Pondelok 14. 6.
Vasil
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
06.05.2021 12:48 | Správy | Zahraničné správy

Desiate výročie Istanbulského dohovoru: Rada Európy vyjadrila odhodlanie aj hlboké znepokojenie

Výbor zmluvných strán Dohovoru Rady Európy (RE) o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor, vydal vo štvrtok vyhlásenie k desiatemu výročiu od otvorenia možností na podpis tohto dokumentu, k čomu došlo 11. mája 2011 v Istanbule.

Výbor opätovne potvrdil zásadnú úlohu Istanbulského dohovoru a zopakoval svoje odhodlanie posilniť a urýchliť v nasledujúcom desaťročí úsilie zamerané na elimináciu násilia páchaného na ženách a domáceho násilia.

Základným cieľom Istanbulského dohovoru je vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách. Má za cieľ zharmonizovať právne normy členských krajín Rady Európy a zabezpečiť ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívať rovnakú úroveň ochrany v celej Európe.

Výbor vyjadril "hlboké znepokojenie" nad prekážkami, ktoré bránia ukončeniu všetkých foriem násilia, na ktoré sa vzťahuje dohovor, a odsúdil všetky kroky podniknuté na ústup od štandardov tejto zmluvy. Zároveň ocenil "pozoruhodný vplyv" Istanbulského dohovoru za posledné desaťročie nielen na prevenciu násilia, ale aj na ochranu obetí a pri stíhaní páchateľov na základe integrovanej politiky, a pochválil mimovládne organizácie bojujúce za práva žien pri napomáhaní dosiahnutia pokroku v tejto oblasti.

Vďaka dohovoru boli do legislatívy zavedené nové trestné činy týkajúce sa všetkých foriem násilia páchaného na ženách, ktoré predtým neexistovali: sexuálne prenasledovanie, nútené sobáše či mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Štáty upravili svoje zákony tak, aby trestné činy sexuálneho násilia a znásilnenia boli odvodené z nedostatku slobodného súhlasu namiesto použitia sily. Bolo tiež zriadených veľa národných telefónnych liniek pomoci a nových podporných služieb pre obete tohto druhu násilia.

Zároveň výbor vyzval všetky štáty, ktoré podpísali Istanbulský dohovor, aby zintenzívnili úsilie na podporu a úplné implementáciu jeho ustanovení.

Pred desiatimi rokmi vlády všetkých 47 členských štátov Rady Európy jednomyseľne prijali Istanbulský dohovor - najvyspelejšiu medzinárodnú zmluvu o prevencii a boji proti násiliu na ženách. Zatiaľ čo Turecko sa tohto roku rozhodlo od zmluvy odstúpiť (s účinnosťou od júla), 33 členských štátov Rady Európy dohovor už ratifikovalo a 12 ďalších krajín (vrátane EÚ ako celku), ju len podpísalo. K zmluve sa chcú pridať aj krajiny mimo Európy, napríklad Tunisko či Kazachstan. Slovensko vlani vo februári Istanbulskú dohodu odmietlo.

Rada Európy upozornila, že desiate výročie Istanbulského dohovoru poskytuje jedinečnú príležitosť zdôrazniť jeho úspechy a ciele pre nadchádzajúce roky a vyzvala všetky strany, aby spojili svoje sily s cieľom presadzovať ľudské práva žien a ukončiť násilie páchané na ženách a domáce násilie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Nečakaný krok po nákaze koronavírusom: Šampión Povetkin končí kariéru
Tsitsipas po finálovej prehre vystrúhal poklonu Djokovičovi: Novak je pre mňa inšpirácia
Desivá dopravná nehoda v Telgárte: Auto skončilo prevrátené na ceste, zranil sa jeden človek
Foto
Rakúšanov v bojovnom zápase vytrápilo Severné Macedónsko: Súpera zlomili až v závere
Talianskom otriasla scéna ako z hororu: Muž, ktorý zastrelil troch ľudí, spáchal samovraždu
Hrozivý nález irackých úradov: Z masového hrobu vykopali 123 obetí Islamského štátu
Foto
Matovič chcel potešiť svoju manželku, ale...TOTO si radšej mohol odpustiť, ľudia sú zhrození
Chystáte sa na dovolenku? Čo musíte vedieť o cestovateľskom semafore: Slováci, pozor na toto!
4 hodinová bitka o kráľa antuky: Djokovič vstal z mŕtvych a ovládol Roland Garros
Na ME opäť tuhla krv v žilách: Fanúšik vo Wembley spadol z tribúny, jeho stav je vážny
Trpká skúsenosť topmodelky Michaely Kocianovej: Kvôli koronavírusu zažila na letisku peklo
Kontroverzná situácia na ME: Angličania pokľakli, fanúšikovia ich vybučali