňom veľa rôznych úkonov (62,5 %) a papierová byrokracia - nefunguje elektronická komunikácia (56,3 %).

Ako ďalšie problémy uviedli podnikatelia nedostatočné kapacity stavebných úradov pre ich riadne fungovanie (43,8 %), nezvládnutý manažment stavebných úradov obcami (25 %) a korupciu (23,4 %). "Na priamu otázku, či sa pri stavebnom konaní stretli s korupciou, odpovedala väčšina (61,1 %) záporne, a menšina (39 %) kladne," podotkla aliancia.

Zhruba 95 % podnikateľov je za to, aby sa určili záväzné lehoty pre štátne a verejnoprávne úrady na poskytnutie vyjadrenia v stavebnom konaní. Podľa 83,1 % podnikateľov by sa mala zaviesť zásada, že ak sa úrad (stavebný či iný vrátane sieťových firiem ako napríklad vodári alebo plynári) v záväznom termíne nevyjadrí, má sa za to, že nemá námietky. Podľa 84,6 % podnikateľov je tiež potrebná úplná digitalizácia konaní.

Viac ako polovica (53,1 %) podnikateľov nesúhlasí, aby sa agenda stavebného konania preniesla z obcí na okresné úrady, to znamená na štát. Väčšina (66,2 %) podnikateľov tiež nesúhlasí, aby sa agenda preniesla z obcí na vyššie územné celky (VÚC).

Prieskum realizovala aliancia v prvej polovici mája v spolupráci s INEKO. Zúčastnilo sa na ňom 67 slovenských podnikateľov, pričom 81 % z nich má priamu skúsenosť so stavebným konaním.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


PR článok
Viete, ako ovplyvňuje vaše zdravie byt, v ktorom žijete?
PR článok
Športujte! Ani choroba, ktorá je tabu vás nezastaví
Hrozivá séria útokov záhadných ozbrojencov v Mexiku: O život prišlo najmenej 14 ľudí, polícia pátra po páchateľoch
Prechádzka v otvorenom vesmíre: Astronauti počas výstupu do vesmíru dlhé hodiny montovali na ISS solárny panel
Popôrodná depresia sa netýka len matiek: Budete prekvapení, aké množstvo mužov ňou trpí tiež
Majú Maďari problém? UEFA začala vyšetrovať rasistický útok na hviezdy Francúzska
Očkovanie v susednom Česku naberá na rýchlosti: Konečne sa dostanú na rad aj deti od 12 rokov
Nemecká strana Ľavica schválila program na parlamentné voľby: Jedna požiadavka zdvihne tlak všetkým boháčom
Foto
Španielsky denník zverejnil zaujímavý scenár: Proti Slovensku sa pripravujú na najhoršie!
Mladík chcel bratovi ukázať, že od neho darovaný otvárač na konzervy nefunguje: Dobehol sám seba
Situácia, keď brat nepozná brata: Williamovi praskli nervy! Za TOTO poriadne naložil Harrymu
Poradca amerického prezidenta o návrate Iránu k jadrovej dohode: Rozhodnutie spočíva na jednej kľúčovej veci