Piatok 25. 6.
Tadeáš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.05.2021 16:45 | Správy | Zahraničné správy

Prestížny vedecký časopis potopil vakcínu Sputnik: Vážne podozrenia!

Predbežné výsledky tretej fázy klinických testov ruskej vakcíny Sputnik V prinášajú viacero dôvodov k vážnym obavám.

Jednak je to nedostupnosť dát, z ktorých boli vyvodené závery, ďalej nejasnosti v pravidlách klinickej štúdie aj zjavné nezrovnalosti v nahlásených výsledkoch. V článku zverejnenom v stredu na webe odborného časopisu The Lancet to uvádza medzinárodný tím biológov a epidemiológov. Rovnaká skupina, ktorá zahŕňa aj jedného akademika pôsobiaceho v Rusku, vyjadrovala výhrady už v súvislosti s výsledkami prvej a druhej fázy klinického testu vakcíny.

"Nehľadiac na predchádzajúce otázky a nedostatok transparentnosti, predbežné výsledky z fázy tri testu vakcíny Sputnik V opäť vyvolávajú značné znepokojenie," uvádza v spoločnom komentári tím vedcov z Európy a Spojených štátov. V prvom rade sa sťažujú na nemožnosť dostať sa k dátam z klinickej štúdie. "Vyšetrovatelia uvádzajú, že dáta nebudú zdieľané, kým test nebude dokončený, a aj potom len so súhlasom zainteresovaných strán, vrátane takzvaného bezpečnostného oddelenia," píše sa v článku.

Ďalšie výhrady sa týkajú protokolu o vykonávaní testu, ktorého plné znenie vraj tiež nie je k dispozícii. Vo februári ohlásená účinnosť vakcíny na úrovni 91,6 percenta sa podľa autorov článku odvíja od septembrovej úpravy protokolu, ktorá však nebola verejnosti vysvetlená. Deviatka expertov z Európy a USA tiež hovorí o "nekonzistentnej" definícii "primárneho výsledku" štúdie na americkom vládnom webe clinicaltrials.gov a "nejasnej" definíci toho istého v článku s predbežnými závermi testu. "Tretia obava je spojená s nahlásenými dátami a numerickými výsledky," pokračuje analýza.

Autori v tejto súvislosti okrem iného zmieňujú, že v jednom z obrázkov v februárovom článku o výsledkoch klinickej štúdie informácie o skupine s očkovacou látkou v 20. deň hovorí o inom počte ľudí ako údaj týkajúci sa desiateho dňa. Ďalej píšu o "veľmi zvláštnej" vyrovnanosti čísel o účinnosti vakcíny naprieč vekovými skupinami. "V súlade s predtým vyjadrenými obavami okolo výsledkov fáz jedna a dva a s podradným hlásením predbežných výsledkov fázy tri znovu vyzývame vyšetrovateľa, aby verejnosti sprístupnili údaje, o ktoré sa ich analýza opiera," uzatvára stredajší článok.

Tieto závery prichádzajú po problémoch rôznych úradov pri posudzovaní ruskej vakcíny na covid-19. Brazílsky regulátor ANVISA si tiež sťažoval na nekompletné informácie o bezpečnosti a účinnosti lieku a na konci apríla ho odmietol s tým, že adenovírus obsiahnutý v látke nebol riadne deaktivovaný. Slovensko, ktoré prvú dodávku vakcíny dostalo v marci, Sputnik V stále neočkuje potom, čo Štátny ústav pre kontrolu liečiv uviedol, že od výrobcov nedostal informácie potrebné pre prípadné schválenie. Očkovacia látka sa však okrem Ruska používa v mnohých ďalších krajinách na rôznych kontinentoch. Povolenie pre núdzové použitie dostala aj v Maďarsku a v Srbsku, hoci Európska agentúra pre lieky (EMA) ju zatiaľ neschválila.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ČTK

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Intenzívne búrky pretrvávajú aj naďalej: Obyvatelia oblastí na severozápade Slovenska by sa mali mať na pozore
Prezidentka vyjadrila sústrasť postihnutým katastrofou na južnej Morave: Silné slová podpory!
Premiér Eduard Heger posiela k susedom za hranice pomoc: Južná Morava má v Slovensku oporu
Záchranári hlásia po ničivých búrkach v Česku obete na životoch a 150 zranených: Boli medzi nimi aj Slováci?
Minister vnútra Roman Mikulec: Sme pripravení Česku pomôcť, hasiči vyrazili na stanicu do Kútov
Foto
V Hodoníne pomáhajú všetci, čo môžu, situácia je mimoriadne vážna: Nasadia do akcie aj armádne zložky?
Tornádo zrovnalo so zemou časť obce: Po búrkach hlásia stovky poškodených domov, zranených je 150 ľudí!
Miroslav Šatan reaguje na zásah NAKA: Je to očistný proces!
Markizácka hviezda v obrovskom strachu: Tornádo zničilo mamin dom!
Obnova poškodenej katedrály Notre-Dame je v plnom prúde: Na jej opravu vyťali stáročné duby
Štúdia odhalila nové znepokojivé poznatky: Koronavírus môže infikovať aj mozgové bunky, čo vám hrozí?
Ako by teraz dopadli parlamentné voľby v Česku? Nové zloženie vlády by poriadne zamiešalo karty