Pondelok 21. 6.
Alojz
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.05.2021 18:34 | Správy | Peniaze

Potravinári hromžia na novelu, ktorú prijali poslanci: Vychádza v ústrety zahraničným reťazcom

Poslanci Národnej rady (NR) SR prijatím novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami vyšli v ústrety zahraničným obchodným reťazcom.

Ako ďalej v reakcii na parlamentom schválený zákon uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jana Venhartová, poslanci NR SR odignorovali verejnú výzvu zástupcov všetkých odvetví potravinárskeho priemyslu na Slovensku, aby nepoľavili v ochrane dodávateľov voči nekalým praktikám zo strany obchodu. Dodala, že prijatá novela podľa nej prinesie znefunkčnenie kontroly dodržiavania zákona a chaos v oblasti splatnosti faktúr za dodané potraviny. Zároveň v dôsledku vypustenia povinnosti vyúčtovania predajných akcií získajú obchodné reťazce neoprávnený finančný prospech na úkor dodávateľov potravín.

Okruh skutkových podstát neprimeraných podmienok v obchode s potravinami sa rozšíri, zakotví sa cezhraničná spolupráca ministerstva pôdohospodárstva s orgánmi presadzovania práva v ostatných členských štátoch EÚ a Európskou komisiou. Novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami 13. mája schválilo plénum NR SR. Návrhom zákona sa zabezpečuje transpozícia eurosmernice o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci. Eurosmernicu sú všetky členské štáty EÚ povinné transponovať do 1. mája 2021, pričom prijaté zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia sa musia začať uplatňovať najneskôr od 1. novembra 2021.

Na základe pozmeňujúceho návrhu poslanca Vladimíra Zajačika (OĽANO) dochádza v návrhu zákona k viacerým úpravám. Zmeny v dôsledku pozmeňujúceho návrhu zahŕňajú napríklad úpravu pojmu odberateľ či definície pojmu tretia osoba, dopĺňa sa tiež definícia pojmu skupina. Ponecháva sa v platnosti účinné znenie neprimeranej podmienky účtovania logistických poplatkov. Upravujú sa aj lehoty splatnosti za faktúry tak, aby bola pri splatnosti faktúr zohľadnená skutočnosť reálneho doručenia faktúry odberateľovi. Ponecháva sa aj neprimeraná podmienka predaja potraviny odberateľom spotrebiteľovi za nižšiu cenu, ako je kúpna cena dodanej potraviny. Zároveň sa má zabrániť neoprávnenému vracaniu faktúr obchodníkmi a neúmernému predlžovaniu splatnosti faktúr bez opodstatneného dôvodu. Súčasne sa upravili lehoty, keď je možné uložiť poriadkovú pokutu. Posunul sa aj dátum účinnosti návrhu zákona na 15. júna tohto roka.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Šéf Barcelony naďalej obhajuje vznik Superligy: Nechcite, aby sme sa ospravedlňovali
Čakajte silné búrky, no bude to ešte horšie: Druhá najvyššia výstraha pre dva okresy!
Erdogan otvorene o stretnutí s Bidenom: Naše prvé rokovanie otvorilo novú éru
Vláda naložila opozičnej strane: Smer-SD je politické krídlo organizovaného zločinu
Foto
Smutné priznanie hviezdy z Priateľov: Mám rakovinu vo 4. štádiu, pravdepodobne ma dostane
Alarmujúce správy OSN: Vo vojnou sužovaných krajinách trpia deti, násilie prudko vzrástlo
Starostlivosť oddaného psa vás dojme: Aha, ako zabránil batoľaťu loziť po nebezpečných schodoch
Veľká dominancia Holandska: Tri víťazstvá za sebou a postup z prvého miesta
Let Ryanair odletel bez 50 cestujúcich: Zostali trčať v hale, ako je to možné?
Rakúšania zvládli záverečný zápas a zahrajú si v osemfinále
Počet nových prípadov COVID-19 klesá: V Barcelone a Madride uvoľňujú opatrenia
Ministerstvo vnútra dostalo pokutu: Zaplatiť musí vyše 40-tisíc eur