Nedeľa 25. 7.
Jakub
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Pozor na hoaxy! Nechutné, ako niektorí Slováci zneužívajú tragédiu v Rudne nad Hronom

Obec Rudno nad Hronom zasiahla v pondelok 17. mája 2021 po dlhotrvajúcich dažďoch a po pretrhnutí vodozádržnej hrádze, povodeň.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii
Voda zďaleka nestihla odtiecť a internetom sa už šíria nepravdivé informácie o stave lesov v tejto oblasti, ktoré mali povodeň spôsobiť. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) preto vyvracia šíriace sa nepravdy.

Je smutné a zarážajúce, že aj z takejto tragickej udalosti sa snažia "niektoré osoby" vyťažiť popularitu a situáciu zneužiť pre poškodzovanie slovenského lesníctva. Mapy, ktoré však v tomto prípade "dotyčné osoby" ukazujú, nie sú relevantné a nepoukazujú na skutočnú oblasť povodia, z ktorej nadmerné zrážky stiekli až do vodzádržnej hrádze vybudovanej obcou, ktorá následne tento tlak nevydržala, pretrhla sa a zaliala veľkú časť obce.

Argumentáciu podloženú nesprávnou snímkou lesníckej mapy a jej nevhodnú interpretáciu, je možné považovať za účelovú a vnímať ako cieľ poškodiť lesníkov, zabezpečujúcich odbornú starostlivosť o krajinu.

MPRV SR preto prináša skutočnú mapu povodia, ktorého stekajúca voda spôsobila povodeň. MPRV SR predstavuje fakty, nie účelové informácie.

Územie predmetného povodia je pokryté lesom so zastúpením všetkých vekových kategórií stromov od najmladších až po 200 ročné a s pestrou druhovou štruktúrou. Obsahuje tiež značné množstvo tzv. etážových porastov a ochranných lesov so zmesou najmä listnatých drevín, ktoré sú vhodnou štruktúrou pre uplatňovanie prírode blízkeho hospodárenia a efektívne zadržiavanie vody v krajine. Takmer 70 % stromov v danom území je starších ako 41 rokov. Ostávajúca časť zvyšných mladších stromov je primerane svojmu veku tiež schopná zadržiavať zrážky a plniť vodozádržnú funkciu.

Lesy nad Rudnom nad Hronom sú v dobrom stave a majú dostatočne pestrú vekovú štruktúru na to, aby dokázali zabezpečiť všetky produkčné aj mimoprodukčné funkcie lesa. Ide najmä o vysokú absorbčnú schopnosť, protieróznu funkciu, či spomalenie odtoku vody pri prívalových dažďoch. Postupným uplatňovaním prírode blízkeho hospodárenia sa ich funkcie ešte zlepšia.

Vodozádržná funkcia lesov nezávisí len od veku lesných porastov, ale aj od ich štruktúry, pôdneho povrchu (množstvo pôdy a humusu, jej nasiakavosť, množstvo vody v pôde pred nadmernou zrážkovou činnosťou, atď.), geologického podložia a jeho štruktúry (priepustnosť podložia, sklon terénu, atď.) a množstva ďalších, synergicky pôsobiacich faktorov.

Vek lesných porastov nie je teda z hľadiska ochrany pred odtokom vody z povodia jediným a rozhodujúcim faktorom a to najmä v prípadoch prívalových dažďov, ako to bolo aj v tomto prípade, kde vodozádržná schopnosť lesov bola množstvom zrážok prekročená. Správne hospodárenie v lesoch a omladzovanie lesov nie je žiadnou chybou, ak sa robí rozumne.

Na základe faktov môžeme konštatovať, že lesy nad Rudnom nad Hronom sú v dobrom stave a bez výskytu kalamít. Akékoľvek obviňovanie lesníkov je smutné zneužívanie tejto situácie s cieľom poškodiť tých, ktorí dokážu nie len ochrániť lesy, ale aj celú krajinu a jej obyvateľov.

Informáciu TASR poskytol Daniel Hrežík z odboru komunikácie a hovorca MPRV SR.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Tokio ponúkne najčudnejšiu olympiádu: 11-tisíc športovcov zaplatí za pandémiu nepríjemnú daň
Foto
Film o Harrym a Meghan bude divákov šokovať: Scéna, na ktorú sa bude dať pozerať len ťažko
Foto
Slovák v Zakopanom zožal úspech s parádnou výstavou: Čo všetko tu nájdete?
Foto
V novom šate: Známy obraz Františka Lotrinského má znova podobu, akú si zaslúži
Zľahčoval pandémiu: Brazílsky prezident Bolsonaro čelí obrovským protestom
Očkovanie detí nad 12 rokov je realitou v ďalšej krajine: Jordánsko začne čoskoro
Protesty otriasli aj Talianskom: Demonštranti odmietajú povinné covidpasy v gastre, kultúre či športe
Nepáči sa im povinné očkovanie: V obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov opatrenie vyvolalo protesty
Počasie ešte nepovedalo svoje posledné slovo: V Belgicku vydali vážne varovanie
Šialené počasie úraduje aj v Indii: Viac ako 100 mŕtvych a 150-tisíc evakuovaných
O akom plate snívajú naši absolventi? Kňazovi by stačila polovica mzdy, akú pýta IT-čkár
Maďarsko je ochotné odmietnuť miliardy eur na plán obnovy: Nenechá si od nikoho prikazovať