Pondelok 21. 6.
Alojz
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.05.2021 18:21 | Správy | Zahraničné správy

Ako je to s úmrtiami na COVID-19? Zarážajúce zistenie! Všetko má byť úplne inak

Kvôli chorobe COVID-19 vo svete umrelo približne 6,9 ​​miliónov ľudí, odhadli v čerstvej analýze vedci z Inštitútu pre meranie a vyhodnocovanie zdravia (Ihme) pri Washingtonskej univerzite.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii
S vyčíslením "skutočnej bilancie pandémie" prišli vo chvíli, keď bol súčet oficiálne nahlásených počtov úmrtí naprieč krajinami menej ako polovičný, konkrétne okolo 3,24 milióna. Podľa štúdie vládne štatistiky výrazne skresľujú situáciu aj v Česku a na Slovensku.

"Akokoľvek otrasná sa pandémia COVID-19 môže zdať, táto analýza ukazuje, že skutočná bilancia je výrazne horšia," povedal riaditeľ Ihme Chris Murray. Nové poznatky podľa neho môžu pomôcť verejnosti pochopiť rozsah koronakrízy, úradom zase poskytujú ďalšie podklady pre plánovanie.

O tom, že v mnohých krajinách oficiálne štatistiky zďaleka nezachytávajú všetky úmrtia spôsobené COVID-19, už dlhšiu dobu svedčia dáta o celkovej úmrtnosti za dobu pandémie. Práve tieto údaje a ich porovnanie s úmrtnosťou v minulých rokoch sú základom štúdie Ihme. "Táto 'prebytočná úmrtnosť' bola potom upravená s cieľom odpočítať úmrtia, ktoré možno nepriamo pripísať pandémii, ako aj úmrtia, ktorým pandémia zabránila. Výsledné upravené odhady zahŕňajú len úmrtia priamo spôsobené vírusom SARS-CoV-2," vysvetľujú autori výskumu.

Aj pri aplikácii tejto metodiky sú krajinou s najväčším počtom mŕtvych Spojené štáty, kde podľa Ihme COVID-19 ku 3. máju spôsobil 905.000 úmrtí a nie necelých 575.000 evidovaných úradmi. Na druhé miesto sa dostala India, ktorej oficiálna bilancia v danom termíne predstavovala 221.000 mŕtvych, avšak skutočný počet úmrtí bol podľa autorov analýzy skoro trojnásobný.

Ešte markantnejší rozdiel medzi oficiálnym údajom a skutočnosťou ukazuje štúdia v prípade Ruska. To na začiatku mesiaca hlásilo necelých 110.000 smrteľných prípadov COVID-19, zatiaľ čo choroba mala v krajine údajne skoro 600.000 obetí. Skutočný počet mŕtvych podľa Ihme niekoľkonásobne prevyšuje hlásený údaj tiež v Egypte, Japonsku, Kazachstane alebo Albánsku.

Česko radí štúdia medzi 20 krajín s najvyššími počtami mŕtvych na 100.000 obyvateľov, nie však na úplné čelo rebríčka, kde sa Slovensko aktuálne ocitá pri porovnávaní oficiálnych štatistík. Výpočet Ihme stanovil výskyt úmrtí na 386,8 prípadov na 100.000 obyvateľov, čo je hodnota o 110 vyššia než aká v danom momente vyplývala z vládneho súčtu. Veľmi podobne na tom boli podľa analýzy Poľsko a Maďarsko, Slovensko malo údajne na 100.000 obyvateľov skoro 430 úmrtí spôsobených COVID-19.

V prípade Slovenska pritom ide o nárast skoro dvojnásobný, lebo úrady hlásili v prepočte na 100.000 obyvateľov len 216,6 úmrtí. Východný sused Slovenska je v tabuľke Ihme na 11. mieste za Peru, Rumunskom alebo Mexikom, najhoršie z porovnania vychádza Azerbajdžan s hodnotou 648,8.

"Mnohé krajiny sa meraniu následkov pandémie venovali s mimoriadnym nasadením, naša analýza však ukazuje ako zložité je presne mapovať nové a rýchlo sa šíriacie infekčné ochorenie," komentoval výsledky štatistík odborník na verejné zdravie Murray.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ČTK

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Dobšinského rozprávková krajina konečne ožila: Deti sa tešia z Haravary!
PR článok
Viete, ako ovplyvňuje vaše zdravie byt, v ktorom žijete?
PR článok
Športujte! Ani choroba, ktorá je tabu vás nezastaví
Foto
Krištáľové krídla za rok 2020 už majú svojich majiteľov: Prestížne ocenenie získalo trinásť slovenských osobností
Tragická nehoda v okrese Vranov nad Topľou: Motocyklista (†34) narazil so stromu, taký náraz nemohol prežiť nik
Popôrodná depresia sa netýka len matiek: Budete prekvapení, aké množstvo mužov ňou trpí tiež
Majú Maďari problém? UEFA začala vyšetrovať rasistický útok na hviezdy Francúzska
Očkovanie v susednom Česku naberá na rýchlosti: Konečne sa dostanú na rad aj deti od 12 rokov
Nemecká strana Ľavica schválila program na parlamentné voľby: Jedna požiadavka zdvihne tlak všetkým boháčom
Foto
Španielsky denník zverejnil zaujímavý scenár: Proti Slovensku sa pripravujú na najhoršie!
Mladík chcel bratovi ukázať, že od neho darovaný otvárač na konzervy nefunguje: Dobehol sám seba
Situácia, keď brat nepozná brata: Williamovi praskli nervy! Za TOTO poriadne naložil Harrymu