Štvrtok 24. 6.
Ján
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
09.05.2021 10:57 | Správy | Domáce správy

Reforma polície sa bude realizovať v dvoch etapách: Peter Kovařík prezradil detaily

Reforma polície sa bude realizovať v dvoch etapách. V prvej sa upravia útvary v pôsobnosti Prezídia Policajného zboru (PZ). Cieľom zmien bude najmä posilnenie finančného vyšetrovania a analytickej činnosti.

Uľahčenie práce a väčšiu bezpečnosť na cestách majú zabezpečiť nové systémy na pokutovanie prostredníctvom objektívnej zodpovednosti. Druhá fáza reformy má riešiť územné členenie polície. V rozhovore pre TASR to povedal policajný prezident Peter Kovařík.

K umožneniu reformy sú potrebné aj legislatívne zmeny. Návrhy novely zákonov o Policajnom zbore i štátnej službe príslušníkov PZ už prešli vnútrorezortným pripomienkovým konaním. Vláda by mala o nich rozhodovať v auguste. Súbežne sa pripravuje aj koncepcia rozvoja Policajného zboru. Policajný prezident potvrdil, že súčasťou legislatívnych zmien má byť aj znižovanie veku vstupu do polície z 21 na 18 rokov. Zmeniť by sa mohlo aj obsadzovanie najvyšších riadiacich funkcií v zbore vrátane policajného prezidenta. Policajti by tiež mohli prestať povinne nosiť menovky na uniformách.

Návrh nového usporiadania prezídia je podľa Kovaříka už pripravený. „Najväčšie zmeny sa týkajú útvarov, kde sme ako Policajný zbor neefektívni,“ skonštatoval. Na národnej úrovni má vzniknúť jeden silný útvar zameraný na finančné vyšetrovanie. V pláne obnovy je nazvaný ako Národná centrála osobitných druhov kriminality. Zároveň sa má posilniť finančné vyšetrovanie aj na úrovni Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Cieľom zmien je tiež zefektívniť analytickú činnosť. Vytvoriť sa má zázemie pre všetky policajné útvary a operatívne oddelenia. Analýzy sú nápomocné napríklad pri vyšetrovaní ekonomickej trestnej činnosti, keď treba zosúladiť informácie o pohyboch na účtoch, vystavovaní faktúr, osobách či telekomunikačnej prevádzke. „Ak sú desiatky firiem a miliónové škody, vyšetrovateľ musí vidieť schému financií,“ uviedol Kovařík.

Reforma sa dotkne aj fungovania objektívnej zodpovednosti na cestách. „Nestačí nám dať systémy, ktoré budú merať rýchlosť alebo porušenie prevádzky, ale potrebujeme systém napojiť tak, aby automaticky hľadal vlastníka vozidla, nastavoval pravidlá na to, ako bude prebiehať sankcionovanie,“ vysvetlil policajný prezident. Poukázal na to, že dnes nahadzovanie do systému, lustrovanie a vydávanie rozhodnutí robia policajti po tom, ako im skončí služba v teréne.

Spustenie reforiem je podmienené tiež finančnými prostriedkami, ktorých významná časť má pochádzať z fondu obnovy. Zároveň sú naviazané na ľudský potenciál. Ako priblížil policajný prezident, na zmeny v prvej fáze nadviaže diskusia o územnom členení. Uvažuje sa aj o rušení krajských riaditeľstiev a ich nahradení tromi oblastnými útvarmi a metropolitnou políciou hlavného mesta. Ako deklaruje Kovařík, prioritou je zachovať základné útvary. „Neplánujeme znižovať výkon ani prepúšťať,“ ubezpečil.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


EÚ a USA dôrazne odsúdili letecký útok v Tigraji: Zomreli desiatky civilistov
Britney Spears má toho dosť! Už nechce byť v rukách svojho otca: Otvorená spoveď speváčky
Zablokovanie Suezského prieplavu: Dohoda o finančnej kompenzácii je konečne na svete
Uskutoční sa summit medzi EÚ a Ruskom? S návrhom nesúhlasia viaceré členské krajiny
Belgická polícia zadržala takmer 100-ročného seniora: Vážne podozrenie
Finančná injekcia pre Turecko: Dá mu Európska únia potrebné miliardy?
Draghi reaguje na námietky Vatikánu voči zákonu o LGBT ľuďoch: Povedal to jasne
Špeciálny projekt
VÁŽENÍ POSLANCI, TO NAOZAJ?
PR článok
Konopná farma Liptov ponúka produkty z konopy
Plavila sa britská loď smerom k Ruskom okupovanému Krymu? Prehovoril svedok
Penaltový koncert bývalých spoluhráčov z Realu: Ronaldo a Benzema žiarili
Maďari siahali po senzácii na EURO: Nemci napokon s odretými ušami do osemfinále