Piatok 25. 6.
Tadeáš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.05.2021 13:55 | Správy | Servis

Ako si skontrolovať auto len pomocou VIN čísla

Dnes sa budeme zaoberať VIN číslom. Čo to je, na čo slúži a ako ho skontrolovať?

ČÍTAJTE VIAC: Opravy sú na nových autách čoraz zložitejšie! Do týchto sa doma vôbec nepúšťajte!

Čo to vlastne VIN číslo je a kde sa nachádza?

VIN alebo identifikačné číslo vozidla, všeobecne známe ako číslo podvozku, je jedinečné číslo vozidla, ktoré umožňuje jeho identifikáciu a používa sa aj na identifikáciu konkrétnej položky. VIN prideľuje výrobca daného modelu a v súčasnosti sa skladá zo 17 číslic a písmen.

VIN vozidla nájdete v osvedčení o evidencii a na typových štítkoch namontovaných vo vozidle. Takýto štítok sa najčastejšie nachádza na viacerých miestach vo vozidle: napríklad za čelným sklom, pri prahu predných dverí, v okolí predných blatníkov či celkom vpredu po otvorení kapoty, obyčajne tej, kde aj motor (niektoré autá majú motor dostupný odzadu).

Otvoriť galériu
Zdroj: autoviny.sk

Čo sa dá z VIN čísla zistiť?

Kontrola vozidla po VIN vám umožňuje získať informácie o konkrétnom vozidle. Jedná sa o základné informácie, ako sú jeho značka a model, dátum výroby, typ a farba karosérie, typ motora a druh paliva.

Množstvo informácií závisí od výrobcu a často dekódovanie VIN umožňuje získať informácie o továrni, kde sa vozidlo vyrábalo, o trhu, pre ktorý bolo určené, a dokonca aj o farbe čalúnenia a pôvodného vybavenia nainštalovaného výrobcom.

Kontrola VIN vám tiež môže pomôcť pri rozhodovaní pred zakúpením jazdného vozidla. História vozidla, ktorá na VIN kód naviazaná, by mala obsahovať informácie o autorizovaných prehliadkach (už u nás obsahuje aj informácie o najazdených kilometroch ), úkonoch a servisných opravách vykonaných výrobcom, prípadných informáciách o krádeži či poškodení motora.

Ako dekódovať VIN?

V Európskej únii sa na zaznamenávanie VIN používa norma kvality ISO-3779, čo v praxi znamená, že identifikačné číslo musí pozostávať z niekoľkých konkrétnych častí. Prvé tri znaky, t.j. sekcia WMI, umožňuje dekódovať krajinu alebo región, ako aj výrobcu vozidla. VDS je šesťmiestny opis modelu, teda všeobecné charakteristiky vozidla kódované výrobcom. Posledných osem symbolov je oddiel VIS, t.j. sériové číslo vozidla, ktoré okrem iného obsahuje modelový rok výroby alebo továreň, v ktorej bol automobil vyrobený.

Kombinácia znakov obsahuje výlučne arabské číslice a veľké písmená latinskej abecedy, avšak okrem písmen I, O a Q. Tie sa dajú ľahko neoprávnene upraviť. Na typovom štítku môžu byť tri vyššie uvedené oddiely oddelené špeciálnymi znakmi, ale v dokumentoch sa číslo VIN uvádza ako súvislý alfanumerický reťazec.

Ako si skontrolovať VIN číslo konkrétneho auta?

Existuje veľa webových stránok, ktoré vám umožňujú skontrolovať vaše vozidlo pomocou VIN. Niektoré z nich ponúkajú túto službu zadarmo, ale podrobnejšie prehľady vyžadujú zaplatenie príslušného poplatku. Obyčajne sa jedná o eurové sumy, pri komplexných dokumentoch sa suma pohybuje do 30 eur. Ak si ale kupujete auto za niekoľko tisíc eur, je lepšie týchto pár eur obetovať - vo svojom vlastnom záujme.

Najprv by ste ale mali preverovať vozidlo bezplatnými nástrojmi, lebo keď nich nájdete niečo, čo je podozrivé, máte možnosť o tomto informovať predajcu a žiadať vysvetlenie. Ak je na vozidle všetko na prvý pohľad v poriadku, vtedy je rozumné trocha si zaplatiť.

Mali by však pamätať na to, že kontrola VIN nie je stopercentne istá. V histórii vozidla môžu byť udalosti, nehody alebo opravy, ktoré nie sú nikde rezervované a dekódovanie čísla VIN neposkytne informácie o tejto téme. Ak malo auto nehodu a tá bola opravená v nejakej autodielni bez papierov, nebude o tomto úkone nikde žiadny záznam, a predsa sa môže jednať o závažné poškodenia, ktorých oprava znižuje bezpečnosť, prípadne vystavuje nového majiteľa riziku straty továrenskej záruky.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: AUTOVINY.SK

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Minister vnútra Roman Mikulec: Sme pripravení Česku pomôcť, hasiči vyrazili na stanicu do Kútov
Tornádo v oblasti Hodonína nebolo ani zďaleka prvým: Za poslednú dekádu ich na území Česka bolo hneď niekoľko!
Silné búrky ochromili dopravu! Vodiči, majte sa na pozore: Hraničný priechod s Českou republikou na diaľnici D2 je neprejazdný
Slovenskí zdravotníci a hasiči taktiež v pohotovosti: Sú pripravení kedykoľvek pomôcť našim českým susedom
Katastrofické následky ničivej búrky: Českí záchranári sú maximálne vyťažení, hlásia obete na životoch
Lídri členských štátov na summite EÚ ocenili tempo očkovania: V jednej oblasti ale žiadajú prístup šitý na mieru
Srbsko, kandidujúce na členstvo v EÚ zaujalo šokujúce stanovisko: Nikdy nezavedie sankcie proti priateľovi Rusku
Foto
V Hodoníne pomáhajú všetci, čo môžu, situácia je mimoriadne vážna: Nasadia do akcie aj armádne zložky?
Tornádo zrovnalo so zemou časť obce: Po búrkach hlásia stovky poškodených domov, zranených je 150 ľudí!
Miroslav Šatan reaguje na zásah NAKA: Je to očistný proces!
Markizácka hviezda v obrovskom strachu: Tornádo zničilo mamin dom!
Obnova poškodenej katedrály Notre-Dame je v plnom prúde: Na jej opravu vyťali stáročné duby